ИН4С

ИН4С портал

Проф. Варади: Не стоји став ЕК да Косово и Каталонија нису упоредиви

Професор међународног права Тибор Варади сматра да став Европске комисије да самопроглашено Косово и Каталонија нису упоредиви зато што је Шпанија чланица ЕУ нема упориште у међународном праву.

Професор међународног права Тибор Варади сматра да став Европске комисије да самопроглашено Косово и Каталонија нису упоредиви зато што је Шпанија чланица ЕУ нема упориште у међународном праву.

„То да ЕУ нерадо види отцепљење Каталоније то је очито, али да ту постоји нека међународно правна шема, која је различита од Косова* или Крима или Шкотске, то заиста не видим“, рекао је Варади за Танјуг.

„Нема јасног става међународног права о томе на који начин би се путем самоопредељења једна јединица могла издвојити из једне државе, али не видим основа да се направи разлика између Косова* и Каталоније, тим пре што на Косову заправо и није било референдума“, додаје Варади.

Према његовим речима, историја је углавном показала, од Првог светског рата и надаље, да су осамостаљења била могућа у једној специфичној међународној ситуацији и код једног веома специфичног односа снага.

„Заиста ми је тешко да наведем неке правне принципе, јер је у случају јужне српске покрајине Међународни суд правде, када је дао саветодавно мишљење о Косову*, заправо избегао питање да ли је осамостаљивање Косова* у складу са међународним правом и одговорио на питање да ли је декларација о независности у складу са међународним правом“, каже Варади.

Он оцењује да је тако на највишем нивоу избегаван одговор на ово врло сложено питање –питање права на самоопредељење.

Варади истовремено сматра да Каталонија не може да очекује значајнију међународну подршку у оваквим околностима.“То не бих могао да објасним принципима међународног права, али је то логично у следу политичке праксе“, рекао је Варади.

На питање да ли би неко од званичника ЕУ требало да објасни став који је изнео портпарол ЕК, а који је веома увредљив за земље ван ЕУ, у овом случају пре свега за Србију, која пропагира европске вредности и очекује улазак у европску заједницу, а добија поруку да те вредности подразумевају различите аршине, Варади каже:

„Не би било први пут да су званичници ЕУ или званичници других држава мењали своје изјаве. Мислим да би овакав став свакако требало објаснити, мада не видим како би се он могао објаснити, осим да се преформулише или једноставно измени“.

*јужна српска покрајина привремено окупирана, Примједба Портала ИН4С

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Проф. Варади: Не стоји став ЕК да Косово и Каталонија нису упоредиви

  1. >>Заиста ми је тешко да наведем неке правне принципе, јер је у случају јужне српске покрајине Међународни суд правде, када је дао саветодавно мишљење о Косову*, заправо избегао питање да ли је осамостаљивање Косова* у складу са међународним правом и одговорио на питање да ли је декларација о независности у складу са међународним правом“, каже Варади.<<

    Ovo je jako bitno jer se cesto poteze argumenat da je ICJ (posten, ugledan UN sud – "World Court" – cuvar povelje UN) presudio da je "Kosova" stvorena na pravnim principima.

    ICJ odlucuje o civilnim-gradjanskim sporovima izmedju DRZAVA. Zato i pitanje, koje je Tadiceva Vlada postavila ("da li je Deklaracija "Kosove" za otcepljenje od SR bila u skladu sa MP") bila glupavo srocena. Sud je odgovorio – svako ima pravo da pise svoju deklaraciju. Nije uredu da se bilo kome zabranjuje pravo za proklamaciju/deklaraciju o klimatskim promenama o pravima zivotinja itd itd..

    Varadi je lepo primetio da ICJ nije doneo odluku da je SAMO OTCEPLJENJE "KOSOVE" u skladu sa MP. Da je Tadic postavio to kao pitanje, mislim da bi se ICJ distancirao, proglasio sebe nenadleznim, jer se ne radi o sporu izmedju dve drzave, za koje su jedino nadlezni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net