Професор Бухалис аутор украденог поглавља доктората министарке Влаховић
1 min read
Директор Међународног центра за истраживање туризма и угоститељства (ICTHR) из Велике Британије и професор Димитриос Бухалис казао је да је интелектуална крађа идеја и теорија неприхватљива у савременом друштву.
Бухалис је јуче био изненађен чињеницом да је министарка науке Сања Влаховић дословно преписала дио његовог истраживања под називом “Marketing the competitive destination of the future destinations integrated experience for tourists”, и представила га као прво поглавље свог чланка “Destinations integrated experience for tourists”, а да при томе није поменула његов научни рад у списку коришћене литературе.
“Они што то раде, само себи праве штету, показујући тиме да нијесу у стању да развијају своје идеје, па морају да краду од других”, рекао је професор Бухалис „Вијестима“.
“Вијести“ су, упоређивањем текстова у које су имале увид, дошле до податка да се Влаховић у свом раду, који је представила 2010. године у Опатији, користила различитим научним радовима иностраних колега и стручним текстовима из часописа. При том се није позивала на изворе које је користила. Министарка науке у попису литературе није навела ниједног аутора од којег је “позајмила” текст, а међу њима је и професор Бухалис.
Како смо раније објавили, министарка је кривотворила податке у документацији о научноистраживачком раду на међународном нивоу, на основу којих је 2011. изабрана за ванредног професора на Универзитету “Медитеран”.
Она у документацији са тог Универзитета тврди да је један од њених научних радова, којим се двије године раније представила на скупу на Родосу, објављен у престижном часопису “International Journal of Contemporary Hospitality Management” (http://www.emeraldgrouppublishing.com), али је “Вијестима” из тог часописа потврђено да то није тачно и да немају ниједан њен рад.
Влаховићева је касније тврдила да је њен рад “Determinants and Indicators of Destinations’ competitiveness in modern tourism“ урађен 2009. и прихваћен од стране рецензентске комисије међународног симпозијума на Родосу, те да је оцијењен као оригинални начни рад и уврштен у ред објављених радова.
“Презентирани радови на конференцијама се не објављују у цјелости јер су презентирани, па их нема ни на сајту тог часописа”, саопштила је она. Влаховићева нигдје није назначила датум, као ни број странице часописа на којој је њен рад или сажетак рада објављен. Није се одредила према чињеници да њеног рада уопште нема у часопису “International Journal of Contemporary Hospitality Management”, него је говорила о симпозијуму на Родосу.
Шеф Владиног Бироа за односе са јавношћу Срђан Кусовац сматра да није довољно конкретно питање “Вијести” да ли ће и шта Влада предузети поводом случаја министарке Влаховић, а у вези са чињеницом да су поједини њени радови спорни, односно да један није објављен у часопису за који у документацији у избор за звање тврди, те да је други преписан од иностраних аутора.
“Ваше питање садржи више исказа који могу бити тачни или не. Нико по законима елементарне логике не може пружити тачан одговор на питање у чијем је саставу исказ који може бити и нетачан. На евентуална конкретна питања, без наведених додатака, Биро за односе са јавношћу ће, као увијек, одговорити уколико је ријеч о питањима из дјелокруга рада Владе Црне Горе”, одговорио је Кусовац.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


E MOJ BUHALIS , MNOGO SI NAIVAN OVDJE SE KRADU MNOGO OZBILJNIJE STVARI OD NAUČNIH RADOVA , NAŠ NAROD IMA JEDNU POSLOVICU : “ ĐE ĆE KRUŠKA NO POD KRUŠKU “ .