ИН4С

ИН4С портал

Професор не дозвољава студентима да положе испит: Бошњак тврди да се ,,зна ко је то“

1 min read
Поједини посланици позвали су јуче руководство Правног факулета Универзитета Црне Горе, Ректорат и Министарство просвјете да ријеше проблем студената на овој универзитетској јединици који не могу ни по шест-седам година да положе испит код једног професора, указујући да их он намјерно “обара”, пише Побједа.

Правни факултет

Поједини посланици позвали су јуче руководство Правног факулета Универзитета Црне Горе, Ректорат и Министарство просвјете да ријеше проблем студената на овој универзитетској јединици који не могу ни по шест-седам година да положе испит код једног професора, указујући да их он намјерно “обара”, пише Побједа.

Посланица Бранка Бошњак (ДФ) коментаришући предложене измјене Закона о високом образовања, којим се студентима који студирају по старом систему продужава рок да заврше факултет до краја студијске 2019/2020. године, казала је да је чуди колико је међу њима и студената са Правног факултета, на што је реаговала и посланица Драгиња Вуксановић Станковић (СДП) која је рекла да на том факултету, заправо, постоји проблем са којим се суочавају не само ти студенти, већ и они који студирају по болоњском систему. Сви они, како је рекла, положе све испите, имају просјек већи од осам, али не могу да положе предмет код тог једног професора, наводи Побједа.

Немојте се чудити. То је познато студентима и руководству. Е, ја ту тврдим, као професор факултета, да није проблем у студентима, него је проблем у професору конкретном и вјерујем да ће коначно новоизабрано руководство Правног факултета наћи начин да се избори са тим једним предметом и професором. Не могу да положе и нико се тиме не бави”, негодовала је Вуксановић Станковић.

Бошњак је потом казала да се “зна ко је то”.

dr Branka Bošnjak
др Бранка Бошњак

Брине ме нездрава солидарност професора, не само на Правном, него на УЦГ. И то сви знају”, рекла је Бошњак.

Говорећи о предложеним измјенама закона, поједини посланици су изнијели став да тим студентима не треба постављати било какве рокове за окончање студија, али се предлагачи нијесу сагласили, јер вјерују да би их на тај начин демотивисали да заврше факултет. Велика расправа отворила се и због амандмана на овај акт, који је јуче усвојио Законодавни одбор да студент у септембарском испитном року може да полаже све испите и предиспитне провјере (колоквијуми и завршни испити) које је пријавио у тој студијској години, а које није полагао, односно положио у јануарском, односно јунском року.

Независни посланик Александар Дамјановић амандман је назвао перфидним, те да се њим нарушава концепт закона и систем студирања.

Ово је аутономна ствар универзитета. Знају ли управни одбори за ово, министар просвјете, науке? Ово се овако подмеће. Шта је ово, ово је неки сукоб са Владом, испод жита да се прође”, рекао је он, предлажући да се до гласања прибави мишљење Владе на све то.

damjanovic
Александар Дамјановић

Из Студентског парламента Универзитета Црне Горе јуче је саопштено да су они предложили амандман који је усвојио Законодавни одбор, а о ком треба да се полемише и на матичном Одбору за просвјету.

Пријава испита скупља 12,5 пута

Дамјановић је казао у Скупштини да је добио допис студената, те да је провјерио и дознао да је одлуком о накнади за студирање на УЦГ дефинисано да се пријава испита за студенте више не плаћа четири евра, већ 50.

За ове студенте по старом систему је, Бога ми, ово скупа ствар. Олакшамо (продужењем рока) да заврше факултет и као чинимо им услугу, а подзаконским актом је дефинисано да пријава испита оде са четири на 50 евра, скупља је 12,5 пута. Како скочи та уписнина? Је ли овако контролишемо како се раде подзаконски акти”, закључио је он.

Прочитајте још:

Дукљански идеолог из Новог Сада: Миленко Перовић осуђен за мобинг

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net