ИН4С

ИН4С портал

Професор са Харварда: И Трамп и Камала су претња за демократију

Велика је штета што су два тако слаба кандидата у трци за најважнију економију света, констатује у интервјуу за немачки „Ханделсблат“ амерички економиста, професор Универзитета Харвард Кенет Рогоф говорећи о председничким изборима у САД на којима ће се надметати кандидат демократа Камала Харис и републиканаца Доналд Трамп.

Појаснио је да ће, због могућих нереда, дан после избора студентима држати предавања онлајн, али и зашто није задовољан ни Трампом ни Камалом Харис.

Рогоф сматра да су републиканци у благој предности у односу на демократе на овим изборима, али истиче да ће бити тесна трка између њихових кандидата, Трампа и Харисове.

„Трамп је свакако неподобан за Белу кућу, али и Харисова представља ризик за демократију. Демократе желе да укину филибастер (правило по којом се закони усвајају са 60 одсто подршке, а не тесном већином), сидро стабилности нашег система. Демократе желе да омогуће да могу да прогурају сваки закон, промену са тесном већином у оба дома. Оно што не виде јесте да би и друга страна искористила ‘предности’ укидања филибастера“, објаснио је професор економије.

Рогоф је критиковао и политику Камале Харис према имиграцији наводећи да сматра да би она требало да ублажи своје ставове.

„Ситуација на границама је парадоксална. Докторанти на мом факултету не могу да добију ‘зелену карту’ која им је потребна да се запосле на престижном факултету, док они који су илегално прешли границу, имају велике шансе да добију држављанство САД.  То је апсурдно. Харисова је дуго позната по својим левичарским уверењима, али када би се приближила центру, могла би да победи на изборима“, наводи Рогоф.

Он је навео и да би избори могли да буду велики шок за тржишта, нарочито ако једна страна освоји место у Белој кући и већину у оба дома Конгреса.

„Велика је штета што су два тако слаба кандидата у трци за најважнију економију света. И нема интелигентне расправе о економској политици што је врло фрустрирајуће за економисте. Победа Харисове могла би да буде боља за америчку душу, али што се тиче економије, врло сам скептичан“, каже Рогоф. 

Осврћући се на Трампову најаву да ће увести увозне тарифе од 20 одсто и опаску да би и то било подједнако лоше за америчку економију, економиста је рекао да се слаже с тим, али да се нада да Трамп, ако постане председник, неће моћи да уради тако нешто. Говорећи о висини америчког државног дуга, који достиже билионе долара, Рогоф је навео да је тренутно економски раст и даље јак.

„Али, он ће успорити и САД ће морати да се прилагоде томе. Свашта би морало да се догоди да Америка пропадне. Спољна трговина није ни близу толико значајна за САД колико је за Европу или Кину. А, што се тиче домаћих политичких ризика, постоји нада да неће доћи до ‘црвеног’ или ‘плавог’ таласа, односно да ће опсег моћи остати ограничен  без обзира да ли се демократа или републиканац уселе у Белу кућу“, рекао је Касаноф.

Он се осврнуо и на ситуацију у Европи, истичући да под овим условима нико не жели да инвестира у Стари континент, а да је геополитичка ситуација катастрофална.

„Уз то, ту је и политичка неизвесност: нико не зна куда иде Европа. Све док траје сукоб (у Украјини) притисак и неизвесност се неће смањити“, додао је амерички економиста.

Он је констатовао и да живимо у потпуно другачијем свету у којем су се односи САД са Кином, Русијом, Ираном, Северном Корејом, али и Индијом и Турском драстично променили.

„Проблем са којим се суочавају САД и Европе јесте како се носити са геоекономским аспектима такве ситуације. Све ове земље имају добре односе с Русијом. Не можете наметнути санкције свим тим земљама“, констатовао је Рогоф.

Упитан да ли ће се опоравити највећа европска економија, Немачка, и да ли је ова земља спремна за евентуални други мандат Доналда Трампа као председника САД, Рогоф је рекао да „нико није спреман за други Трампов мандат, ни САД, а како би тек Немачка могла бити“.

Ситуацију у Немачкој оценио је као веома критичну, а како је истакао сматра да су енергетска зависност земље и зависност од Кине изазвале велику кризу.

Коментаришући геополитичке промене у свету, Рогоф је навео да су и по том питању Сједињене Америчке Државе вероватно у предности у односу на Европу која је под великим притиском.

„Чињеница да Русија прети Европи ратом очигледно помаже САД. Када градите фабрику и састављате план за наредних 25 година, морате узети у обзир тренутне нестабилности. Ауторитарни режим у Кини такође има одвраћајући ефекат, што све подстиче инвестиције у САД“, изнео је своје мишљење Рогоф.

Он је нагласио и да је доба глобализације окончано и да живимо у новом добу због геополитичких тензија.

„Да бисмо спречили да ствари постану још горе, морамо да се договарамо са Кином, што ће подразумевати и чињење уступака. Али, морамо више да се посветимо сарадњи. Направили смо сличне грешке у нашем односу са Русијом, Обама није хтео ништа да ради с њом и изоловао је“, указао је Рогоф.

Амерички економиста је истакао да не види будућност светске трговине без Кине, као што не види ни будућности решавања климатских промена нити постизања мира без Кине.

„Хитно морамо да поправимо односе са овом земљом“, истакао је Рогоф.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *