ИН4С

ИН4С портал

Прогон Кнежевића: Борис Савић, Драгица Вуковић и Весна Пеан бацили Устав под ноге

1 min read
Вијеће Вишег суда у Подгорици, састављено од предсједника Бориса Савића и чланова Драгица Вуковић и Весна Пеан, бацило је Устав Црне Горе под ноге тиме што је предсједнику Демократске народне партије и једном од лидера ДФ Милану Кнежевићу одредило притвор.
milan Knežević

Милан Кнежевић

Вијеће Вишег суда у Подгорици, састављено од предсједника Бориса Савића и чланова Драгице Вуковић и Весне Пеан, бацило је Устав Црне Горе под ноге тиме што је предсједнику Демократске народне партије и једном од лидера ДФ Милану Кнежевићу одредило притвор.

Наиме, одлуком Вијећа Вишег суда доведено у питање функционисање политичког система, али је, прије свега, прекршен Устав Црне Горе који јасно гарантује имунитет посланику.

Члан 86 Устава Црне Горе је више него прецизан: „Посланик ужива имунитет. Посланик не може бити позван на кривичну или другу одговорност или притворен за изражено мишљење или гласање у вршењу своје посланичке функције. Против посланика не може се покренути кривични поступак, нити одредити притвор, без одобрења Скупштине, осим ако је затечен у вршењу кривичног дјела за које је прописана казна у трајању дужем од пет година затвора“.

Из свега овога је јасно да је Вијеће Вишег суда, предвођено Борисом Савићем, свјесно извршило уставни пуч, јер, ипак, није могуће да су у питању толике правне незналице, односно да не знају шта је прописано највећим правним актом државе.

Вијеће Вишег суда прихватило је жалбу Специјалног државног тужилаштва и потврдило казну до два мјесеца затвора за Милана Кнежевића због одбијања да свједочи.

СДТ је тражио притвор, јер је Кнежевић одбио да достави податке о судији који му је, како је тврдио, понудио да му за десет хиљада евра укине пресуду због напада на полицајца.

Претходно је судија за истрагу Вишег суда у Подгорици одбио предлог Специјалног државног тужилаштва о кажњавању Кнежевића.

Да је Вијеће Вишег суда донијело политичку, односно правно неодрживу одлуку потврдио је и Колегијум предсједника Скупштине Црне Горе, који је једногласно договорио да парламент упути апел Уставном и Врховном суду да, у оквиру својих надлежности, што прије сагледају и допринесу рјешавању новонастале ситуације везане за могуће посљедице рјешења Вишег суда у предмету против Милана Кнежевића.

Колегијум предсједника парламента одржан је на захтјев предсједника Нове српске демократије и једног од лидера ДФ Андрије Мандића.

Он је то урадио након  одлуке Вишег суда у Подгорици, којом је посланику ДФ-а Милану Кнежевићу одређено до два мјесеца затвора уколико не свједочи ко је судија који му је, наводно, тражио мито.

Мандић је подсјетио да таква одлука Вишег суда није у складу са Уставом Црне Горе, који посланику гарантује имунитет.

Мандић је саопштио да је пресуда “бруталан напад на предсједника ДНП-а Милана Кнеженића”, а истовремено то је, како је навео напад на Скупштину.

Данас је неко из правосуђа доживио да је парламент нека периферна ствар”, казао је Мандић.

Одлука Вијећа Вишег суда у случају Кнежевића је контрадикторна и врло конфузна, оцијенио је посланик Демократског фронта и предсједник Покрета за промјене, Небојша Медојевић. Он је казао да је неопходно да се Уставни суд укључи због политичке хитности.

Ово може да има несагледиве политичке посљедице по стабилност у Црној Гори„, нагласио је Медојевић.

Осим Демократског фронта, сви су данас били затечени овим рјешењем предсједника Вишег суда Бориса Савића којим се довело у питање уставно функционисање политичког система и Устав Црне Горе који гарантује имунитет посланику„, додао је он.

Кнежевић одлуку Вишег суда оцјењујује као још једну у низу, како каже, генијалних које доноси Виши суд.

Ја сам ушао у историју црногорског правосуђа као први свједок којем је Виши суд одредио затвор у трајању од најдуже два мјесеца. Виши суд заправо више и не постоји јер доноси одлуке искључиво по политичким директивама„, казао је Кнежевић.

Није Кнежевић једини који је одбио да свједочи. У понедјељак се његов колега Небојша Медојевић нашао опет пред тужитељком због његове објаве на Фејсбуку да је Миомир Мугоша платио Главном специјалном тужиоцу Миливоју Катнићу 100 хиљада евра да му не одређује притвор у поступку у ком је осумњичен да је оштетио Главни град за 6,7 милиона евра. Он је тада одбио да саопшти име свог извора па је Тужилаштво и за њега затржило два мјесеца затвора. Одлука за Медојевића још није донијета.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Прогон Кнежевића: Борис Савић, Драгица Вуковић и Весна Пеан бацили Устав под ноге

  1. Судбина те на част прозива већ дваред Кнежевићу,а ти упорно држиш главу у пијеску!?

    Мним е трећег пута неће бит.

    1. Je л’ Ви то озбиљно питате?
      Oдносно је л’ Ви живите у некој паралелној стварности?
      Куповина гласова пред сваке изборе, полотронство као кључ успјеха, накадарадн систем вриједности, неписмене судије и тужиоци…и Ви питате да се каже име корумпираног судије.

  2. Док се у држави уводи диктатура Боро и Рамиз бога моле да се читав ДФ ухапси.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy