ИН4С

ИН4С портал

Промоција књиге „Битка на Кошарама – сећање учесника 1999“

1 min read
Међу њима је и пуковник Душко Шљиванчанин, тадашњи командант 53. граничног батаљона на Кошарама, који је оцијенио да је веома значајно што се говори на ту тему, нарочито због будућих поколења, јер се на КиМ „часно борило и часно гинуло“.

(Фото Министарство одбране)

Књига „Битка на Кошарама – сећање учесника 1999“, шести дио из едиције „Ратник“, у којој су сабрана сјећања учесника борби на Кошарама на КиМ 1999. године представљена је на штанду Министарства одбране и Војске Србије на београдском Сајму књига.

Како се наводи у саопштењу Министарства одбране, књига враћа дуг херојима који су током НАТО агресије 1999. године бранили и одбранили државну границу СР Југославије према Албанији, а о тим данима свједочили су учесници битке, „у славу и част својих 108 погинулих сабораца, за историју и за нова поколења“.

Међу њима је и пуковник Душко Шљиванчанин, тадашњи командант 53. граничног батаљона на Кошарама, који је оцијенио да је веома значајно што се говори на ту тему, нарочито због будућих поколења, јер се на КиМ „часно борило и часно гинуло“.

„Сви они који кажу другачије једнако су лицјемерни и злонамјерни, као и они који су агресују назвали ‘Милосрдни анђео’“, нагласио је Шљиванчанин.

Генерал-мајор у пензији Драган Живановић, командант 125. моторизоване бригаде, сматра да је ово тек прво издање књиге „Битка на Кошарама – сећање учесника 1999“ јер, како је нагласио, има још доста тога да се каже, преноси Танјуг.

Будите увјерени да је ријеч о оригиналним свједочанствима, да нема измишљања и не треба дозволити другима да то касније прекрајају“, напоменуо је генерал Живановић.

Пуковник у пензији Видоје Ковачевић, начелник штаба 63. падобранске бригаде и командант борбене групе на Кошарама, похвалио је иницијативу министра одбране да се покрене ова тема и да људи који су учествовали у овим борбама посвједоче о тешким искуствима која не смију бити заборављена.

Пуковник у пензији Љубинко Ђурковић, командант Другог моторизованог батаљона 125. моторизоване бригаде, рекао је да је ово прилика да се чује истина о Кошарама и значају те херојске битке.

„Идеја за пројекат „Ратник“ потекла је од министра одбране Александра Вулина, а разрађена је у три фазе, које су обухватиле снимања свједочења великог броја учесника ратних дејстава на КиМ 1999. године, затим објављивање седам књига у едицији „Ратник“, која је промовисана на овогодишњем Сајму књига и израду документарно-играног филма у копродукцији РТС-а и ВФЦ „Застава филм“, подсјећа се у саопштењу.

Како се додаје, приказивање филма планирано је у марту следеће године, поводом двадесет година од НАТО агресије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *