IN4S

IN4S portal

Promocija knjige „Bitka na Košarama – sećanje učesnika 1999“

1 min read
Među njima je i pukovnik Duško Šljivančanin, tadašnji komandant 53. graničnog bataljona na Košarama, koji je ocijenio da je veoma značajno što se govori na tu temu, naročito zbog budućih pokolenja, jer se na KiM „časno borilo i časno ginulo“.

(Foto Ministarstvo odbrane)

Knjiga „Bitka na Košarama – sećanje učesnika 1999“, šesti dio iz edicije „Ratnik“, u kojoj su sabrana sjećanja učesnika borbi na Košarama na KiM 1999. godine predstavljena je na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije na beogradskom Sajmu knjiga.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva odbrane, knjiga vraća dug herojima koji su tokom NATO agresije 1999. godine branili i odbranili državnu granicu SR Jugoslavije prema Albaniji, a o tim danima svjedočili su učesnici bitke, „u slavu i čast svojih 108 poginulih saboraca, za istoriju i za nova pokolenja“.

Među njima je i pukovnik Duško Šljivančanin, tadašnji komandant 53. graničnog bataljona na Košarama, koji je ocijenio da je veoma značajno što se govori na tu temu, naročito zbog budućih pokolenja, jer se na KiM „časno borilo i časno ginulo“.

„Svi oni koji kažu drugačije jednako su licjemerni i zlonamjerni, kao i oni koji su agresuju nazvali ‘Milosrdni anđeo’“, naglasio je Šljivančanin.

General-major u penziji Dragan Živanović, komandant 125. motorizovane brigade, smatra da je ovo tek prvo izdanje knjige „Bitka na Košarama – sećanje učesnika 1999“ jer, kako je naglasio, ima još dosta toga da se kaže, prenosi Tanjug.

Budite uvjereni da je riječ o originalnim svjedočanstvima, da nema izmišljanja i ne treba dozvoliti drugima da to kasnije prekrajaju“, napomenuo je general Živanović.

Pukovnik u penziji Vidoje Kovačević, načelnik štaba 63. padobranske brigade i komandant borbene grupe na Košarama, pohvalio je inicijativu ministra odbrane da se pokrene ova tema i da ljudi koji su učestvovali u ovim borbama posvjedoče o teškim iskustvima koja ne smiju biti zaboravljena.

Pukovnik u penziji Ljubinko Đurković, komandant Drugog motorizovanog bataljona 125. motorizovane brigade, rekao je da je ovo prilika da se čuje istina o Košarama i značaju te herojske bitke.

„Ideja za projekat „Ratnik“ potekla je od ministra odbrane Aleksandra Vulina, a razrađena je u tri faze, koje su obuhvatile snimanja svjedočenja velikog broja učesnika ratnih dejstava na KiM 1999. godine, zatim objavljivanje sedam knjiga u ediciji „Ratnik“, koja je promovisana na ovogodišnjem Sajmu knjiga i izradu dokumentarno-igranog filma u koprodukciji RTS-a i VFC „Zastava film“, podsjeća se u saopštenju.

Kako se dodaje, prikazivanje filma planirano je u martu sledeće godine, povodom dvadeset godina od NATO agresije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *