ИН4С

ИН4С портал

Промовисана књига Селимира Радуловића: Хришћанске драгуље уградио у своју поезију

1 min read

Фото: ДАН

У Плавој сали Српске куће у Подгорици синоћ је пред бројном публиком промовисана нова пјесничка збирка пјесника и есејисте Селимира Радуловића „Запис на стубу, јерусалимском“

Овом промоцијом почео је нови серијал Академских трибина у организацији Српског националног савјета Црне Горе и Српског информативно-културног центра „Свети Сава“.

О књизи Радуловића, која је Нови серијал трибина ће започети промоцијом књиге Селимира Радуловића „Запис на стубу, јерусалимском“. О књизи су говорили митрополит црногорског-приморски Јоаникије, Рајко Радусиновић, а у стваралаштво Радуловића увео је и уредник трибине Будимир Дубак.

Он је рекао да је Радуловић стакнути српски пјесник и есејиста који се активно бави књижевношћу преко четири деценије.

Радуловићев поетски рад карактерише изразита хришћанска орјентација на библијским темама, а аутор црпи надахнуће из Светог писма, које два миленију чини темељ свјетске као и српске књижевност, казао је Дубак, пише ДАН.

– Он је препознатљива ововремна грана на српском храсту које чини српску културу. Његова нова књига сугерише на три појма хришћанске културе – записе, стуб као носећи елемен грађавине који чини носећи темељ српске културе, као и записе у камену – навео је Дубак и додао да његове књиге израстају једна из друге и настављају једна другу – казао је он.

Прије него што је прочитао стихове из збирке Радуловић је казао да је Имао два пјесничка живота, један који је трајао до 90 година, и други од тада.. Он је објаснио „Велики код“ пресудно утицала на њега књига Канађанина Нортопа Франа учинила је преокрен код њега

Радуловић је ј казао да се пјесништво не може тумачити без познавања старог и новог завјета и да пјесништво насљеђује и преноси и диверсификује мит.

– И доиста сам видео да се сви велики романи имају матрицу Старог и Новог завјета – казао је Радуловић.

Митрополит Јоаникије је казао да је Радуловић заокупљен библијским светоотачким темама из православља. Он се бави темама најстаријих аскетских списа који данас нису омиљени међу људима.

Али он је имао дубоку потребу за тим темама. Колико се посветио да уђе у тајни аскетских тајни и успео је да нађе драгуље које је уградио у своју поезију. Његова пјесничка тема са једноставношћу ријечи послужила је да се још више изрази сјај тих драгуља – казао је митрополит.

Свето писмо је радуловићу је образац, узор и надахнуће. Он тежи ка крајњем једноставном изразу с то значи да он иде ка изворишту саме ријечи, ка њеном божанском значењу, истакао је он.

– Кроз сажетост и једноставност његовог ријечи пробија свјетло духовног значења, свјетлост неизрецивог, божанског. Кроз своје стихове он преноси дубоко искуство старих отаца. У његовој књизи дио припада теми суза, суза покајања, суза радосницс којима би се могао посветити један есеј – искао је архипеископ цетињски.

О Радуловићу је говоио и Рајко Радусиновић са којим је Радуловић провео школске године у родном Цетињу и са којим се дружи већ 64 године.

Радусиновић је казао да му је да у име светосавских и светоперовачких, правих Цетињана Радуловићу честита награду „Стефан Шкиљановић“.

То, како је рекао, Цетињки лист и телевизија нису забележили „али квалитет Селимира као пјесника и човјека превазиће све те подјеле које данас владају на Цетињу“.

Он је говорио и како су некадашњи учитељ као и пеофесори од којих су учили пресудно утицали на Радуловића, али и вројне генерације Цетињана.

Селимир Радуловић рођен је на Цетињу 1953. године. Објавио је 11 пјесничких књига, као и пет књига изабраних пјесама и шест књига изабраних и нових пјесама. Добитник је око 30 награда и признања, а посљедња у низу је „Свети Стефан Штиљановић“ фестивала „Ћирилицом“. О његовом дјелу објављене су двије књиге – „Лако језгро песништва“ Слободана Жуњића и „За светлом из очеве колибе“ Саше Радојичића. Поезија му је превођена на македонски, руски, грчки, њемачки и енглески језик. Управник је Библиотеке Матице српске.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy