ИН4С

ИН4С портал

Промовисана монографија: Факултет политичких наука 2006 – 2021. године

1 min read

Фото: Универзитет Црне Горе

Монографија „Факултет политичких наука 2006 – 2021. године“, објављена поводом 15 година постојања и рада факултета, промовисана је данас на Факултету политичких наука Универзитета Црне Горе.

„Латинска максима каже: Они који не знају нека уче, а они који знају нека налазе задовољство у томе да се подсјећају. Ми овом приликом имамо задовољство да се подсјетимо како је дошло до настанка Факултета политичких наука“, казао је у уводној ријечи декан проф. др Милан Марковић.

На промоцији Монографије чији је приређивач проф. др Чедомир Чупић, декан Марковић се захвалио на присуству ректору Универзитета Црне Горе проф. др Владимиру Божовићу, предсједници Управног одбора УЦГ проф. др Рајки Глушици, присутним академицима, деканима, професорима факултета и студентима.

Професор Чупић, приређивач монографије и један од иницијатора настанка ФПН-а заједно са проф. др Ратком Божовићем, подсјетио је на почетке настајања Факултета и имена свих оних који су допринијели стварању факултета, а којима је указана пажња у Монографији.

Факултет је, истакао је он, образовао петнаест генерација, а данас се многи од њих налазе у различитим структурама друштва, а присутни су и у политичком јавном животу Црне Горе, носећи неке од најодговорнијих улога у друштву, те да је кроз своје студенте оправдао своје постојање.

„Ми као професори не смијемо да улазимо у идеологије нити да мјеримо студенте према идеологијама него да их мјеримо према томе да ли они примјењују оно што су научили на Факултету политичких наука“, казао је професор Чупић.

Фото: Универзитет Црне Горе

Професор др Срђан Дармановић, први декан ФПН-а, такође је указао да је Факултет за свега 15 година постојања дао резултате.

„Има једна максима која, у великој мјери, важи за све факултете политичких наука, имајући у виду да је демократија једна од кључних тема политичких наука и да су у бити критичке науке. Факултети политичких наука онакви какви би требали да буду постоје само у демократским друштвима“, казао је професор Дармановић додајући да је са тог аспекта оправдано постојање Факултета политичких наука, исказујући вјеровање да ће бити на корист друштву.

Пресудну улогу у оснивању ФПН-а имао је и предсједник Црногорске академије наука и умјетности проф. др Драган Вукчевић, који је у једном периоду био и професор ФПН-а, ријечи су којима га је декан Марковић најавио као говорника на промоцији Монографије.

Говорећи о јубилеју Факултета политичких наука, професор Вукчевић је истакао значај институције у једном времену и друштву као мјеста на којем се цивилизује и припитомљује одређени друштвени однос, норме и вриједности. На част посебно служи, казао је он, што су у њеним темељима имена професора Вучине Васовића и Радована Вукадиновића.

„ФПН као институција је мјесто на коме је било потребно отворити пут једног другачијег познавања политике и знања о политици него што је до тада постојало у Црној Гори“, казао је академик Вукчевић, истичући да је улога политичара најодговорнија улога у друштву.

Сваки факултет носи одређени вредносни систем који треба да развије код својих студената, а то нису вриједности личне користи већ општег јавног добра, закључио је он.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy