ИН4С

ИН4С портал

Прослава уједињења 1918. на Цетињу: Вјековима стремио уједињењу нашег народа у јединствену и нераздјељиву државу

Дјед и унук, краљ Никола и краљ Александар

Свечана прослава Дана уједињења и оснивања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1. децембра 1918. године била је уприличена на Цетињу.

Како извјештава тадашња штампа, у прослави на Цетињу учествовала су сва патриотска и витешка друштва на челу са соколима.

Како се наводи, градска управа је дан прије штампаним прогласима позвала грађанство да се овај дан прослави како доликује Цетињу, које је вјековима стремило уједињењу нашег народа у јединствену и нераздјељиву државу.

Сва државна надлештва као и домови били су украшени државним заставама, а топовска паљба, означила је почетак свечаности. Свирала је војна музика, а кроз главне цетињске улице војници су носили запаљене буктиње, остало је записано, а нама свима питање, да ли на Цетињу данас живе потомци ових срећних војника?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Прослава уједињења 1918. на Цетињу: Вјековима стремио уједињењу нашег народа у јединствену и нераздјељиву државу

  1. Српски народ у Црној Гори и Србији увијек је тражио уједињење свих српских земаља, једино је било питање да ли под Карађорђевићима или Петровићима. Изабрано је да унук Краљ Александар Карађорђевић наследи свог деду Краља Николу Петровића, јер је Александар на челу славне српске војске уништио аустроугарску, бугарску и немачку војску разбијајући је од Солуна до Беча. Кајзер је молио Енглеску и Француску да српска војска не уђе у Беч а да ће он да одмах потпише примирје што је и учињено. Тако је то било

    15
    3
    1. Mislis ka sto smo docekivali Turke? Ili ka sto smo ispratili italijanske okupatore sto ih je Joanikije Lipovac doceka? Ili ka sto smo oslobodili Beograd od Njemaca?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *