ИН4С

ИН4С портал

Прота Далибор Милаковић: Када сагријешимо, што прије устанимо у покајању, молитви и љубави

1 min read

о. Далибор Милаковић, фото: Борис Мусић

У Саборном храму Христовог Васкрсења у другој недјељи Великог поста, посвећеној Светом Григорију Палами, 20. марта 2022. године, одслужена је Литургија Светог Василија Великог, којом је началствовао протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, уз саслужење протојереја-ставрофора Драгана Митровића, протојереја: Миладина Кнежевића и Бранка Вујачића, као и јереја Велимира Бугарина и протођакона Владимира Јарамаза.

Након прочитаних зачала из Светог јеванђеља, приустнима се обратио началствујући протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, који је бесједи повукао паралелу између контекста јеванђелске приче и савременог живота, који је у многоме сличан ономе из прочитаног јеванђелског зачала:

,,Господ нас исцјељује од свих наших тјелесних, а нарочито духовних слабости и немоћи. Чули смо у јеванђелској причи о догађају и тренутку када је Господ исцијелио, у препуној кући људи окупљених око Њега, одузетога човјека. Управо је ево и данас црква та препуна кућа. Кућа која се помиње је управо праслика храма у којем се и ми данас налазимо, а центар наше куће је Господ наш Исус Христос који се исто тако налази међу нама”.

Он је подсјетио да је вријеме поста, вријеме када треба акцентовано да се молимо једни за друге, али и да се преиспитујемо:

,,Та четворица младића из приче и сви ови окупљени људи око Христа јесмо и ми, нарочито када својом вјером, као ови младићи, помажемо себи и ближњима својим. Међутим, такође и овај одузети младић и то смо ми. И ми смо одузети духовно, првенствено због много наших гријехова, дакле одузети смо духовно. Вријеме поста је изузетно вријеме у којем смо позвани да се молимо једни за друге и да се преиспитујемо и спознајемо своје гријехове.”

Прота Далибор је затим указао на гријеховност сваког човјека, но, како он даље наводи, врло је важно након пада у прегрешење устати:

,,Свако од нас гријеши, браћо и сестре, али оно што је важно јесте да када сагријешимо, када паднемо, да се што прије устанемо, да се подигнемо у молитви и љубави. Ако спознајемо сопствена сагрешења и вјеру своју, брзо ћемо се подигнути од искушења којих је безброј око нас. Међутим, колико год да падамо, устанимо, гоедајући на Христа и уздићи ће нас Господ као што је уздигао овог младића из јеванђелске приче.”

У другом дијелу пастирског обраћања, он је говорио о животу и примјеру који нам свједочи велики угодник Божији Свети Григорије Палама:

,,Такву вјеру, такву спознају, коју је сагледавао својим духовним очима јесте имао и светитељ Григорије Палама коме је посвећена ова друга недјеља Великог поста. Свети Григорије Палама био је Епископ града Солуна – Светогорац, а живио је у XIV вијеку. Свети Григорије Палама је био исихаста, молио се умно-срдачном молитвом непрестано и доживио виђење нетварне Божанске свјетлости, попут оне коју су на гори Тавор видјели и апостоли Петар, Јаков и Јован”, подсјетио је прота Далибор и додао:

,,Свети Григорије Палама је потврдио упркос многим јеретицима који су тврдили супротно, да је Господ као истински Бог, имао у себи божанску, а истовремено човјечанску – људску природу, обје – несливене. Да није Господ постао један од нас, да није сам понио на Себе дубину људског живота и бића, све би било привидно, и Његово страдање и Његово Васкрсење.”

Напослијетку, прота Даибор је указао на највећи дар којим је човјек обдарен, а то је дар слободе:

,,Заиста је Свети Григорије Палама примјер свима нама, зато је и Црква установила да се у току овог Великог поста у другу недјељу сјећамо његовог светог спомена и његове божанске науке. Господ се открива свакоме само ако хоћемо и ако желимо. Сви смо достојни да сагледамо Христа. Све је у нашим рукама и нашој вољи будући да је оно највеличанственије што је човјек примио овдје на земљи – управо дар слободе. ,Нека нас Господ укријепи и придигне, нека нас у ове дане поста уздигне. Нека нам Господ Бог да Своју божанску силу да и ми сагледамо божанске енергије – свјетлост Божију која нам се непрестано открива”, поручио је протојереј-ставрофор Далибор Милаковић.

Текст, фото & видео: Борис Мусић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *