Протекле ноћи рекордна загађеност ваздуха у Пљевљима: Концентрација ПМ10 честица 10 пута већа од дозвољеног
Од почетка грејне сезоне протекле ноћи забиљежене су рекордне концентрације загађујућих ПМ честица у ваздуху изнад града, уз веома повећане концентрације сумпор диоксида.
Такве концентрације за оне грађане Пљеваља који су у дужем периоду били изложени удисању ових загађујућих честица могли су значајно утицати на нарушавање здравља.
Концентрације ПМ честица су констатно читавог дана биле у прекорачењу да би у вечерњим часовима достигле свој максимум. Највеће концентрације прашкатих ПМ 10 честица су забиљежене у временском интервалу од 17 часова па до 1 х иза поноћи. У 21 час са мјерне станице у Гаговића имању концентрација ПМ 10 честица је достигла максимум, износила је 492,2 уг/м3, што представља прекорачење веће скоро 10 пута у односу на законом дозвољених 50 микро грама по метру кубном.
У изузетно високом прекорачењу су биле и ситне и још опасније прашкасте ПМ 2.5 честице које још лакше улазе у људски организам. Посебно високе концентрације су забиљежене у времену од 17 х па до 1 х иза поноћи. Ипак највеће концентрације су забиљежене у 21 х и износиле су 376,5 уг/м3 што представља сатно прекорачење скоро 8 пута веће од законом прописаних вриједности.
ПМ честице антропогеног поријекла имају врло негативан утицај по здравље људи. Везујући за себе живу, арсен, хром, талијум и друге отровне материје, а будући изузетно ситне, честице врло лако долазе до алвеола у плућима.
Честично загађење, познатије као ПМ честице, је материја која се састоји од чврстих и течних честица у ваздуху. Ове честице могу бити прашина, земља, чађ, дим и капљице течности. Неке од ових честица су довољно велике да се могу видјети голим оком – рецимо, често можете видјети дим у ваздуху – а неке су сасвим мале и невидљиве у ваздуху. ПМ 2.5 честице су знатно штетније од ПМ 10 честица, јер им њихова величина омогућава да лакше уђу у наше организме и оштете плућа.
Амерички центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) пише да, када је концентрација ПМ честица повећана, треба предузети мјере којима ћемо смањити количину спољашњег ваздуха коју удишете.
– Проводите више времена у затвореним просторима, гдје је количина ПМ честица у ваздуху обично мања. Ако сте напољу, избјегавајте пролазак поред путева, јер је поред њих концентрација ПМ честица знатно већа због аутомобила, камиона и других возила на путу – пише у смјерницама.
Како ПМ честице могу утицати на ваше здравље?
ПМ 2.5 честице су довољно мале да досегну дубоке дјелове респираторног тракта и уђу у ваша плућа. Изложеност ситним честицама може да проузрокује краткорочне здравствене проблеме, као што су иритација очију, носа, грла и плућа, кашљење, кијање, цурење носа и кратак дах.
– Изложеност ситним честицама такође може утицати на рад плућа и погоршати здравствена стања као што су астма и болести срца. Особе са проблемима са срцем и дисањем, дјеца и старији могу бити нарочито осјетљиви на ПМ 2.5 честице – наводи се на сајту њујоршког Одјељења за здравље.
Свјетска здравствена организација након боравка својих експерата у том граду 2015. године процијенила је да је степен аерозагађења толики, да је Пљевља прошле године уврстила међу 10 најугроженијих животних средина у Европи, па је усвојила одређене препоруке и закључке.
ПМ честице (ПМ10 и ПМ2.5) познате као невидљиве убице из ваздуха престављају прашину мању од 10 и 2,5 микрона, мјешавина су чврстих честица дима, чађи, прашине и кисјелине, уз тешке метале попут олова, кадмијума, никла и арсена, а настају као посљедица комбинованог утицаја гријања, саобраћаја и индустрије. Повећавају учесталост респираторних болести и доводе до повећања стопе смртности, изазивају или оснажују астму, бронхитис и друга обољења плућа, међу којима је и повећан ризик од рака плућа, као и болести срца, крви, васкуларног система…
Препоруке Института за јавно здравље говоре да треба избјегавати активности на отвореном током повећаног нивоа загађења ваздуха. Као посебно угрожене категорије становништва наводе се особе са болестима срца и крвих судова, хроничним болестима плућа, труднице, новорођенчад, старије особе, дјеца…
Подаци Свјетске здравствене организације показују да шест одсто свих смрти у Подгорици, 12 одсто у Никшићу и 22 одсто у Пљевљима могу да се припишу загађењу ваздуха. Власти и загађивачи стално одлажу мјере које би требало да промијене стање.
Извор: Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nece im biti nista svi su u Podgoricu.