ИН4С

ИН4С портал

Против лажних физиотерапеута 18 кривичних пријава

Комора физиотерапеута Црне Горе поднијела је 18 кривичних пријава против особа које незаконито обављају ту дјелатност пружајући третмане и вјежбе грађанима у непријављеним објектима и становима.

Илустрација

Комора физиотерапеута Црне Горе поднијела је 18 кривичних пријава против особа које незаконито обављају ту дјелатност пружајући третмане и вјежбе грађанима у непријављеним објектима и становима. Предсједник Коморе физиотерапеута Крсто Ковачевић казао је за Дан да се велики број лица у јавности лажно представљају као физиотерапеути, пружајући услуге у својим становима и козметичким салонима.

“Много особа се у јавности лажно представљајући баве физиотерапијом, а да притом нијесу здравствени радници. Такве особе терапијске процедуре из физикалне терапије спроводе у приватним посједима, козметичким салонима, невладиним организацијама, теретанама, фитнес центрима и фирмама које немају рјешење Министарства здравља. Због тога је Комора физиотерапеута Црне Горе поднијела 18 кривичних пријава. Такође, напомињемо да је Законом о здравственој заштити забрањено здравственом раднику обављање здравствене дјелатности за коју му није издата лиценца за рад и факсимил”, истиче Ковачевић.

Ковачевић је подсјетио да физиотерапеут у Црној Гори да би се бавио физиотерапијом у приватној пракси треба да испуни одређене услове које је дефинисало Министарство здравља, према правилнику који се односи и на Дом здравља, јер је јавно и приватно оснивање здравствених установа изједначено Законом о здравственој заштити.

“Један од докумената који физиотерапеути подносе приликом регистровања здравствене установе за пружање физиотерапије јесте и списак услуга које ће физиотерапеут да пружа у тој здравственој установи”, појаснио је Ковачевић.

Он је рекао да је физиотерапеут здравствени радник и према важећем Закону о здравственој заштити мора да посједује лиценцу за рад и факсимил и овјерава медицинску документацију својим потписом и факсимилом.

Ковачевић је подсјетио да заинтересовани грађани на интернет страници Коморе могу да пронађу све потребне информације о физикалној терапији и о чињеницама да се терапија спроводи искључиво у здравственим установама, односно у установама које посједују рјешења Министарства здравља.

Он каже да Црној Гори потребно све више физиотерапеута који су ангажовани у свим установама.

“Када је у питању јавни здравствени систем, физиотерапеути су заступљени у домовима здравља (примарни ниво), општим болницама (секундарни ниво), специјалним болницама и Клиничком центру (терцијарни ниво). У току је израда документа под називом „Национални дјелукруг рада физиотерапеута”, који ће садржати опис послова физиотерапеута са описом терапијских процедура, временски норматив здравствених услуга у физикалној терапији, правила струке и професионалне вјештине при обављању здравствене дјелатности из области физикалне терапије”, напомиње он.

Увјерени су да ће поменути документ унаприједити положај и услове рада физиотерапеута у смислу дефинисања дневног броја пацијената према једном физиотерапеуту, између осталог.

“Такође, дефинисањем поменутог бројауслуга стећи ће се предуслови за нова запослења. У циљу квалитета рехабилитације, услуга и одговорности, физиотерапеути су у обавези да овјеравају медицинску документацију својим потписом и факсимилом. Медицинску документацију, између осталог, чине и извјештај физиотерапеута и специјални тестови које спроводи физиотерапеут”, каже Ковачевић.

Он наводи да ће заједно са другим колегама тражити увећање коефицијената зарада за физиотерапеуте у јавним здравственим установама.

“Зараде у јавним здравственим установама су дефинисане гранским колективним уговором за здравствену дјелатност и физиотерапеути, у зависности од квалификације образовања, имају мјесто у одређеним групама сложености послова. Када буду п ланиране измјене поменутог уговора, предложићемо, у складу са мишљењем колега, да се коефицијенти повећају. Комора има у плану да посредством пројеката помогне унапређењу услова ра да у установама гдје је то потребно”, казао је Ковачевић.

Годишње 30 нових стручњака

Ковачевић истиче да су у претходне двије године, у просјеку, годишње имали око 30 студената, који су стекли диплому основних студија примијењене физиотерапије.

“У овом моменту, у Комори имамо око 440 физиотерапеута. Потреба за физиотерапеутима је све већа јер грађани препознају значај који имамо за унапређење квалитета живота”, рекао је Ковачевић.

Према његовим ријечима, Комора издаје исправе којима се доказује стручна оспособљеност за непосредан рад и вршење физиотерапеутске дјелатности.

“У здравственом систему Црне Горе од 14. августа, откад је ступио на снагу нови закон о здравственој заштити, дефинисано је да су здравствени радници доктори медицине, стоматологије, фармацеути, физиотерапеути, медицинске сестре, техничари и бабице”, подсјетио је Ковачевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Против лажних физиотерапеута 18 кривичних пријава

  1. Једном давно, ја патећи од болова у леђима, по препоруци одем код неке будале која се представљала као физиотерапеут. Кад ми кичму не сломи. Свако ко ради такве ствари, представљајући се као „чудотворац“, треба да одговара.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *