Против ЗСО на КиМ, али за „Заједницу Албанских општина“ у Македонији
Опозициона партија „Алтернатива“ тражи „заједницу албанских општина“ у Северној Македонији како би уплашила Македонце и пружила подршку Куртију у бриселским преговорима.
Тај предлог одбациле су све релевантне македонске странке, укључујући и владајућу албанску партију ДУИ. За њих је захтев „Алтернативе“ патетичан, антиамерички, антиевропски и штетан за коначно решење косовског питања
Заједница албанских општина: Плашење Македонаца и подршка Куртију
Председник Демократске заједнице Срба у Северној Македонији и посланик македонског Собрања Иван Стоилковић каже за Спутњик да је тај предлог пасе тема, а да је његова сврха плашење македонског народа.
„Сад дају такве изјаве да би се Македонци држали што више на земљи и да не би дизали галаму око неких елементарних интереса који су им угрожени. С друге стране, то се везује и за регионални контекст. То је као нека подршка Аљбину Куртију да не дозволи формирање Заједнице српских општина сходно Бриселском споразуму“, додаје Стоилковић.
Реметилачки фактор
Историчар др Чедомир Антић каже да не разуме каква је то „Алтернатива“ пошто је код Албанаца, не само у Северној Македонији, све мејнстрим јер „сви раде на томе да добију што више земљишта, а до скоро су радили и на томе да имају и што више стоке“.
Он подсећа да је Курти за ЗСО рекао да је апартхејд и расистичка идеја, а онда је за апартхејд и расистичку идеју покушао да придобије велике силе не би ли Србији наметнуо заједницу албанских општина, без обзира што осим Косова и Метохије све балканске државе имају статус међународно признатих чланица Уједињених нација.
Један од великих политичких проблема у наше време је и то што албанска политичка елита не схвата колики је реметилачки фактор у читавом региону и што мисле да ако служе САД могу да раде шта год хоће.
„Они одбијају да прихвате националне мањине на целој територији Албаније, одбијају чак и да их попишу. Траже отцепљење Косова, а не би никад дозволили отцепљење југа Албаније и Грка који су тамо у већини и којих је много више него Албанаца у било ком другом делу Балкана. У Македонији имају доминантну улогу и поред тога траже заједницу албанских општина. Не би ме чудило да траже да и цело Скопље буде у тој заједници општина. Тако да ми имамо посла са једним примитивним, екстремистичким, затвореним национализмом који живи у окружењу великих сила које их користе као инструмент.“
А то су све проблеми с којима се суочавају Албанци који желе да имају демократску државу а можда и да се споразумеју са својим суседима, наглашава Антић.
Сукоб између албанских партија
Критике владајуће албанске партије ДУИ на рачун предлога опозиционе „Алтернативе“ за Антића су врло логичне, зато што је толико ауторитарна идеологија албанског национализма и толико нема алтернативу, да је код њих и Енвер Хоџа био националиста.
Због тога, ако нека албанска партија у конкретном случају „Алтернатива“ хоће да обори другу (ДУИ), онда морају наступати као већи „патриоти“ од њих.
Због тога им је ДУИ одговорио да не само да ће узети заједницу албанских општина, већ и целу Македонију.
„Хоће да кажу, „за разлику од вас ми знамо где зека пије воду и да само са Американцима то можемо постићи. А ви сад кварите посао нашој браћи на Косову која су нам овде помагала…“, истиче Антић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: