Протојереј др Никола Маројевић: Богослужбене особености великих празника – емисије о тајни празникâ и освећујућем карактеру богослужења
1 min readАуторски текст протојереја др Николе Маројевића, пароха Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, о емисијама у којима се говори тајни празникâ и освећујућем карактеру богослужења. Својим текстом прота Никола чини осврт на емисију „Богослужбене особености великих празникаˮ, аутора катихете Бранислава Илића, која је благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког др Иринеја емитована на таласима Радио-Беседе, Епархије бачке. У наставку доносимо у целости текст који је објављен у “Православљу“; – новинама Српске Патријаршије (бр. 1341. фебруар 2023, стр. 36-37)
Празничне емисије аутора катихете Бранислава Илића реализоване на Радио-Беседи Епархије бачке
Благословом Његовог Преосвештенства Епископа новосадског и бачког г. др Иринеја покренут је празнични циклус емисија о богослужењу на таласима Радио-Беседе, трудом аутора новосадског катихете Бранислава Илића употпуњен је емисијом Богослужбене особености великих празника. Пре наведеног циклуса, исти аутор је приредио емисију Светотајинско богословље, за коју је приказ написао Његово Преосвештенство Епископ стобијски г. Давид, као и циклус емисија посвећен 350-годишњици упокојења Светог Василија Острошког, за који је приказ написао Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило. Наведеним приказима, који су објављени у новинама Српске Патријаршије Православље, додајемо наш осврт на новореализоване емисије Бранислава Илића, катихете и мисионара.
Поука је од древних времена заузимала кључно мјесто у хришћанском учењу. Улога поуке проистиче из њене вишезначности и намјене. Поред литургијско-богослужбеног, она је и библијског, ерминевтичког, проподевтичког… итд. карактера, о њеној суштини, између осталог, говори и то што представља спону између Светог Писма и Светог Предања, с једне, и вјерног народа (с почетка катихуменâ), с друге стране. Стога, актуелност и потреба за поукама / катихезама ни до данас се не смањује. Напротив.
Радијске емисије надасве марљивог и ријетко вриједног катихете Бранислава Илића обогатиле су медијско небо које покривају васпитно-образовне институције Српске православне цркве.
Темељност, иновативност, преданост, структурална конзистентност… особине су које красе његове емисије. Изнад свега бисмо упутили на ауторову спремност да и оне на око ”незанимљиве” догађаје и црквене празнике освијетли не само са хеортолошког становишта већ и са догматског, дајући лични печат, по коме је већ постао препознатљив. Ради прегледности, али и потврде реченог навешћемо попис његових емисија, онако како су сврстани по тематским областима.
ГОСПОДЊИ, БОГОРОДИЧНИ И СВЕТИТЕЉСКИ ПРАЗНИЦИ: Емисија о Богослужбеним особеностима Начала индикта – Црквене нове године; О богослужбеним особеностима свештеног спомена на Чудо светог архангела Михаила у Хони; О богослужбеним особеностима празника Рођења Пресвете Богородице, О богослужбеним особеностима празника Воздвижења Часног и Животворног Крста – Крстовдана; О богослужбеним особеностима заупокојених служби – Задушница; О богослужбеним особеностима празника Покрова Пресвете Богородице; О богослужбеним особеностима празника Преподобне мајке Параскеве – Петке; О богослужбеним особеностима празника Светог Петра И, митрополита и чудотворца цетињског; О богослужбеним особеностима празника Светог Великомученика Димитрија, солунског мироточивог; О богослужбеним особеностима празника Сабора Светог Архангела Михаила; О богослужбеним особеностима празника Преподобног Порфирија Кавсокаливита; О богослужбеним особеностима празника Ваведења Пресвете Богородице; О богослужбеним особеностима празника Преподобног Јована Дамаскина; О богослужбеним особеностима празника Светога Николаја Мирликијског Чудотворца; О богослужбеним особеностима празника Рождества Христовог – Божића; О богослужбеним особеностима празника Богојављења; О богослужбеним особеностима празникâ Обрезања Господњег и Светог Василија Великог, архиепископа Кесарије Кападокијске, О богослужбеним особеностима празника Светога Саве; О богослужбеним особеностима празника Света Три Јерарха; О богослужбеним особеностима празника Сретења Господњег; О богослужбеним особеностима празника Благовести Пресвете Богородице; О богослужбеним особеностима празника Светог великомученика, победоносца и чудотворца Георгија; О богослужбеним особеностима празника Светог и богоносног оца нашег Василија, Чудотворца Острошког и Тврдошког; О богослужбеним особеностима празника свете равноапостолне браће Кирила и Методија, учитеља словенских; О богослужбеним особеностима празника светих равноапостолних царева Константина и Јелене; О богослужбеним особеностима празника Светога великомученика цара Лазара и новомученика косовских; О богослужбеним особеностима празника Рођења Светога Јована Пророка, Претече и Крститеља Господњег; О богослужбеним особеностима празника Светих апостола Петра и Павла; О богослужбеним особеностима празника Светог славног пророка Илије; О богослужбеним особеностима празника Преображења Господњег; О богослужбеним особеностима празника Успенија Пресвете Богородице; О богослужбеним особеностима празника Усековања часне главе светога Јована Крститеља.
ПОСНИ ТРИОД: О богослужбеним особеностима Недеље о Закхеју; О богослужбеним особеностима Недеље о митару и фарисеју; О богослужбеним особеностима Недеље о љубави Очевој (о блудном сину); О богослужбеним особеностима Месопусне Недеље (О страшном суду); О богослужбеним особеностима Недеље сиропусне (Недеље праштања); О богослужбеним особеностима свете Четрдесетнице – Великог поста; О богослужбеним особеностима Недеље Православља; О богослужбеним особеностима Недеље преподобног Григорија Паламе; О богослужбеним особеностима Крстопоклоне недеље; О богослужбеним особеностима Недеље Преподобног Јована Лествичник; О богослужбеним особеностима пете седмице Свете четрдесетнице (прво и друго бденије); О богослужбеним особеностима суботе Праведног Лазара и празника уласка Христовог у Свети Град Јерусалим – Цвети.
СТРАСНА СЕДМИЦА: О богослужбеним особеностима Великог понедељка, Великог уторка и Велике среде; О богослужбеним особеностима Великог четвртка, Великог петка и Велике суботе.
ПЕНТИКОСТАР: О богослужбеним особеностима Празника над празницима – Васкрса; О богослужбеним особеностима недеље Антипасхе – Томине Недеље; О богослужбеним особеностима Недеље светих жена мироносица; О богослужбеним особеностима Недеље раслабљеног; О богослужбеним особеностима празника Преполовљења Педесетнице; О богослужбеним особеностима Недеље жене Самарјанке (свете мученице Фотине); О богослужбеним особеностима Недеље слепорођеног; О богослужбеним особеностима празника Вазнесења Господњег – Спасовдана; О богослужбеним особеностима Недеље светих отаца Првог васељенског сабора; О богослужбеним особеностима празника Силаска Светог Духа на
Апостоле – Свете Педесетнице; О богослужбеним особеностима Недеље свих Светих и Апостолском посту.
На самом крају овог нашег слова не можемо се отети утиску да овим емисијама није потребна ријеч о њима, али јесте честитка аутору, на преданости, марљивости, несебичном труду, које је у овом времену инстант решења и одсуства сваке пажње, заиста ријетко срести.
Протојереј др Никола Маројевић,
парох при Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу
*Објављено у “Православљу“ – новинама Српске Патријаршије
(бр. 1341; 1. фебруар 2023, стр. 36-37)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: