ะัะพัะพัะตัะตั ะะธะบะพะปะฐ ะทะฐ ะะ4ะก: ะะฐััะธัะฐัั ะัะธะฝะตั ั ะฟะพะฝะตะดัะตัะฐะบ ั ะฆัะฝะพั ะะพัะธ (ะะะะะ)

ะัะพัะพัะตัะตั ะะธััะพะฟะพะปะธัะต ััะฝะพะณะพััะบะพ-ะฟัะธะผะพััะบะต ะะธะบะพะปะฐ ะะตัะพะฒะธั ะฟะพัะฒัะดะธะพ ัะต ะทะฐ ะฟะพััะฐะป ะะ4ะก ะดะฐ ัะต ััะฟัะบะธ ะฟะฐััะธัะฐัั ะัะธะฝะตั ะทะฐัะตะดะฝะพ ั ัะฐ ะฟะฐััะธัะฐัั ะพะผ ะฐะฝัะธะพั ะธััะบะธะผ ะธ ัะฒะตะณะฐ ะััะพะบะฐ ะะพะฒะฐะฝะพะผ X ะฟะพััะตัะธัะธ ั ะฟะพะฝะตะดัะตัะฐะบ ะฆัะฝั ะะพัั.
โะฃ ัะบะปะพะฟั ะฒะธัะตะดะฝะตะฒะฝะต ะฟะพััะตัะต ะกัะฟัะบะพั ะฟัะฐะฒะพัะปะฐะฒะฝะพั ััะบะฒะธ, ะฟะฐััะธัะฐัั ะฐะฝัะธะพั ะธััะบะธ ะะพะฒะฐะฝ ะฅ, ะทะฐัะตะดะฝะพ ัะฐ ััะฟัะบะธ ะฟะฐััะธัะฐัั ะพะผ ะัะธะฝะตัะพะผ, ะดะพะปะฐะทะธ ั ะฆัะฝั ะะพัั. ะัะฒะพ ัะต ะฟะพััะตัะธัะธ ะฆะตัะธััะบะธ ะผะฐะฝะฐััะธั, ัั ัะปะธัะตะดะธ ัะปัะถะตัะต ะปะธัััะณะธัะต ะธ ะพะฑัะฐัะฐัะต ะดะพะผะฐัะธะฝะฐ, ะพะดะฝะพัะฝะพ ะผะธััะพะฟะพะปะธัะฐ ััะฝะพะณะพััะบะพ-ะฟัะธะผะพััะบะพะณ ะะผัะธะปะพั ะธัะฐ. ะะฐัะธะผ ัะต ะพะฑะธัะธ ะผะฐะฝะฐััะธั ะัััะพะณ ะธ ะกะฐะฑะพัะฝะธ ั ัะฐะผ ะฅัะธััะพะฒะพะณ ะฒะฐัะบัะตัะตัะฐ. ะะฐะบะพะฝ ัะพะณะฐ ัะต ะฟะฐััะธัะฐัั ะฐะฝัะธะพั ะธััะบะธ ะฝะฐะฟัััะธัะธ ะฆัะฝั ะะพัั ะธ ะฝะฐััะฐะฒะธัะธ ัะฒะพัั ะฟะพััะตัั ัะฒะตัะธัะฐะผะฐ ะกััะดะตะฝะธัะธ, ะะธัะธ ะธ ัะฒะตัะธัะฐะผะฐ ะฝะฐ ะะพัะพะฒั ะธ ะะตัะพั ะธัะธ. ะะฐััะธัะฐัั ะะพะฒะฐะฝ ะฅ ะดะพัะธ ัะต ั ะฟัะฐััะธ ัะฒะพัะฐ ะดะฒะฐ ะผะธััะพะฟะพะปะธัะฐ โ ะผะธััะพะฟะพะปะธัะฐ ะฐะบะฐััะบะพะณ ะะฐัะธะปะธัะฐ ะธ ะผะธััะพะฟะพะปะธั ัััะพััะบะพะณ ะธ ัะธัะตะปะต ะกัะตะฒะตัะฝะต ะะผะตัะธะบะต ะะพัะธัะฐ, ะบะฐะทะฐะพ ัะต ะะตัะพะฒะธั.
ะะพะดะฐะพ ัะต ะดะฐ ัะต ั ะฟัะฐััะธ ะฟะฐััะธัะฐัั ะฐ ะัะธะฝะตัะฐ ะฑะธัะธ ะะธััะพะฟะพะปะธั ะทะฐะณัะตะฑะฐัะบะพ-ััะฑัะฐะฝัะบะธ ะะพััะธัะธัะต.
-ะะฐ ะดะพัะตะบั ัะต ะฑะธัะธ ะฟัะธัััะฝะธ ะธ ะตะฟะธัะบะพะฟะธ ะฝะฐัะต ะฟะพะผัะตัะฝะต ะฆัะบะฒะต: ะฑัะดะธะผัะฐะฝัะบะพ-ะฝะธะบัะธัะบะธ ะะพะฐะฝะธะบะธัะต, ะฟะฐะบัะฐัะบะพ-ัะปะฐะฒะพะฝัะบะธ ะะพะฒะฐะฝ, ะทะฐั ัะผัะบะพ-ั ะตััะตะณะพะฒะฐัะบะธ ะะธะผะธััะธัะต, ะดะธะพะบะปะธััะบะธ ะะตัะพะดะธัะต ะธ ัะผะธัะพะฒัะตะฝะธ ะะฟะธัะบะพะฟ ะทะฐั ัะผัะบะพ-ั ะตััะตะณะพะฒะฐัะบะธ ะัะฐะฝะฐัะธัะต, ะฝะฐะฒะพะดะธ ะะตัะพะฒะธั.
ะขะฐะบะพัะต, ัะผะฐััะฐ ะดะฐ ัะต ะพะฒะฐ ะฟะพััะตัะฐ ะฒะฐะถะฝะฐ ะทะฐ ะฟัะฐะฒะพัะปะฐะฒะฝะธ ะฝะฐัะพะด ะฆัะฝะต ะะพัะต ะธ ะทะฐ ะะธััะพะฟะพะปะธัั ััะฝะพะณะพััะบะพ-ะฟัะธะผะพััะบั.
โะะฐ ัะฒะต ะฟัะฐะฒะพัะปะฐะฒะฝะต ั ัะธััะฐะฝะต ะดะพะปะฐะทะฐะบ ะฟะพะณะปะฐะฒะฐัะฐ ะธ ะตะฟะธัะบะพะฟะฐ ัะตะดะฝะต ะฟะพะผัะตัะฝะต ััะบะฒะต ะดััะณะพั ะฟะพะผัะตัะฝะพั ััะบะฒะธ ะธะทัะฐะท ัะต ะธ ะทะฝะฐะบ ะฑัะฐััะบะต ะฐะฟะพััะพะปัะบะต ั ัะธััะฐะฝัะบะต ััะฑะฐะฒะธ ั ะบะพะผะต ัะต ะพะดัะฐะถะฐะฒะฐ ัะตะดะธะฝััะฒะพ ะัะฐะฒะพัะปะฐะฒะฝะต ััะบะฒะต ั ะฅัะธััะพะฒะพั ะฒัะตัะธ ะธ ััะฑะฐะฒะธ. ะะฐะพ ััะพ ัั ะฐะฟะพััะพะปะธ ะฟะพั ะพะดะธะปะธ ะผัะตััะฐ ะธ ะพัะฝะธะฒะฐะปะธ ััะบะฒะต, ัะฐะบะพ ะธ ะฝะพะฒะธ ะฐะฟะพััะพะปะธ ะฅัะธััะพะฒะธ โ ะฟะพะณะปะฐะฒะฐัะธ, ะฟะพะผัะตัะฝะธั ััะบะฐะฒะฐ ะทะฐัะตะดะฝะพ ัะฐ ัะฒะพัะธะผ ะผะธััะพะฟะพะปะธัะธะผะฐ ะธ ัะฒะพัะพะผ ะฟัะฐััะพะผ ั ะฟะพััะตัะธ ะดััะณะธะผ ััะบะฒะฐะผะฐ, ะดะพะฝะพัะต ะฑะปะฐะณะพัะปะพะฒ ะฐะฟะพััะพะปัะบะต ััะบะฒะต, ะฝะฐะณะปะฐัะฐะฒะฐ ะะตัะพะฒะธั.
ะะฝะฐัะต, ะพะฒะพ ัะต ะฟัะฒะธ ะฟัั ั ะธััะพัะธัะธ ะดะฐ ะฟะฐััะธัะฐัั ะฐะฝัะธะพั ะธััะบะธ ะฟะพััะตัััะต ะฆัะฝั ะะพัั.

ะัะธะดััะถะธัะต ะฝะฐะผ ัะต ะฝะฐ ะะฐัะฑะตัั ะธ ะขะตะปะตะณัะฐะผั:


Kad su me pitali doklen mozhe Srbski Patrijarh u Crnu Goru da dodhje, ja sam im prosto izda najednostavniji odgovor.
srbski patrijarh mozhe do Prijepolja. I tu je dobrodosha i dotole je dobrodosha, a otole dolje prema Nama u Crnu Goru, nije dobro dusha doklen se neizvine.
Ako oche da ganjajuninat uz pomoc tamo nekoga bradonje iz Antiocha, e onda mu sigurno treba rampu podic u Prijepolje.
Dolazijo je skoro i naruzhijo nas I nije se izvino.
Nema sanse ni pod tackom I crticom razno da dodhje a da se nije izvino. Ili on ili ja!!! Pa ha!
Netreba da zborim vidhjecemo, jer ga vidhjet necemo.
Pod samo jednom tackom sam reka da ga puste. Uz cijelo vrijeme policiskoga obezbjedhjna, I onda 7 dana od ovoga rajetnikova ulaska u Crnu Goru nacionalizacija Crkvene imovine u Skupstini.
Eto vi tamo Ruska Slavna Crkva pa neka ide kod njih.
Vojvodo โ neka on dobro dolazi medju svoj narod. Problem je ลกto se neลกti pitaju i crnogorski i drugi narodi koji ลพive u Crnoj Gori. Kao njihov dokazani neprijatelj medju nas nije dobro doลกao. treba mu zabraniti ulazak u Crnu Goru. Biฤe njegovom narodu lakลกe da ga posjeti u Beogradu , na hodoฤaลกฤu.
vladike Petra i njegovog hristoimenog naroda, Svetitelj Cetinjski, sabravลกi takoฤe svoje junake, stiลพe sa njima poฤetkom jula 1796. godine u selo zvano Slatine u Bjelopavliฤe.
Otsluลพivลกi tu liturgiju u svetom hramu, on priฤesti svoju vojsku kao nekada veliko-muฤenik Lazar u crkvi Samodreลพi na Kosovu, pa hrabreฤi ih svojom krepkom besedom, reฤe im: โJa molih neprijatelja da odustane od prolivanja krvi nevine i ne htede. Velika je njegova vojska ali je jadna i ฤemerna, jer nije pobeda u mnoลกtvu nego u Gospodu. Vi branite vjeru svoju, svoja ognjiลกta, svoj obraz pred svjetom; vi ste, dragi sinovi, slobodan narod, vi nemate druge nagrade za vaลกu svetu borbu do svoje voljnosti (slobode), ali znate da je nagrada slobodnog junaka: odbrana slobode i milog oteฤestva, jer ko se za drugu nagradu bori, ono nije plemeniti junak, veฤ najmljeni rob, ฤije viteลกtvo nema cijene, koji junaฤkoga ponosa i svoje slobode nemaโ. Potom Sveti blagoslovi vojnike i pokropi ih svetom vodicom, pa preporuฤi i sebe i njih milostivom Bogu โkoji sve vidi i pravedno rukovodiโ, tvrdo uveren da ฤe pogledati i na pravdu njegovu. I zaista, Gospod ne izneveri njegova nadanja. Iako je agarjanska sila bila viลกe nego trostruko veฤa, Bog dade pobedu Crnogorcima, kao nekad Izrailju protiv Amalika, na mestu zvanom Martiniฤi (11. jula 1796. g.). Sam Buลกatlija bi ranjen u boju, a ono malo njegove vojske ลกto preostade od ljutoga maฤa, pobeลพe u velikome strahu u Podgoricu. Bojiลกte krvavo bejaลกe ispunjeno mrtvih telesa agarjanskih, i mnoลกtvo plena i oruลพja. Priฤali su potom neki hriลกฤani iz Crmnice, koji se behu namerili u turskoj vojsci, a to i sam Cetinjski svetitelj posvedoฤava u svom pismu kotorskom providuru, da โto je moลพemo reฤi ฤudo od samoga Gospoda Boga uฤinjeno, kojemu slavu i hvalu prinosimo.โ
Znam da nemas kada Komlene,ali ponekad procitaj nesto o Svetom Petru Cetinjskom,onako reda radi ,prije nego uhpse Patrijarha ,ili mu napunite brasnjenik.nebi bilo zgorega,a ako ga i zatvorite nece biti prvi puta da se Vladika ili Patrjijarh zatvaraju ,ili da im se zbrani,tako je Jusuf Kalamperovic zabranio ulazak Filareu u Crnu Gori,i sto bi nice crkva,tako su Mlecani i Austrinci branili Mitropolitima sa Cetinja pohode na Primorje ,pa pogledaj danas Primordiale,mozda je to i resenja,jer svaki progon i zbrana radja nove nade i ojacava vjeru,srusli kapelu evo ih sada kao pecurki,poubijali svetenstvo,evo sada Mitropolit evo tri episkopa,prema tome ,ako mislite dobro nama samo hapsite,radili su to Turci Austrinci Italijani i naravno ILPARTIGIANO https://www.youtube.com/watch?v=fWxjfSIrSeY,ovi su bar zanli pjevati
Tako je svetitelj izobliฤio i samozvanog kaluฤera i laลพnog sveca Avakuma, koji je mutio u narodu i bunio ga, pa je zbog tog Avakuma opominjao hriลกฤane da se ฤuvaju od laลพi i obeฤanja njegovih i da ne budu bezumni i lakoverni. Stefana pak Vuฤetiฤa, koga je sam svetitelj podigao na ฤin arhimandrita, pa ovaj, na krilima visokoumlja noลกen, postao neblagodarni smutljivac narodni i kletvoprestupnik, liลกava sveลกteniฤkog ฤina, obaveลกtavajuฤi sav narod da se od viลกe pomenutog rastriลพenika Vuฤetiฤa uklanjaju kao od zlonaravnog smutljivca, koji ne misli drugo nego kako da sa laลพima utvrdi svoju sreฤu, vrh nesreฤe i sramote svega naroda. Kada bi se opet dogodilo da se sukobe ljudi sveลกtenoga ฤina i monaลกkoga, savetovao im je kao dobri pastir da se klone toga jer, govorio im je bogomudri pastir: โkaluฤer protiv popa, pop protiv kaluฤera, stidno je ฤutโ. Od kaluฤera je traลพio da se ne skitaju nego da ลพive u manastirima svojim, jer je znao da je ฤesto premeลกtanje iz mesta u mesto izvor svakoga zla za monaha.
Sv. Petar Cetinjski
Sveti Petar Cetinjski
ลฝitije, djelo, molitva
Biblioteka Ex Oriente Lux
Glavni i odgovorni urednik: Rajko Dragiฤeviฤ
Urednik biblioteke: Otac Jovan (ฤulibrk)
Sadrลพaj
ลฝitije svetog oca naลกeg Petra I, Mitropolita Cetinjskog i ฤudotvorca
Zaveลกtanje i pouke Svetog Petra
Testament Svetog Petra
Pouke iz poslanica sv. Petra
Pouฤenje u stihovima
Propoved Vladike Svetog po Simi Matavulju
Molitva Svetom Petru Cetinjskom
Fusnote
ลฝitije svetog oca naลกeg
Petra Prvog
Mitropolita Cetinjskog i ฤudotvorca
Svemoguฤi Bog, Otac i Sin i Duh Sveti, daje svakom narodu proroke i apostole i svete ljude, da ga vode i rukovode putevima spasenja, i izvode iz tame neverja i zla na svetlost vere i bogopoznanja, da mu daruju razumnu nadu besmrtnog ลพivljenja u ljubavi Boลพjoj i zajednici Duha Svetoga. Zapalivลกi tako u ona drevna vremena i sveฤnjak Srpske Crkve i zasadivลกi blaลพenim ocima naลกim Simeonom i Savom, kao drvo maslinovo, i Srpski narod u duhovni raj Hristov, slao mu je anฤele ฤuvare duลกe njegove i blagovesnike, da ga uฤe pokajanju i paze da se ne bi digao sveฤnjak njegov sa mesta njegova (sr. Otkr..2, 5) i da ne bi ponovo postao divlja maslina i besplodna smokva. Tako i u ova poslednja vremena, kada poฤe da se hladi ljubav i bogoljublje mnogih, i kada pohodi pravedni Gospod narod svoj zbog grehova njegovih ฤovekoljubivom kaznom svojom, predavลกi telo njegovo kao Jova u ruke neprijateljske, posla milostivi Bog narodu tom joลก jednog ฤudesnog apostola i proroka, muฤenika i pustnjaka, zvanog Petra Prvog, Cetinjskog ฤudotvorca, tog uistini duhovnog kamena i tvrฤave i prosvetitelja novog.
Ne zna se taฤno godina roฤenja ovog krstonosnog svetitelja Cetinjskog, ovog novog Mojsija, zakonodavca i mirotvorca. Najverovatnije je da se rodio septembra meseca 1748. leta Gospodnjeg[1]. Rodio se u mestu zvanom Njeguลกi, od poboลพnih roditelja Marka Damjanova (Petroviฤa) i Marije (roฤene Martinoviฤ). Njegov deda Damjan beลกe roฤeni brat ฤuvenog mitropolita Crnogorskog Danila[2].
Prozrevลกi u desetogodiลกnjem deฤaku bogomudrog pastira stada Hristova i narodnog voฤu, tadaลกnji mitropolit Skenderijski i Crnogorski Sava, izabra ga izmeฤu ฤetiri sina svog sinovca Marka, za svoga naslednika. Prizvavลกi ga sebi reฤe mu: โDoฤi, ฤedo, kod mene, blagodat Sveviลกnjega neka poฤine na tebi, kako bi mogao biti narodu svome na korist. Zajedno sa mnom otsada i narod naลก polaลพe nadu na tebe. Preblagi Bog neka ti pomogne da budeลก krin ukraลกeni Crne Gore i svetilo naroda tvoga.โTako ovaj mladi izabranik i buduฤi ฤudotvorac, doฤe u Cetinjski manastir da se uฤi knjizi. Buduฤi obdaren osobitim darovima Boลพjim i trudoljubivoลกฤu, Petar je veoma brzo napredovao u nauci, uz pomoฤ tihog vladike Save i monaha Danila, koga mu ovaj odredi za uฤitelja. U 12 godini on bi obuฤen u anฤelski lik monaลกkog ฤina, dobivลกi ime Petar (njegovo svetovno ime nije nam ostalo zapisano), a u sedamnaestoj godini bi rukopoloลพen za jeroฤakona.
U to vreme vladika Sava imaฤaลกe za pomoฤnika mitropolita Vasilija, veoma darovitog i sposobnog muลพa, koji krenuvลกi po treฤi put (1765. g.) radi narodnih i crkvenih poslova u jednovernu i jednoplemenu Rusiju, povede sa sobom i mladog jeroฤakona Petra radi daljeg obrazovanja njegovog. No njegovo ลกkolovanje u Rusiji ne potraja dugo: 10. marta 1766. godine upokoji se u Petrogradu reฤeni mitropolit Vasilije, ลกto primora jeroฤakona Petra da se vrati u Crnu Goru. Otada on boravljaลกe sa mitropolitom Savom, koji ga rukopoloลพi za jeromonaha, davลกi mu uskoro i ฤin arhimandrita. ลฝiveฤi tako u manastiru Stanjeviฤima i Cetinjskom manastiru uz tihog vladiku Savu, mladi arhimandrit uzrastaลกe duhovno, trudeฤi se neprestano na svom svestranom obrazovanju. Dok ga je snaลพna i energiฤna liฤnost mitropolita Vasilija nadahnula smeloลกฤu i odluฤnoลกฤu, neiskusni za svetovne stvari i povuฤeni mitropolit Sava, i manastirski ลพivot, navodnjavali su njegovu mladu duลกu nebeskom rosom molitvenosti, smirenja i posta. Njegov um od detinjstva beลกe upuฤen i utvrฤen u celomudrenosti, koja beลกe koren njegove potonje svete smelosti pred Bogom i ljudima i njegovog bogonosnog zdravoumlja. Jednom probuฤena ลพeฤ za Bogom i za poznanjem tajni Njime stvorene prirode, u krilu koje je rastao, sve se viลกe razbuktavala u duลกi mladog monaha. Sve je zanimalo ovu devstvenu duลกu, od mladih nogu prinesenu na dar nebozemnom Devstveniku Hristu Bogoฤoveku. Interesovalo ga je bogoslovlje i prirodne nauke, istorija i geografija, uฤio je jezike i sakupljao medonosne knjige. Suoฤen od mladiฤstva sa surovom stvarnoลกฤu vremena u kome je ลพiveo, vrlo rano postade svestan demonske sile zla, koje i spolja i iznutra preti ฤoveku i koje je razaralo organizam njegova naroda, shvativลกi, Bogom nauฤen, da se ono moลพe pobediti samo ognjenom revnoลกฤu proroka i bezazlenoลกฤu goluba. Video je kako nad glavom pravoslavnog naroda ovih gora visi oลกtri agarjanski maฤ, kao nekad faraonov nad glavom izabranog naroda Jevrejskog; njegovom bogomudrom oku nije mogao izmaฤi ni onaj joลก opasniji neprijatelj, unutraลกnji: plemenska zakrvljenost, krvna osveta, razni poroci koji su harali narodnu duลกu, siromaลกtvo, otimaฤine, pomori, ubistva. Narod je tuลพio u svojoj nevolji, kao nekad prorok Jeremija: โPostasmo sirote, bez oca, matere naลกe kao udoviceโฆ Na vratu nam je jaram, i gone nas; umoreni nemamo odmoraโฆ Oci naลกi zgrijeลกiลกe, i nema ih, a mi nosimo bezakonja njihovaโ (Plaฤ, 5, 2-5). Saveti smernoga Save, s kojim je Petar ลพiveo, i mirotvorni sudovi glavara bili su nemoฤni da pobede zlu krv i neslogu braฤe, koja se joลก viลกe umnoลพila posle smrti odluฤnog mitropolita Vasilija, potpomagana uz to i agarjanskim podmiฤivanjima.
U to smutno vreme pojavi se u Crnoj Gori neki ฤudni samozvanac car ล ฤepan Mali, koji se pretstavi namuฤenom i razbratimljenom narodu kao Boลพji poslanik, umiritelj, i kao ruski car Petar III Prostoduลกni narod, umoran od zla i nesloge, istinski primi ovu i do danas zagonetnu liฤnost, kao izbavitelja. On stalno isticaลก da ga je Boลพje nadahnuฤe dovelo u Crnu Goru. โฤujte Crnogorci, govoraลกe on, glas Gospoda Boga i slavu svetog Jerusalima, ja nisam ovde doลกao, no sam poslan od Boga ฤiji glas ฤuh: ustani, poฤi, trudi se, i ja ฤu ti pomoฤiโ Turci, videฤi da njegova pojava unosi nemir u balkansku raju i bojeฤi se bune, traลพahu na sve naฤine da ga ubiju. Na evropskim dvorovima se ras-pravljaลกe o njemu, a on, zadobivลกi poverenje naroda, traลพaลกe od njega da ลพivi u miru sa svima, mireฤi zavaฤene i proterujuฤi lopove i ubice. Ovaj laลพni car ljubljaลกe Pravo-slavlje, pa i pored svoga samozvanstva bi od koristi narodu. No da bi mogao da ima za sebe svetovnu vlast, on postavi za zamenika povuฤenog mitropolita Save njegovog sujetnog sestriฤa Arsenija Plamenca, koga narod ne ljubljaลกe. Kada pak ovaj ฤudni vladar bi ubijen od strane njegovog sluge, potplaฤenog od Turaka (1773 g), ponovo se razbuktaลกe u narodu surovost i strast, a seme razdora donoลกaลกe straลกne plodove.
U to teลกko vreme mladi arhimandrit Petar beลกe joลก nepoznat i nepriznat, a drugoga nikoga nije bilo da zavede mir i slogu u zemlji, meฤu glavarima i narodom. ล ฤepan Mali beลกe ojaฤao svetovnu vlast guvernera iz kuฤe Radonjiฤa a umanjio ugled vladiฤanskog doma Petroviฤa oko koga se dugo vremena okupljala crnogorska plemena. Videฤi te teลกke nevolje i opasnosti, kojima beลกe izloลพen narod, ovaj blagorodni Petar, pun ljubavi prema braฤi svojoj, odluฤi se da pomoฤu Boลพjom ugasi razbuktale spoljaลกnje i unutraลกnje zle stihije, koje su pretile da uniลกte slovesno stado Hristovo. Uzevลกi tako blagoslov od sedog mitropolita Save, krenu sa joลก nekoliko pratilaca po drugi put u Rusiju (1777. g.), da traลพi pomoฤ od jednoverne braฤe Rusa i da naฤe u njihovom samodrลกcu moฤnog zaลกtitnika za njegov mali i siroti narod. No njegovo dugo putovanje bi uzaludno. Carica ruska Ekaterina II ne htede da ga primi, a on i njegovi pratioci biลกe primorani da napuste Petrograd i da se vrate doma bez ikakvog uspeha u delu. Tako isto i moฤna Beฤka carevina, u koju na povratku svratiลกe traลพeฤi zaลกtitu i pomoฤ, ostade gluva za njihove molbe.
Kada se godine 1781. upokoji stogodiลกnji mitropolit Sava, postavi se pitanje izbora njegovog naslednika. Iako je veฤina naroda bila za mladog arhimandrita Petra, ipak bi izabran dotadaลกnji Savin pomoฤnik i sestriฤ Arsenije Plamenac, koga narod nije voleo. Trebalo je da se po Boลพjem promislu duลกa mladoga Petra joลก isproba, kao zlato u ognju, kako bi, kad za to doฤe povoljan ฤas, ลกto lepลกe zasijala svima ลพeljnim pravde i mira Boลพijeg.
Na kraju, i protiv svoje volje, primoran narodnim poverenjem i ljubavlju, snabdeven preporukama glavara i gubernatora Radonjiฤa, krenu se ovaj buduฤi svetitelj u Beฤ da od Austrijskog cara izmoli dozvolu da ga rukopoloลพi za arhijereja neki od pravoslavnih episkopa, koji su ลพiveli u Austrijskoj drลพavi. U meฤuvremenu umire i mitropolit Arsenije (1784. g.), tako da oฤi celog naroda biลกe okrenute arhimandritu Petru. Preporuฤen od glavara i guvernadura i celog naroda kao bogoljubiv i blagonaravan, on dobi dozvolu od austrijskog dvora da ga rukopoloลพi karlovaฤki mitropolit Mojsije Putnik. No na putu od Beฤa za Sremske Karlovce dogodi se svetome joลก jedno iskuลกenje, ili โBoลพja posetaโ, kako on to sam nazivaลกe. Dogodilo mu se, naime, da ispadne iz kola i slomi desnu ruku.[3] Kao da je lukavi time hteo da spreฤi da njegova desnica bude desnica koja nosi mir, slogu i blagoslov; ali to bi ipak uzalud. Posle ลกestomeseฤnog bolovanja, Bog svetome povrati zdravlje i on bi sveฤano rukopoloลพen trojicom episkopa u sabornom hramu u Sremskim Karlovcima, za arhijereja Crnogorskog, Skenderijskog i Primorskog (13. oktobra 1784. godine).
U svojoj prvoj arhipastirskoj pouci, novi arhijerej nazivaลกe sebe โnedostojnim slugom i robom Isusa Hristaโ ; izraลพavaลกe svoju radost zbog ฤina, a preko njega i njegova pastva, koja je saizvolela, kako govoraลกe pun smirenja, da i protiv njegove volje bude izabran za njegovog duhovnog arhipastira. Izraลพavao je dalje uverenje da neฤe izne-veriti nade svoje pastve veฤ da ฤe one biti ispunjene. On koji je doลกao dosta tuลพan i ลพalostan, govorio je, sada se vraฤa pun radosti, primivลกi rukopoloลพenje i videvลกi ustrojstvo tamoลกnjih Crkava Boลพjih. Obeฤavao je vraฤajuฤi se โu dane mu predele sudbine njegoveโ, da sve to u njegovom umu duboko zapisano propoveda i da potstiฤe svoj narod, โzajedno sa samim sobomโ, na vrลกenje svih Bogom zadatih izuzetnih vrlina. Molio je na kraju mitropolita Mojsija i arhijereja da njegovu pastvu drลพe u milosti, ljubavi i nezaboravnom molitvenom seฤanju, dajuฤi i sam ovo obeฤanje: โA ja zajedno sa mojom pastvom, koja iako se daleko nalazi pri-tiskana od svuda razliฤitim bijedama, u istinskom savezu vjere, ljubavi i nade s vama do kraja ลพivota potrudiฤu se prebiti i biฤuโ.
Novi pak mitropolit crnogorski beลกe, kako nam saopลกtava jedan od prisutnih na njegovom rukopoloลพenju, ฤovek visokog stasa, finih crta lica, plavih oฤiju. Sjajna kosa i dugaฤka brada, poveฤavali su dostojanstvo njegovog zvanja, โa naฤinom ophoฤenja sa ljudima liฤio je na pravog plemiฤaโ.
Dobivลกi gramatu o rukopoloลพenju od mitropolita Mojsija Putnika, u kojoj se kaลพe da je posveฤen po ลพelji crnogorskog naroda i njegovih predstavnika, novi arhijerej Hristov krenu ponovo, โzbog narodnijeh potrebaโ, preko Beฤa u Rusiju. Prvo ode, odazivajuฤi se pozivu, kod svoga prijatelja srpskoga roda generala Zoriฤa u mesto zvano ล klov. No, buduฤi da ovoga ne naฤe, produลพi u Petrograd. On beลกe joลก iz Beฤa pisao moฤnom knezu Potemkinu da mu izradi prijem kod carice Ekaterine II, izraลพavajuฤi spremnost da prolije poslednju kap krvi u sluลพbi jedno-verne braฤe. To beลกe onaj isti knez koji ga veฤ jednom otpusti praznih ruku i bez pomoฤi. Tako i sada, po osionosti svojoj ili zavisti i na kletvu zlih ljudi, Potemkin naredi da blaลพeni bude proteran nasilno iz Petrograda, tri dana posle njegovog prispeฤa. Ovaj knez, pisaลกe kasnije sa tugom sveti Petar, kao da se trudio da u poลกtenim ljudima ugasi plamen ljubavi prema pravoslavnom narodu zemlje svoje. I zaista, i pored njegovih protesta, policija ga nasilno strpa u kola, i gonjahu ga dan i noฤ bez poฤinka, preko Polocka i Poloฤina, dokle ga ne proteraลกe preko granice, toboลพ zato ลกto je varalica a ne arhijerej, โ jer, kako moลพe biti arhijerej bez dopuลกtenja ruskog Sinoda? govorili su njegovi gonitelji. โZaistaโ, pisao je o tom nemilom postupku mitropolit Petar, โmeni se ฤini ฤudnovatim i bezakonim kazniti ฤovjeka pa poslije ispitivati njegovo djeloโ. I pitao se svetitelj, ฤudeฤi se: zar oni ne znaju da vlast ruskog Sinoda ne izlazi izvan granica Ruske drลพave? โ ostavljajuฤi da pravednost njegovu presudi Bog i savest svakog ฤoveka, koji nije pomraฤen nepravdama. โKao Hrist od Iroda do Pilata, tako je i mene zvijer zvijeru predavala na trzanje k veฤemu mome oskorbljenju i poruganjuโ, ลพalio se ovaj ne-zlobivi arhijerej, rastuลพen nepravdom uฤi-njenom njemu i njegovoj ni od koga sem Boga zaลกtiฤenoj pastvi. ฤuvลกi carica ruska za ovo pozivaลกe ga da se vrati, ali on ne htede viลกe nikada otiฤi u Rusiju. Koliko pak beลกe nezlobiv i nezlopamtljiv pokazuje ljubav koju je gajio kod svoje pastve prema jednovernoj braฤi, nazivajuฤi neprestano ruskog cara za svoga i svoga naroda zaลกtitnika. ฤak u svom testamentu prokle svakoga onoga koji bi se โnaลกao da pomisli odstupiti od pokroviteljstva i nade na jedinorodnu i jedinovjernu naลกu Rusijuโ ; koji bi to pokuลกao โda Bog Jaki da te od njega ลพivoga mesa otpadalo i svako dobro vremenito i vjeฤno odstupiloโ.
Dok je Vladika joลก bio na putu i podnosio poniลพenja, kucajuฤi na vrata gluvih, da bi pomogao svome narodu, dotle je Skadarski vezir Mahmud-paลกa Buลกatlija, to oliฤenje zloga duha, pustoลกio zemlju njegovu a pastvu mu na krst golgotskog stradanja prikivao. Bezboลพni paลกa beลกe poฤeo joลก od ranije da okiva narod u gvoลพฤa i da ga seฤe, puneฤi skadarsku tamnicu suลพnjima, a sve radi toga da bi ga zastraลกio. Nauฤen uz to satanskom silom, neke od njih zavaฤaลกe izmeฤu sebe, neke opet potkupljivaลกe, da bi ih lakลกe pokorio, buduฤi da se spremaลกe da ognjem i maฤem pregazi Crnu Goru. Na kraju udari sa 18.000 vojnika, veฤinom latinskih hriลกฤana Arbanasa, da pokori ili pobije one koji se behu zakleli na Cetinju, da ฤe braniti โognjiลกta, vjeru i nejaฤโ. No, avaj, sili njegovoj oni ne mogaลกe odoljeti. On neke od njih poseฤe, neke zarobi, zemlju i svetinju Cetinjskog manastira popali. Na vratima silnik obesi jednog monaha, koji se tu beลกe zadesio, da bi zastraลกio ostale, a sirotinju i nejaฤ rastera po gorama. Oskrnavivลกi Cetinjsku svetinju, paลกa se spustio preko Njeguลกa pa na veru prevari, razori i opustoลกi i Paลกtroviฤe. Ko tada ne pogibe od ljutoga maฤa i ne bi zarobljen, taj je umirao od gladi, razdora i bolesti, a kad doฤe zima mnogi pomreลกe i od hladnoฤe. Tada umre od gladi oko 700 ljudi, ลพena i dece. Mnogi ลพivljahu po kolibama na brzu ruku napravljenim i po peฤinama, jeฤahu koru od drveta i kuvahu travu ลพuฤenicu i korenje.
To je bila uteha i dobrodoลกlica mladome Vladici, koji je dolazio na zgariลกte i pustoลก i donosio svojoj pastvi na mesto pomoฤi ljuto poniลพenje moฤnika ovoga sveta. Doลกavลกi i videvลกi nevolju naroda โ voga, Sveti gorke suze prolivaลกe i uzdigaลกe kao prorok Jeremija na razvalinama Jerusalima. Stotine oฤajnika siฤoลกe iz peฤine da ga doฤekaju na zgariลกtu razorenog Cetinjskog manastira. Svi su upirali oฤi u njega i traลพili spas; a on gledaลกe u Boga, jedino utoฤiลกte i njihovo i njegovo. Poljubivลกi nagoreli prag manastirski, Mitropolit blagoslovi narod, izvadi iz torbe samo ono ลกto je imao: nekoliko dvopeka i dade deci, pa pozva glavare na dogovor. Jedino ลกto beลกe doneo svome napaฤenom narodu iz Evrope, bila je vreฤa krompira, koju dobi u Trstu da zasadi u Crnoj Gori. Ta blagoslovena biljka beลกe do tada nepoznata u ovim krajevima, a po tada, po zapisu Vuka Karadลพiฤa, mnoge spase da ne umru od gladi. Najteลพa rana na duลกi pastve njegove koja ฤekaลกe iscelitelja beลกe krvna osveta.
Razlozi za meฤusobno ubijanje i krvoproliฤa bili su ฤesto bezazleni. Sitne uvrede, pohare stoke, oลกtra reฤ, bili su dovoljni da raspire zlu krv i da puste u dejstvo Lamehov zakon: โUbiฤu ฤovjeka za ranu svoju i mladiฤa za masnicu svojuโ (1 Mojs. 4, 23). To je bilo dovoljno da se pokrene krvavo kolo osvete, uzimanje glave za glavu meฤu bratstvima, selima, porodicama, plemenima. Iza svakog grma ฤekala je puลกka osvetnica da naplati nenaplaฤenu ranu i neosveฤenu glavu. Majke su krile tek prohodalu decu, jer je meta osvete bila svaka muลกka glava dotiฤne porodice ili bratstva, a oraฤ je orao njivu s puลกkom na ramenu. Bilo ih je koji su od osvete beลพali u Tursku zemlju, neki se ฤak i turฤili, gubeฤi duลกu svoju.
Novodoลกavลกi svetitelj, znajuฤi da je to koren i mnogih drugih zala, poฤe svoj pastirski rad sa prizivom na uzajamno praลกtanje, slogu i posluลกnost. Poลกto obnovi spaljeni Cetinjski manastir, krenuo je od nahije do nahije, od plemena do plemena, ulazio u svaku kuฤu i molio, preklinjao, savetovao, pretio prokletstvom, da bi izmirio stare mrลพnje i zbratimio, silom Hristove ljubavi, razbratimljeni narod, i iscelio demonskom neslogom zatrovane duลกe. Poseฤivao je sad jedno sad drugo zakrvljeno bratstvo i pleme, utvrฤujuฤi dan zajedniฤkog sastanka i izmirenja. Kad ne bi uspeo prvi put, ponovo se vraฤao i ostajao meฤu zavaฤenima sve dok se ne pomire. Osobito je za to koristio presveti i predragoceni dar milosti Boลพje: tajnu kumstva imenom Boลพjim i svetim Jovanom. Nekima je sam odlazio, nekima slao svoj krst po drugome, kao znak Boลพjeg i svoga prisustva, nekima opet pisao pisma i poslanice. Nije bio redak sluฤaj da stane meฤu zakrvljena bratstva i plemena, sa krstom u ruci i raลกirenih ruku, da bi spreฤio prolivanje krvi koja je svakog momenta mogla da poฤne ili je veฤ bilo u toku. Zaklinjao bi tada zavaฤenu braฤu straลกnim imenom Boga Svedrลพitelja i svetim Jovanom, suzama i preklinjanjima, a kad to ne bi pomagalo onda i prokletstvima.
Ko bi bio u stanju da nabroji ฤudna dela i raspeฤa ovoga novoga proroka i apostola, muฤenika i podviลพnika! On je uistinu duลกu svoju poloลพio za bliลพnjega svoga, po reฤi Gospodnjoj (sr. Jn, 15, 13). Zajedno sa apostolom je govorio svaki dan: โKo oslabi, i ja da ne oslabim? Ko se sablazni, i ja da se ne raspalim? โ (2. Kor. 11, 29). A i ono drugo: โSlabima bio sam kao slab, da slabe pridobijem; svima sam bio sve, da kakogod spasem kogaโ (1 Kor. 9, 22). Osobito se sveti brinuo o sirotinji. Tako ฤitamo iz njegovih poslanica kako brani nekog siromaha Petra Popadiฤa da ga Uskoci ne โrazureโ, jer je on hranio ne samo svoju porodicu nego i siroฤad svoga brata. I sam joลก piลกe da je svagda branio sirotinju, stare i nejake, i to niลกta manje one van Crne Gore od onih u Crnoj Gori. A kada je trebalo da nekoga izmiri, nije ลพalio truda ni vremena. Evo samo jednog primera za to: iลกao je 14 puta u toku jedne godine u Rijeฤku nahiju da izmiri Ceklinjane i Dobrnjane. Hodio je na obadve strane, saopลกtava nam sam Sveti, i molio toliko, da bi se dosadilo veฤ i najviลกa veselja hoditi. Ali opet, dodaje on, โkad pomislim, na onu ljubav koju sam iz moje mladosti s Rijeฤkom nahijom imao, sve bih prve trude zaboravio, a nanovo zapoฤeo trud i muku postavljati, samo kad bih znao da ฤe moji trudi kolikogoฤ zla ustaviti, koje bi bilo da nebude. I niลกta viลกe ne ลพalim, nego ลกto je Rijeฤka nahija sebe pod zakletvom postavila i zlo poฤetak uฤinila i ลกto ฤe Bogu odgovarati za svoje kletvoprestuplenije i za hudi izgled (= primer) koji je ostalom narodu dalaโ. Kao ลกto je potseฤao Ceklinjane i Ljubotinjane: โSpomenite se, o Ceklinjani, da su Ljubotinjani vama braฤa, a vi Ljubotinjanima, i da njihovo zlo ne moลพe vama nikakvoga dobra ni poลกtenja donijeti, ni vaลกe Ljubotinjanimaโ, -to isto je govorio i tome uฤio sva druga bratstva i plemena i sve ljude, traลพeฤi ฤak da se ni Turcima zlo ne radi, jer su na svima zajedniฤki praroditelji Adam i Eva, i svi smo deca Jednoga Oca. Svima je govorio da ลพive u miru i slozi meฤu sobom, koliko do njih stoji. Laลพnu svetost je izobliฤavao a klevetu progonio kao bogoprotivno zlo. Tako, kad je neko oklevetao devojku Obradoviฤa iz mesta Kamenoga, da bi joj izgubio sreฤu i poลกtenje, Sveti piลกe u to mesto da su to bogomrske stvari, jer osuฤuju bliลพnjega svoga i ubijaju poลกtenje, pa ih zaklinje: svaka takva bogoprotivna zborenja da prestanu. Trudio se joลก da iskoreni kraฤu i pljaฤku u narodu i svako samovoljstvo, ne ลกtedeฤi, kako govoraลกe sam Svetitelj Cetinjski, ni ลพivota ni imanja svoga, neprestane i neopisane trude i troลกkove podnoseฤi, radeฤi za opลกte-narodnu slogu i za opลกte narodno dobro. Jedina uteha mu je bila i nagrada za to, ne blagodarnost onih kojima je ฤinio dobro, nego ลกto je ispunjavao dug โistinoga sina i ljubitelja oteฤestvaโ.
Kad bi sveti Petar ฤuo da je negde zavladala sloga i mir, gde je ranije harala mrลพnja i prolivala se bratska krv, srdaฤno je blagodario i zahvaljivao, kao da je njemu liฤno neko neizmerno dobro uฤinjeno, moleฤi se Bogu da takvima โi u naprijed bratsku slogu i mir i posluลกanje za njihovo i svega naroda vjeฤno dobro i blagopoluฤijeโ. Ove sluฤajeve je isticao vazda za primer drugima. Tako je svuda isticao primer ฤura Tomova iz Donjeg Dola i blagosiljao njegove zemne ostatke. Njega beลกe ranio u svaฤi drugi Crnogorac. Rana je bila teลกka, i ako umre od nje, to ฤe biti povod za krvavo kolo osvete. Kad su pak doลกli umirnici u kuฤu ฤurovu i zapitali ga: โUmireลก li od rane? โ โ ฤuro je odgovorio: โne umirem od rane no od bolesti, tako mi puta na koji idemโ. Tako je, mirno izdahnuvลกi, ovaj velikoduลกni ฤovek prekinuo kolo osvete i zasluลพio blagoslov Boga i njegova svetitelja. Ako bi se opet naลกao neko neposluลกan i ostao uporan u zlu i neposluลกanju, takvoga je sveti Petar ostavljao pod najstraลกnijim prokletstvom: โDa ga sila Boลพja nemilostivo porazi i da mu pogine svaka sreฤa i napredak i dom njegov da ostane pustโ. Ili joลก straลกnijim reฤima: โKo me ne posluลกa, Bog veliki neka skoli na njegovu kuฤu teลกku bolest i prokletstvo i neka mu vazda snijeva i u svako jelo neka mu kaplje krv koju je prolioโ. On nije imao druge sile i drugog oruลพja da prinudi na posluลกanje, izvan Boga i svoje reฤi, molitve, saveta, kletve i zakletve. Zato pisaลกe austrijskim vlastima u Kotoru i Zadru, povodom njihovih ลพalbi na Crnogorce, ovako: โVaลกe gospodstvo ima gradove, tamnice, sindลพire i silu vojnu i pandure i svaku potrebnu jaฤinu i snagu i sa sviem tim ne moลพete zle i neposluลกne ljude ustraลกiti i privesti u posluลกnost, premda oni ne ลพive dva dana hoda rasprลกeni po gorama kao Crnogorci, nego blizu po gradovimaโฆ A u mene niลกta od takove sile i jakosti ne ima i mene niลกta narod ne dajeโฆ Ja, ne imajuฤi izvan pera i jezika jakosti nikakve, ne mogu prinuditi silom na posluลกanje nikogaโ. I ne samo ลกto nije imao tamnice i sindลพire, nego, ฤuvajuฤi evanฤelsku slobodu poverenih mu ljudi i znajuฤi da je dobro delo samo onda dobro kad je dobrovoljno uฤinjeno, ne hoฤaลกe nikome ni da zapoveda, nego je svakoga molio da, ako hoฤe, izvrลกava zakon Boลพji i ima njega za svoga dobroลพelatelja.
Kao ลกto se trudio da narod izvede na put sloge i ljubavi, tako se prvenstveno brinuo za sveลกtenike i monahe, uฤeฤi ih i savetujuฤi da ลพive po zakonu Boลพjem i budu primer drugima. Bogobojaลพljive i posluลกne meฤu njima blagosiljao je, a one koji su gazili zapovesti evanฤelske izobliฤavao, ponekad i odsecao od zdravog tela Crkve, kao bolesni ud. Tako izobliฤi, kao drugi Jovan Krstitelj, nekog bogohulnog popa Gavrila, koji za mito venฤa za drugoga kฤer Mata Markova pri ลพivu muลพu, a nekog Bijeliฤa sa njegovom roฤenom snahom; Gavrila svetitelj liลกi ฤina a hriลกฤanima zabrani pod pretnjom prokletstva, da ga niko ne sme zvati ni za kakav crkveni obred. Jer, pisaลกe on o tom bezakonom sveลกteniku Ceklinjanima, venฤati snahu sa deverom, isto je kao da se venฤa sa njegovom rodnom sestrom, buduฤi da je snaha, za rodnijem bratom venฤana, kao roฤena sestra. Zaลกto je sveti Jovan Krstitelj od prokleta cara Iroda poseฤen bio, ako ne zato ลกto mu ne davaลกe da uzme ลพenu brata svojega Filipa? I tri puta je glava Jovanova u zemlju zakopavana bila i sva tri puta iz zemlje izlazila i svaki put isto govorila: Ne valja ti, bezakoni Irode, uzeti ลพenu brata tvojega Filipa! Sad promislite, napominjaลกe im na kraju sveti Petar, kakvo je bezakonje i kakva je straลกna i nigde neproลกtena grehota uzeti snahu za ลพenu!
. On nije imao druge sile i drugog oruลพja da prinudi na posluลกanje, izvan Boga i svoje reฤi, molitve, saveta, kletve i zakletve. Zato pisaลกe austrijskim vlastima u Kotoru i Zadru, povodom njihovih ลพalbi na Crnogorce, ovako: โVaลกe gospodstvo ima gradove, tamnice, sindลพire i silu vojnu i pandure i svaku potrebnu jaฤinu i snagu i sa sviem tim ne moลพete zle i neposluลกne ljude ustraลกiti i privesti u posluลกnost, premda oni ne ลพive dva dana hoda rasprลกeni po gorama kao Crnogorci, nego blizu po gradovimaโฆ A u mene niลกta od takove sile i jakosti ne ima i mene niลกta narod ne dajeโฆ Ja, ne imajuฤi izvan pera i jezika jakosti nikakve, ne mogu prinuditi silom na posluลกanje nikogaโ. I ne samo ลกto nije imao tamnice i sindลพire, nego, ฤuvajuฤi evanฤelsku slobodu poverenih mu ljudi i znajuฤi da je dobro delo samo onda dobro kad je dobrovoljno uฤinjeno, ne hoฤaลกe nikome ni da zapoveda, nego je svakoga molio da, ako hoฤe, izvrลกava zakon Boลพji i ima njega za svoga dobroลพelatelja.
Prije da ga neฤe puลกtiti nego da hoฤe. I nije zasluลพio da ga se pusti.
neka je dobro doลกa meฤu svoj narod
Njegov narod je preko Kule, u Metohiji i na Kosovu. Ali tamo slabo obrฤe.
Dobro dosao svjatejsi medju svoje Srbe!!!
Pitanje je oฤe li ga nakon onih izjava puลกtiti u Crnu Goru ?
Ispravno bi bilo reฤi da โpatrijarh Srpski namjerava da posjeti Crnu Goruโ, a hoฤe li je posjetiti, vidjeฤemo. Neka za svaki sluฤaj ponese ljekove i dobar braลกnjenik, moglo bi mu se desiti da posjedi tamo i naฤe se u nezgodnoj situaciji kao Miลกko Vukoviฤ u Moskvi.
Neka komlene musliman si ka i ja. Pusti vladike iz bijelog svijeta na miru. Neka dodju u CG.