Протојереј-ставрофор Велибор Џомић: Држава нема доказа против Цркве
1 min readКоординатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске, протојереј-ставрофор Велибор Џомић, поручио је у изјави за „Дан“ да посједују доказе о уписима права својине Цркве у катастар, али и бројне доказе из којих се јасно утврђује да држава Црна Гора ни прије, а ни послије 1918. или било које друге године није била власник православних храмова, манастира и остале непокретне и покретне црквене имовине.
Он је то истакао коментаришући формирање радне групе Министарства финансија чији су чланови прекјуче ушли у 24 катастра и узели документацију о имовини Цркве, односно Митрополије црногорско-приморске (МЦП).
Џомић напомиње да је неспорно право Министарства финансија, сходно важећим прописима, да надзире рад Управе за некретнине и других органа државне управе над којим му је повјерено право надзора.
„Проблематичан је тренутак у коме се та активност спроводи и начин спровођења и она се, без сумње, у јавности повезује са спорним одредбама о одузимању, тј. о подржављењу светиња, вјерских објеката и земљишта по члановима 62, 63 и 64 Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница. Више људи ме је контактирало послије објављивања ове информације у „Дану”, јер имају осјећај да се на овај начин врши притисак на запослене у Управи за некретнине и њеним подручним јединицама“, изјавио је Џомић.
Он је нагласио да су уписи права на вјерским објектима и земљишту давно завршени и да су сви рокови прошли тако да је та врста надзора бесмислена.
Осим тога, како каже, из ове активности се закључује да Министарство финансија, а ни Влада Црне Горе, немају доказе да је ријеч о незаконитим уписима Цркве и других вјерских заједница на вјерским објектима и земљишту. Али, додаје Џомић, то није сметало бројним државним функционерима да напамет и без доказа износе нетачне податке да су уписи права својине Цркве над Светињама, вјерским објектима и земљишту били незаконити.
„Својевремено је један од њих јавно изнио нетачан и апсурдан податак да су православне цркве и манастири из Црне Горе укњижени у катастар Републике Србије!?! Да су овај надзор спровели прије припреме и усвајања дискриминаторних и неуставних одредби Закона о слободи вјероисповијести онда би знали на чему су. Ужасно је, али истинито да је Црква прво проглашена за кривца за наводно узурпирање и окупирање „државне имовине”, а потом се долази до те њене наводне кривице“, нагласио је Џомић.
„Сви уписи у катастар непокретности, када су у питању Митрополија и остале епархије СПЦ у Црној Гори, вршени су транспарентно и законито и правоснажно су окончани“, истакао је Џомић.М.М.К.
Прочитајте још:
(ВИДЕО) О. Гојко Перовић: Што више буду чекали, све ће мање бити отворених врата
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
diktator i klika oko njega
nijesu drzava.