Прва учитељска школа

Још у турско време сомборски Срби, трговци и занатлије, имали су малу цркву. Обновили су је првих деценија 18. века, а 1744. почели су да уз стару црквицу подижу нови, велики торањ са три кубета и сатом.
Чудио се тадашњи владика бачки Висарион Павловић: сви људи зидају прво кућу, па тек онда огњиште, а Сомборци урадише обрнуто.
Пошто су од Беча за свој град изборили статус слободног краљевског града, зажелели су сомборски православци да имају и цркву достојну ове тешко стечене повластице, па су, кажу хронике, „без сваке помоћи, државне и туђинске“ свесрдним прилозима и имућних и сиромашнијих Срба започели 1759. градњу у част Светог великомученика Георгија.
Прва литургија служена је о Ваведењу две године касније, када је у олтар постављена мермерна часна трпеза. Из тог доба сачувана је и слика нове цркве, рађена у акварелу. Сомборци су се постарали да њихов храм током 1771. осликају најбољи тадашњи српски иконописци Теодор Крачун, Јован Исајловић и сомборски мајстор Лазар Сердановић.
Исте године потписан је и уговор са новосадским „билдхауером“ Арсенијем Марковићем да за 4.000 форинти изради рам иконостаса, столове и сву унутрашњу дрвенарију. Две деценије касније купљена су звона и подигнут торањ, па је Светођурђевска црква добила данашњи изглед.
Српска црквена општина је 1865. обновила унутрашњост. Замењен је стари иконостас новим, а иконописао га је познати сликар Павле Симић, аутор чувене „Мајске скупштине у Сремским Карловцима“. У овој сомборској цркви сахрањен је гроф Јован Јанко Бранковић, велики капетан граничарске милиције из прве половине 18. века. Када је приликом канонске посете сомборском протопрезвитерату у априлу 1805. изненада преминуо владика бачки Јован Јовановић, и њему је Светођурђевска црква постала вечна кућа.
У порти је још у 18. веку подигнута приземна тршчара за школу. У њој је Аврам Мразовић покренуо своју „Норму“, први течај за образовање српских учитеља. Касније се развила чувена Препарандија, за наставу мушких одељења Српске учитељске школе у Сомбору. Сомборска црквена општина овде је подигла 1863. ново здање у црквеној порти. Данас је у њему седиште Српске православне општине сомборске. У последње две деценије обе зграде, и цркве и црквене општине, обновљене су из темеља.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

