ИН4С

ИН4С портал

Први део Линијског парка при крају: Познато када ће бити завршен остатак

1 min read
То је најавио градски урбаниста Марко Стојчић и појаснио да би требало да добију извођача који има лиценцу за радове на ревитализацији Београдске тврђаве и бедема

фото: Беоинфо

То је најавио градски урбаниста Марко Стојчић и појаснио да би требало да добију извођача који има лиценцу за радове на ревитализацији Београдске тврђаве и бедема који је тамо пронађен, те Водене капије, као и Бастиона светог Јакова.

Према Стојчићевим речима, то подразумева наставак сарадње Града, републичког Завода за заштиту споменика и извођача како би се добио приказ свега што је чинило Београдску тврђаву у 18. веку. Посебан нагласак биће на Барокној капији, која има изузетне одлике културног наслеђа, преносе Новости.

После прве целине, ЈКП „Зеленило“ прелази на плато код Куле Небојша, а паралелно с тим, градски урбаниста очекује да се најкасније до почетка зиме крене са радом и на осталим деловима.

„Наредне три године освајамо део по део, сваки који имовинско-правно разрешимо, ту ћемо ући“, објашњава Стојчић.

„Извођач ће добити дозволу према пројекту, који је израђен према идејним решењима 55 младих аутора. Надам се да ће у следеће три године бити завршено свих 4,6 километара простора, да их оспособимо за Београђане. Да сви виде какав је то потенцијал Београда на обалама Саве и Дунава, да коначно немамо баријеру односно железничку пругу која није дозвољавала људима да из урбаних делова својих насеља дођу до најлепших делова престонице.“

Линијски парк ће се простирати од шеталишта код Бетон хале, испод Калемегдана, дуж некадашње железничке пруге обалом Саве и Дунава па све до Панчевачког моста.

Припремни радови на овој површини почели су 24. јануара, када су уклоњени нанос, коров, наплавине и смеће са дивљих депонија. Радови на изградњи пешачке и бициклистичке стазе били су успорени почетком априла, када је пронађен археолошки локалитет Водена капија, која је готово цео век била затрпана.

Мада се на овој траси налази Водена капија, односно ограђено археолошко налазиште, то не омета суграђане да помере ограду када нема мајстора и преко ископине наставе своју шетњу. Због тога су из „Зеленила“ апеловали на људе да не улазе у градилишни простор, све док радови не буду завршени, како се не би повредили.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Колика ће бити инфлација у Србији: НБС објавила истраживање

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy