Први међу Србима
1 min read
Манастир Савина
Мој је отац походио обалну школу утемељену 1812, и прописао је кредом по таблици, а ја сам пак научио да пишем оловком – у истој тој школи. Хемијска се појавила тек половином 70-их година прошлог вијека.
Не уводим читаоца у причу да бих подвукао какви смо дебото диносауруси у односу на данашњу онлајн дјецу, нити причу о образовању и школовању почињем без мотива који неће имати свој парњак.
Елем, ZX Spectrumi и Komodori 64 – први персонални компјутери доступни смртницима, појавили су се на еx YU просторима 1983/84, иако је генијални Клајв Синклер, Британац, творац ZX 80, већ 1981. рекламирао његов ZX 81, са 1 KB RAM меморије, just for fun, као рачунар који може да управља нуклеарном електраном. Меморија од једног килобајта – треба превести на данашњи језик – одговара моћи компјутера да упамти тек једну једину страницу текста.
Прву књигу написао сам на Унисовој писаћој машини, купљеној на Теразијама, 1977. г, а „Лутајућег Бокеља“, први роман – већ на компјутеру, 2007. Тај су роман, дакако, с посветом добили многи, како то већ бива, људи из цеха, колеге писци и критичари – али и Александар Вучић. Да, да, и он.
Као млад човјек који је увиђао да ако није национална, држава може бити само предузеће – сад у власништву једне, сад у власништву друге коорпорације – написао сам дугу посвету и замолио тога радикалског страначког активисту који је, за не сјећам се више какве потребе, скупљао потписе пред улазом у Сајам. Активиста је дао тврду вјеру да ће роман предати Александру Вучићу, посебно што је посвета била написана у нади да би се, ако икако могу, сачувале и обдржале синапсе између нетом (2006) ампутиране Црне Горе, од Србије. И данас вјерујем да је тај Н.Н. активист Српске радикалне странке предао Александру Вучићу „Лутајућег Бокеља“, први роман којим савремена српска књижевност излази на море. Заправо, не само да излази, него и суверено стоји укотвљена на мјесту на коме је 1219. Свети Сава лично, на острву Михољска превлака, формирао сједиште Зетске епископије.
Да ли је Вучић из 2007. прочитао роман? Не вјерујем.
Ваља рећи и да сам годинама члан једног сасвим капиларног жирија који вреднује вербално умијеће школске дјеце да својим ријечима искажу ко је то био Св. Сава.
На додјели награда увијек направим неумијесно поређење па Св. Саву упоредим с првим међу данашњим Србима, с Новаком Ђоковићем. Поменем и Теслу. Кажем да је тај геније родио бежичну технологију, и још – да је желио да људи wирелесс добијају струју бесплатно.
С друге стране, онај ко се у претходном мандату пренападно често називао Првим потпредседником владе, да би данас био – по властитом увјерењу али и по нелажираним анкетама – први међу Србима, неопазива је величина у односу на Првог међу Србима. Реално. Чини ми се да владар, ма скужајте, мора бити светосавац, или је марионета.
Свети Сава је био принц који се одрекао престола да би свом народу боље помогао. И помогао му је: уграђујући му националну кичму, и усађујући му духовни код. Био је први српски писац, и први српски учитељ. Помиње се у роману „Лутајући Бокељ“, који је Лагуни донио прву домаћу књижевну награду („Лаза Костић“, 2007), и баш ми је жао што Александар Вучић није прочитао то штиво, јер би можда данас израстао у другачијег Александра Вучића. Свака мала, наиме, припомаже.
Како смијем тако нешто да кажем? Па, писац сам, професор, коме је држава Србија дала официјелно право да смије да соли памет.
Ко ће да каже да земља која је имала море, а сад га нема, ништа не вриједи? Писац ће, но ко ће.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Поштовани г. Маловићу, умијесто „духовни код“ лијепше и тачније би било да сте написали „духовни ген“. Мала сугустија.
Идеја ,,велике Србије ,, је лансирана крајем 19 вијека од стране Аустроугарске монархије а тај концепт је и изложен на тзв ,,издајничком,, сабору интелектуалаца лојалних АУгарској када је и осуђена идеја политике националног уједињења Срба и осталих Југословена.Ако говориш о протојереју А.Шмеману то је само једно мишљење додуше угледног православног теолога.Не приличи ти да са висине комуницираш са опонентима јер ако си вјерујући човјек онда знаш да је то један од смртних гријехова.Ја ћу ти супроставити мишљење Димитрија Оболенског и његову ништа мање познату књигу -Византијски комонвелт.Источна Европа 500-1453.Наводим цитат: ,,У средњем вијеку оне Источноевропске земље које су биле дужници Византије,што се њихове религије и у великој мјери културе тиче,образовале су јединствену међународну заједницу.Њена природа се огледа у заједничкој културној традицији у којој су учествовале њихове владајуће и образоване класе,, крај цитата.Поздрав лијеворуки!!
Montenegrinsko mudoserstvo kao posebnu i autohtonu kategoriju je nemoguce komentarisati. Ali svako ima pravo na svoje misljenje i vjerovanje.
g. Malovicu, Lijepo je sto volite svoj narod. Nije lijepo sto ne volite druge narode. I to svoje najblize susjede? Kazete srpska knjezevnost je dosla u ove krajeve 1219 sa Sv. Savom? Prvo, kakva je to knjizevnost sto putuje sa vojskom. I, drugo, koja je knjizevnost bila ovdje prije Sv. Save? Zao mi je sto ne dijelim vase obozavanje Sv. Save, ali mislim da vrijedjate Nikolu Teslu sa tim uporedjnjem. Rastko Nemanjic je bio samo dobar politicar koji je dobro shvatio moc crkve u Vizantiji (prije njega ucinio je isto bugarski car Boris) – pa je prekopirao model (nelegalno, odnosno, nelegitimno, – jer nije dobio Tomos od majke crkve Ohridske). Mozete napisati jos sto knjiga ali vas to nece ucinjeti pravim intelelktualcem. Jer jedan uman covjek nikada ne moze cijeniti nesto sto je nize – naciju, od necega sto je vise – covjeka/humanost. Necete biti bolji covjek ako ste Srbin, bicete losjiji Srbin ako nijeste covjek.
Gajo, gdje si procitao da Nikola ne voli „susjedne narode“?
Izmislio si!
Nikola je Bokelj, tolerantnost mu je osobina!
Ustvari, tebi smeta njegova pripadnost!
Biber,
Meni ne smeta nicija „pripadnost“. I ne smeta me nijedan covjek, vec ideologije kojima se velica svoj narod u odnosu na druge. Ta bolest se, u blagom vidu, zove – nacionalizam, a u tezem – nacizam, rasizam i fasizam. Da nije oboljeo od te precerane ljubavi za naciju, i da smo se upoznali, vjerujem da bi Nikola i ja mozda bili i veliki prijatelji – jer cijenim dobre pisce. A Nikola jeste dobar pisac. Nazalost, njih danas tako malo ima, jer, izmedju ostalog, nacionalizam postepeno unistava i lijepi jezik. Plasim se da ce se to desiti i Nikoli? I zato mi je zao sto svoj talenat trosi na takve stvari.
Pitate me dje sam procitao da Nikola ne voli susjedne narode? Pa citav tekst je apoteoza „srpstva“ – a ako su Srbi „nebeski narod“ – onda smo mi ostali „zemaljski“ nizi narodi? Napisao je izmedju ostalog: „Свети Сава је био принц који се одрекао престола да би свом народу боље помогао. И помогао му је: уграђујући му националну кичму, и усађујући му духовни код.“ Ovo mi je jako interesantno jer, prije svega, istina je da se Rastko nije odrekao prijestola jer je na njemu vec sjedio njegov brat Stevan Prvovjencani (a u Duklji njegov najstrariji brat kralj Vukan). Dakle, on se nije odrekao prijestola vec, mozda, svjetovnog zivota? Zatim znacajne rijeci: On je pomogao (svom narodu) „usadjujuci mu nacionalnu kicmu“. Ovo je potsvjesno priznanje da je srpstvo vjerski, a ne etnicki pojam (etnija). Jer istina je da se on opredijelio za Pravoslavlje (iako mu je brata krunisao Papa, iako je Duklja u to doba bila katolicka zemlja). To je bila politicka odluka, jer je Rastko shvatio politicki znacaj drzavne crkve. To je taj (ne)cuveni model Vizantije (simfonije crkve i drzave). Bolest kojom je Vizantija zarazila sve okolne narode. I unistila pravu Hrsicansku vjeru. Dakle, ne slazem se ni da je Sv. Sava usadio ikakav „duhovni kod“ jer je to bila drzavna crkva – a ne „carstvo nebesko“ o kojemu je ucio Isus Hrist.
Prvi od Slovena je to shvatio Bugarski car Boris – mnogo ranije od Sv. Save.
Da zakljucim, meni ne smeta nicija vjera ili ideologija, dok ne pocnu da sire mrznju prema drugima. Jer Isus je ucio o Ljubavi.
P.S. Pretpostavljam da Nikola cita komentare na ovom portalu? Zar mu ne smetaju uzasne uvrede, prijetnje, omalovazavanje i negiranje Crnogoraca?
Драго ми је да сматраш Николу добрим писцем што он уистину и јесте.Што се тиче ,,национализма,, Николиног па и било чијег онда гријешиш и бркаш појмове.Национализам и у већим и модернијим држава од ове се сматра нечим позитивним.Негативан је појам шовинизма.Кажеш ,,апотеоза,, Српству.Зар Србин у Црној Гори нема право да пише афирмативно о свом национу. Ако се већ дичиш демократишношћу ,,scaevola,, то не би требало да те вријеђа.Јадно је твоје запажање да је Византија нечувеним моделом симфоније цркве и државе ,,заразила,, околне народе??!!!Да ли нам ти препоручујеш други модел црквеног и државног уређења? Можда културно повијесни круг наслоњен на Ватикан.Онај модел Хришћанства који благосиља крсташке ратове.Који уводи индулгенцију и куповину опроста гријеха.Који је то аргумент да је православље уништило ,,праву,, Хришћанску вјеру. Па управо твој став одише нетолеранцијом.Па по теби ,,лијеворуки,, је и Његош неподобан због стиха ,,шта Леонид “оће и Сцевола кад Обилић стане на поприште?,,
Bajo, Pa sto je ideja velike Srbije i „nebeskog naroda“ nego cisti imperijalizam i rasizam (sovinizam)? Sto se tice Vizantije to je konstatacija jednog od najboljeg poznavaoca Pravoslavlja (A. Smeman, „Istorijski puteviu Pravoslavlja“). Procitajte – veoma dobra knjiga.
Nazalost tesko je raspravljati u ovom formatu. I sa sagovronicima kojima nijsu poznate mnoge cinjenice. Ili ne zele da ih znaju?
U svakom slucaju, zahvaljuem vam na pristojnom odgovoru, bez standardnih psovki i vrijedjanja, tako tipicnih za ovaj portal.