ИН4С

ИН4С портал

Прво издање Интернационалног фестивала перформанса на Цетињу

1 min read

Прво издање Интернационалног фестивала перформанса – ИПАФ под називом „RE-ACTION“ одржаће се у периоду од 19. до 20. октобар 2023. године на Факултету ликовних умјетности на Цетињу.

Током фестивала, којег су осмислили Салво Битонти и Марко Марковић, биће приказани видео радови који документују перформансе изведене са црногорским студентима 2022. године – „Bacchae“ Салва Битонтија и „The Tree Peace Hound – The Drawungs Soul“ Габриеле Ромеа посвећеног жртвама рата у Украјини.

Овај фестивал ће обиљежити и представљање два свјетски позната гостујућа умјетника, који су симболи италијанског и међународног перформанса. Франко Б представља перформанс под називом „Рефлектујуће ране,“ гдје умјетник путује кроз историјску и колективну меморију. У овом перформансу, тијело умјетника и његово тијело постају платно, скулптура, поезија и звук, стварајући јединствено умјетничко искуство. Маринелла Сенаторе је 2013. године основала „Школу наративног плеса“ (СОНД) с циљем истраживања теме образовања, гдје тијело постаје средство комуникације, а умјетница га и даље користи унутар овог дугорочног пројекта. Она нам представља школу као номадску, бесплатну и путујућу, са којом жели преносити алтернативне методе наставе засноване на оснаживању, инклузији и самосталном учењу. Присуствоваћемо колективном и мултидисциплинарном перформансу који омогућава спајање група и заједница, славећи различите таленте и вијештине појединца у овом плесу заједништва.

Осим гостујућих умјетника из Италије, на фестивалу ће бити приказан и перформанс истакнуте црногорске умјетнице Милке Делибашић. Она ће водити радионицу са студентима из Торина и Цетиња у којој ће их упознати са својом умјетничком праксом и укључити их у процес стварања „дуплог“ перформанса, при чему се један дио одвија на екрану, а други у физичком простору.

У оквиру првог ИПАФ-а, публика ће моћи да присуствује предавању „Марина Абрамовић: Од реза до шава“, које ће одржати Светлана Рацановић историчарка уметности и предавач на Факултету ликовних умјетности Цетиње. Она је аутор истоимене студије која детаљно анализира све фазе стваралаштва Марине Абрамовић, једна од најутицајнијих фигура у свијету перформанса. Ово предавање ће пружити прилику публици да дубље разумије богат и комплексан опус рада ове свјетски истакнуте умјетнице.

ИПАФ-а ће 19. октобра отворити Марко Марковић декан Факултета ликовних умјетности Универзитета Црне Горе, Маја Шофранац продеканица за међународну сарадњу Факултета ликовних умјетности Универзитета Црне Горе, Салваторе Битонти директор Албертина Академије лијепих умјетности из Торина и Луиги Моио умјетник и професор перформативних техника за визуелне умјетности на Албертина Академији лијепих умјетности из Торина.

Прво издање ИПАФ-а има за циљ да пружи алтернативне одговоре и контрастне визије свијета који се често чини немирним и тешким сваком појединцу. У том контексту, умјетнички израз постаје средство за тумачење друштвених и културних проблема које данас проживљавамо. Умјетници, кроз своје перформансе, реагују на различите теме на интиман и емотиван начин како би створили оригиналне слике, позивајући посматрача да размотри различите аспекте ових питања. Студенти Албертина Академије лијепих умјетности из Торина и Факултета ликовних умјетности са Цетиња излажу своје перформативне радове, успјевајући потпуно разумијети значај овог догађаја, користећи своју личну историју и пренесена сјећања, све то у служби међународног јединства и умјетничке заједнице.

За реализацију Првог интернационалног фестивала перформанса ИПАФ, организатор се захваљује предсједнику Народног универзитета у Трсту Фабрицију Соми и предсједнику Заједнице Италијана у Црној Гори и регији Friuli Venezia Giulia Александру Дендери, наводи се на сајту Универзитета.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy