Пуховски: За јучерашње усташке испаде у Книну крива власт
1 min read
Политички аналитичар Жарко Пуховски изјавио је да су два дана патриотске хистерије довели до недостојанствене прославе Олује, а да су кривци за то на власти.
Свако ко живи у Хрватској морао је да зна да „два дана патриотске хистерије“ морају довести до тога, рекао је за портал Индеx.хр Пуховски.
Портал, иначе, наводи да испаде „разјарене руље“ нико из државног врха, из опозиционог ХДЗ-а, као ни председница најмлађе чланице Европске уније, нису желели да коментаришу.
„Наравно да владајући не коментаришу усташке испаде, они су их изазвали“, јасан је Пуховски и подсећа на стару кинеску пословицу : „Ко хоће мачку, мора узети и реп„.
И то је, објашњава он, део онога што се на неки начин призивало националистичком манифестацијом патриотизма.
„Не, они су (владајући) то изазвали, не би био ред да они то коментаришу. Морали су знати где живе и докле ће то доћи. Певање: ‘Ми Хрвати не пијемо вина, већ пијемо крв четника из Книна“ је понављање онога што се у Вуковару певало Хрватима. Свако живи у овој земљи је знао да два дана патриотске хистерије мора довести и до тога„, навео је овај угледни хрватски аналитичар.
Што се тиче (не)реаговања полиције Пуховски каже да је она у ситуацији да мора да „жмури на оба ока“, да је ту да штити државни поредак који је два дана био потпуно „националистички експониран“.
„Знало се да ће део јавности реаговати тако, а реакција полиције према томе била би неморално понашање. То би било фаризејски (лицемерно)“, одговор је Пухувског на питање мисли ли да полиција „жмури на једно око“ кад се ради о појединцима који на оваквим скуповима урлају усташке фразе.
У хрватском друштву мањка толеранције и у нормалним ситуацијама, закључио је Пуховски, уз констатацију да је јасно да је дводневна масовна хистерија само придонела томе да мањи, пријемчивији део јавности, реагује на такав начин.
Након јучерашње званичне церемоније подизања заставе и откривања споменика Фрањи Туђману, нешто иза поднева, почело је, како је известио Индеx, усташко оргијање које је кулминирало у вечерњим часовима на концерту Марка Перковића Томпсона, на коме је више хиљада људи људи певало његове националистичке песме, ношене су капе и заставе са усташким обележјима…
„Убиј Србина“, урлала је маса на почетку концерта, преноси портал, а Томпсон је на позорницу изашао уз усташки повик „За дом“, на шта му је публика узвратила са „Спремни“.
Иначе, како данас јавља портал шибеник.ин, шибенско-книнска полиција казниће Томпсома због синоћњег клицања „За дом спремни“ и то на основу члана Закона о прекршајима против јавног реда и мира.
У „Олуји“, акцији хрватске војске и полиције, пре две деценије протерано је око 220.000 Срба из Хрватске, а око 2.000 је убијено и нестало.
Извор: Индех.хр

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

