Пушков: Рат НАТО против Србије имао је велику психолошку улогу у Русији
Рат НАТО против Србије имао је велику психолошку улогу у Русији. Сви НАТО секретари убјеђивали су Владимира Путина да је Алијанса мирољубива организација, а са друге стране је било бомбардовање Србије, чији су порушени мостови и 5000 убијених необориво свједочанство да је НАТО – војна организација, казао је на промоцији своје књиге „Глобални шах. Руска партија“ Алексеј Пушков, сенатор Руске Федерације, преносе „Факти“.
„После Хладног рата, свијет се надао да ће бити створен заједнички дом у коме ће владати сарадња, али су САД са својим савезницима жељеле свијет по свом калупу. Потом је после распада СССР, 1991. Америка остала као једини глобални центар моћи. Док је постојао СССР било је само неколико ратних криза у свијету, а од његовог распада су услиједиле – НАТО агресија на Србију, ратови у Ираку, Либији и Авганистану, покушај рата у Сирији, квази рат у Украјини итд. А то значи да је нарушавање баланса изазвало геополитичку катастрофу и довео до смањења нивоа глобалне безбједности“, казао је Пушков и појаснио:
„Горбачов и Јељцин су тражили начин да изграде односе са САД, али је за то вријеме НАТО проширен на Исток и почео је рат против Србије. Русија је била против обје те ствари, али јој распоред снага није ишао у прилог. И зато није имала други избор него да започне своју шаховску партију, а она је везана за Владимира Путина.
Схватили смо да морамо да почнемо да спроводимо своју спољну политику. Путин је у говору на безбједносној конференцији у Минхену, 11. фебруара 2007. поручио да Русија неће прихватити једнополарни свијет, јер у њему нема мјеста за Русију. За неколико година се испоставило да исти став имају и Кина, Иран, а и Турска и Египат“.
Русија је почела да смета Америци оног тренутка када се у СБ УН није сагласила са интервенцијом против Дамаска.
„Садашња ситуација у свијету је таква да су све очи упрте у Русију, јер она види своју улогу у томе да сузбије САД“, истиче сенатор.
Коментаришући ситуацију на Космету он је казао да Русија подржава позицију Србије, те да у СБ УН неће дозволити чланство Косова*.
„У свијету постоји неколико региона који нису обухваћени међународним правом. То су Донбас, Украјина, Придњестровље, Молдавија, Јужна Осетија, Абхазија и Косово. Војно рјешење тог проблема – није рјешење. Не постоји ни правно решење. Значи, можемо да покушамо да од тих региона направимо зоне у којима је искључено насиље“, указао је он и истакао:
„Ни код вас не постоји правна опција рјешења проблема. Колико то зависи од Русије, увијек ћемо подржавати стабилизацију и заштиту српског становништва. Мора доћи до дерадикализације албанског становништва. Заоштравање конфликта није од користи Европи. Ако буде заоштравања, дођите у Москву и заједно ћемо размислити о томе“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Nemo’ brate vise da me branis,ko Boga te molim,e mi bride obrazi“.