Путин неће мијењати Устав како би себи омогућио и трећи мандат; Највиши представници власти не могу да имају држављанство ни боравишне дозволе друге земље
1 min read
Владимир Путин. Фото: Спутњик, Алексеј Куденко
Руски предсједник Владимир Путин изјавио је да је сагласан са одредбама Устава Руске Федерације да предсједник државе не може да обавља ту функцију више од два мандата заредом.
„Знам да се у нашем друштву активно прича о томе да је Уставом гарантовано да предсједник не може да обавља ту функцију више од два мандата заредом. Не мислим да је то питање од принципијелне важности, али сам сагласан са тиме“, рекао је Путин током обраћања пред посланицима Федералне скупштине.
Руски председник је, међутим, предложио да се у Устав унесу одређене измјене како би се осигурали безбједност и суверенитет Руске Федерације.
Предсjедник је даље образложио своје становиште о томе какве измjене су потребне у основном закону земље.
„Русија може бити и остати Русија само као суверена држава“, истакао је Путин.
„Суверенитет нашег народа требало би да буде безуслован. Дошло је вријеме да се у основни закон земље унесу неке измјене које директно гарантују приоритет Устава Русије у нашем правном простору. То значи да захтјеви међународног законодавства и споразума, одлуке међународних органа могу дјеловати на територији Руске Федерације само у мјери која није у супротности са нашим Уставом, не крше права и слободе човјека и грађанина“, прецизирао је он.
С тим у вези, он је предложио да се Уставом утврде обавезни услови које морају да испуњавају сви највиши представници власти, а у ту групу спадају предсједници свих субјеката Руске Федерације, сенатори, посланици, премијер, министри, руководиоци осталих федералних органа, као и судије — сви они не могу да имају држављанство, као ни боравишне дозволе било које друге земље.
„Смисао и мисија државне службе је управо у служењу, а човјек који бира тај пут мора да донесе одлуку да свој живот посвјећује Русији и руском народу, без уступака“, нагласио је руски председник.
Путин је рекао и да би требало да се утврде још јачи услови за кандидате за предсједника земље — сви кандидати би требало да буду грађани Руске Федерације, да су у њој живјели најмање 25 година и да никада нису имали ниједно друго држављанство.
Такође је предложио и да се Уставом омогући Државној думи да одобрава кандидатуру премијера државе, будући да тренутно то чини предсједник на основу сагласности доњег дома руског парламента.
„Предлажем да се то промијени и да Државна дума самостално одобрава кандидатуру шефа Владе Руске Федерације, а затим и свих његових замјеника и федералних министара. Притом, предсједник ће бити у обавези да их именује на ту функцију и неће више имати право да одбија кандидатуру коју је усвојила Дума“, истакао је Путин.
Руски предсједник је додао и да све те измјене Устава Руске Федерације треба да изгласају грађани Руске Федерације, будући да је народ „носилац суверенитета“.
Улога локалних власти
Руски предсједник такође је предложио да се у Уставу консолидују принципи јединственог система јавне власти: могућности локалне самоуправе треба проширити и ојачати; потребно је прописати правила да минимална плата не може бити мања од границе сиромаштва и редовно индексирање пензија.
„Потребно је кардинално повећати улогу губернатора у изради и доношењу одлука на савезном нивоу“, рекао је Путин. „На моју иницијативу оживљен је Државни савјет у чијем раду учествују шефови свих региона.“ Руски лидер предложио је и да се у Уставу утврди улога и статуса Државног савјета.
„Друштво постаје зрелије, одговорније. Главне партије су патриотске. Лидери партија сматрају да је Савезна скупштина спремна да преузме већу одговорност за формирање владе. А ако се преузме већа одговорност, то значи преузимање на себе веће одговорности за политику коју влада спроводи“, наставио је Путин.
Избор премијера Русије
Подсјетио је на чланове Устава према којима предсједник сада само добија сагласност парламентараца за формирање владе, а сам именује премијера.
„Повјерити Државној думи одобравање предсједника владе, а затим по њеном поднеску, свих његових замјеника и савезних министара. Предсједник неће имати право да одбаци кандидатуре надлежних званичника“, објаснио је Путин ову новину.
„Русија би требало да остане предсједничка република. Али сматрам да је неопходно да се обезбиједи да предсједник именује све шефове безбједносних служби након консултација са Савјетом Федерације. Сличан механизам се може примијенити и на регионалне тужиоце“, додао је предсједник.
Путин је предложио да се Савјету Федерације дају овлашћења да на предлог предсједника смјењује судије због „прекршаја“. И ојача улога Уставног суда – да му се пружи могућност да, на захтјев предсједника, провјерава да ли нацрти закона које су усвојили парламенти одговарају основном закону прије него што их предсједник потпише, као и друге нормативне акте.
„Сматрам да је потребно да грађани земље гласају за читав пакет амандмана. И само на основу резултата гласања биће донета одлука“, закључио је Путин а пренио Спутњик.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

