ИН4С

ИН4С портал

Рационализација администрације имаће посљедице по власт

1 min read

uljarevic-raskid-vladajuce-koalicije-je-realna-opcija-slika-22538

Рационализација државне администрације проузроковаће политичке посљедице за црногорску власт, али се коначно се мора стати на пут политичкој злоупотреби државних ресурса у које спада и запошљавање у јавној управи, сматра ивршни директор Центра за грађанско образовање, Далиборка Уљаревић.

Она је, коментаришући Извјештај Европске комисије у којем се наводи да Црна Гора мора реформисати јавну управу, рекла да црногорска администрација пати од вишка запослених и да је због тога велика оптререћеност државног буџета, и да ће реформа те области бити тежак процес.

“Велики проблем јавне управе, који је уз то постао хроничан, је и диспропорција између превеликог броја запослених и мањка потребне стручности за процесе који су у току и који ће из драматично мијењати црногорско друштво у наредних десет година”, казала је Уљаревић агенцији МИНА.

Према њеним ријечима, јасно је да ситуација у којој скоро једна трећина запослених у Црној Гори зараде прима из државног новчаника није одржива.

Процес преговора, тврди Уљаревић, на конкретан начин суочава Црну Гору са проблемима који се морају и могу рјешавати.

“Између развоја правне и демократске државе, са професионалном јавном управом која ће бити сервис грађанима, и задржавања политичких монопола који ту админстрацију чине гломазном и далеком од грађана, лако је направити логичан избор, али тај избор захтијева за сада непостојећу политичке храброст и снагу да се промјена изведе”, прецизирала је она.

Она сматра да је систем запошљавања када је форма у питању побољшан, али да суштински крајњу проходност ка државној администраији у највећем броју имају политички лојални грађани.

“Тако структуирана државна администрација, која је гломазна и неефикасна, а додатно и под разним облицима политичког притиска стварана је деценијама. Са тог становишта је јасно да ће требати много труда и знања да се она покрене и реформише на прави начин”, навела је Уљаревић.

Она је оцијенила да ће реформа јавне управе биће тежак и стрестан процес за црногорско друштво, “не мање од проблема Комбината Алумијума Подгорица”.

“Али, реформа јавне управе је основа политичких промјена и убрзања демократизације и европеизације Црне Горе. То знају и у Комисији и на томе ће се и даље врло конкретно инсистирати”, рекла је Уљаревић.

Она је додала да реформе у јавној управи трају више од деценију, оцјењујући да је суштински напредак у тој области неубједљив.

“То питање је у фокусу ЕК од Студије изводљивости, и нажалост по све нас са увијек забрињавајућом оцјеном. Без ефикасне и ефективне јавне управе нема суштинског економског и демократског напретка, јер професионална јавна управа представља један од стубова правне државе”, саопштила је Уљаревић.

Она сматра да је успостављање потребне пропорције у јавној управи посебно отежано партијско-политичким интересима владајуће структуре.

Ту се, каже Уљаревић, крије и основа непримјереног политичког утицаја на државне органе у систему управе, али и моћи владајуће структуре.

“Но, што власти више одлажу суштинску реформу јавне управе, ЕК ће на њој све више и конкретније инсистирати”, рекла је она.

Упитана да ли очекује и да невладине организације (НВО) буду укључене у радној групи за даљу реформу јавне управе, чије је формирање најавио шеф црногорске дипломатије, Игор Лукшић, Уљаревић је казала да невладин сецтор има шта да каже о том питању.

“Али, морам примјетити да је чудно што министар вањских послова најављује формирање радне групе с обзиром да ово не спада у његов ресор”, навела је она.

Уљаревић је казала да Црна Гора има озбиљан проблем, који, како је рекла, не може ријешити рад једне радне групе, јер су домети таквих тијела у оквирима продукције стратешких докумената у којима иначе нијесмо дефицитарни. “Радна група не може промијенити чињеницу да се ти документи и закони не спроводе или се неадекватно спроводе”.

“Треба дјеловати на узрок, а он је у недостатку политичке воље за болне реформе, уз који се надовезује мали број стручно оспособљених кадрова који могу да одговоре на изазове преговарачког процеса и вишак запослених као додатно оптерећење”, закључила је она.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *