Рађеновић: Спајић да ријеши проблем Светог Стефана и врати га у државно власништво
Предсједник општинског одбора Грађанског покрета УРА Будва питао је министра економског развоја Ника Ђељошаја шта је са штетним уговором за Свети Стефан којег сте обећали да ћете раскинути због кршења уговорне обавезе од стране закупца. „Ако ви не знате одговор вјерујем да одговор има премијер Спајић, с обзиром да се састајао и са Пуом и са Статисом у Маестралу, па би био ред да нас обавијести о каквом дилу је ријеч.“
Рађеновић подсјећа да је Влада Црне Горе 15. јануара 2007. године закључила уговор о закупу на 30 година хотела “Свети Стефан”, виле “Милочер” и хотела “Краљичина плажа”. Како наводи по тадашњем уговору гарантована је годишња закупнина од 1,6 милиона еура, али је уговором предвиђено да се закупнина може ревидирати сваке треће године. Закупац се обавезао да хотеле одржава отвореним најмање 11 мјесеци годишње, али и да у реконструкцију “Светог Стефана” уложи 50 милиона еура.
„Тај штетни уговор је 31. јуна 2015 године, односно, 29. децембра у Скупштини Црне Горе постао још штетнији и срамном одлуком тада владајуће ДПС гарнитуре и њихових партнера анексом продужен са 30 на 42 године закупа, односно до 2049. године, када су у питању хотели Свети Стефан и Милочер. Такође обавеза закупца је сад постала да умјесто досадашњих 11 мјесеци хотел држи отвореним најмање 8 мјесеци у току године, а закупнина смањена за 30 одсто, са дотадашњих 1,6 милиона еура на 1,1 милион еура годишње. Док је Анексом за Краљичину плажу закуп продужен са 30 на 90 година и предвиђено је да се од 126 апартмана 66 прода, а да остатак буде за хотелску намјену“, истиче Рађеновић.
Он додаје да све ово није било довољно па су коначну похару Светог Стефана покушали да изврше 1. фебруара 2020. године, када су се акције, како каже, нашег непроцјењивог блага Светог Стефана нашле на берзи. Брзом реакцијом тада домицилних грађана то је осујећено и продаја акција је повучена са берзе.
„Све ово је у континуитету рађено стратешки на штету мјештана, грађанки и грађана Будве и Црне Горе. Годинама нам је било забрањено да шетамо јавним стазама уз море, да користимо приступ мору, уништени су нам спортски терени за тенис и на том мјесту саграђен дивљи привремени објекат од преко 2000 метара квадратних. Сваке године су редовно избијали инциденти са радницима обезбеђења јер нијесу дозвољавали грађанима да се купају у мору или да користе јавне путеве, стазе и плаже. Покушавали су да отуђе Свети Стефан грађанима чији су га преци градили, живјели у њему и направили бренд од њега. Иако из године у годину посебно грађани са територије мјесне заједнице Свети Стефан трпе непроцјењиву и материјалну и сваку другу штету, иако им је доведена у питање егзистенција и опстанак њихових породица, једно је сигурно истрајаћемо да Свети Стефан опет буде град отворених врата и шкура, да штетни уговор буде раскинут, а Свети Стефан буде враћен у државно власништво“, поручио је Рађеновић.
„Порука за ову антиграђанску Владу, министра Ðељошаја и посебно премијера Спајића, ваши дилови на штету грађанки и грађана Будве и Црне нас не интересују ако неће да нам одговорите на дописе и ријешите проблем Светог Стефана, не брините ускоро ћемо доћи ми испред Владе и ми ћемо отворити Свети Стефан“, закључио је предсједник будванске УРЕ Блажо Рађеновић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: