Радна група у наредних мјесец дана о злоупотреби државних ресурса
1 min read
Милутин Симовић
Злоупотреба државних ресурса у предизборне сврхе биће у наредних мјесец у фокусу рада Радне групе парламентарног дијалога, саопштено је након данашње сједнице тог тијела, којој су присуствовали чланови Савјета Државне ревизорске институције ДРИ.
Коопредсједавајући Радном групом, Милутин Симовић, казао је да Радна група наставља са интензивним, континуираним радом, и најавио да ће засједати и наредна два дана, преноси агенција МИНА.
На данашњој сједници је, како је казао, разговарано о обавезама и одговорностима политичких субјеката у дијелу поштовања Закона о финансирању политичких партија.
„Али и више од тога – данас смо отворили тему коришћења државних ресурса, кроз аспект употребе средстава које партијама припадају из буџета Црне Горе“, рекао је Симовић.
Он је подсјетио да су у питању значајна средства на годишњем нивоу, од преко четири милиона еура.
„Мене је конкретно интересовало да ли је злоупотреба државних ресурса коришћење дијела тих средстава од појединих партија за организовање јавних окупљања, која су имала за посљедицу угрожавање јавног реда и мира,имовине и безбједности грађана и легитимности државних институција“, навео је Симовић.
Како је казао, ДРИ ће се тим питањем позабавити у наредном периоду, кад буде правила ревизију извјештаја тих политичких субјеката за ову годину.
Симовић је казао да ће сјутра разговарати о плану рада Радне групе за јануар.
„Сигуран сам да ћемо доћи до оквирног плана који ће контролисати двије преостале теме – контрола коришћења државних ресурса и питање медија у контексту изборног законодавства“, наведео је Симовић.
У сриједу ће, како је навео, разговарати са представницима Министарства унутрашњих послова и Државне изборне комисије, у вези са упутством за коришћење уређаја за електронску идентификацију бирача.
„Жеља нам је да ту тему у највећем степену апсолвирамо при крају године, како би ДИК максимално искористио јануар за своје преостале обавезе након доношења тог упутства“, додао је Симовић.
Представник Позитивне Црне Горе Александар Ражнатовић казао је да су представници Сената ДРИ изнијели низ препорука како та институција види садашње стање у изборном процесу, и најавили да ће их доставити у писаној форми, како би их Радна група разматрала у наредних мјесец.
„Неке од тих препорука се односе на то да се не могу користити сопствена средства у изборној кампањи, него само она која су намијењна за финансирање кампање, као и да се ријеши питање групе грађана, односно њихов правни статус“, навео је Ражнатовић.
Према његовим ријечима, представници ДРИ су навели низ злоупотреба уговора о дјелу, волонтерског рада и питање дневница.
„Посебно је апострофирано, на шта смо ми указали, да није дозвољено исплаћивање путних трошкова на дан избора“, казао је Ражнатовић.
Сугерисано је, како је навео, да политички субјекти објављују финансијске и друге извјештаје на својим сајтовима.
„Оно што је за Позитивну значајно је да смо коначно почели са питањем злоупотребе државних ресурса у партијске сврхе, тако да ћемо тај пут наставити у наредних мјесец“, рекао је Ражнатовић.
Представник Грађанског покрета УРА, Неђељко Рудовић, казао је да је од ДРИ захтијевао да каже да ли ће о својим налазима, приликом контроле финансија политичких субјеката, обавијестити Агенцију за антикорупцију која треба да почне са радом 1. јануара.
„Агенција ће бити на великом испиту наредне године, с обзиром на очигледну чињеницу из претходних година за коју вјерујемо да ће се поновити и уочи наредних парламентарних избора да велике партије, прије свега владајуће, користе много више новца на кампању од оног који прикажу и да је, махом, тај новац из нелегалних фондова“, навео је Рудовић.
Он је поручио да ће УРА врло брзо тестирати спремност Агенције за антикорупцију да се бави својим послом, да контролише прилив новца у централу Демократске партије социјалиста.
„Како бисмо нашли начин да, колико је то могуће, зауставимо овако неравноправну утакмицу“, додао је Рудовић.
Представник МАНС-а, Вук Мараш, рекао је да је на сједници истакао двије кључне ствари, од којих је прва – како контролисати оно чега у извјештају партија нема.
„Није највећи проблем да ли партије знају прописе или не. Највећи је проблем што један дио партија не приказује реалне и тржишне расходе“, рекао је Мараш.
Како је казао, друга и кључна ствар која интересује МАНС је злоупотреба државних ресурса.
„У изборној години је, према званичном извјештају о ревизији завршног рачуна буџета за 2012. годину, констатовано да је 400 људи у државном систему незаконито запослено преко уговора о дјелу, како би се избјегла законска ограничења о запошљавању“, навео је Мараш.
Мимо тога је, према његовим ријечима, 700 људи запослено кроз „нормални“ радни однос.
„Нико није дао механизме како ово да се исконтролише, и како да спријечимо да нам се поново изборна кампања претвори у масовно запошљавање због куповине гласова“, додао је Мараш.
Он је казао да је у том извјештају констатовано и да је 20 милиона еура била буџетска резерва Црне Горе која се користила за разне материјалне видова помоћи грађанима.
„ДРИ констатује да је то вршено доминантно закључцима ужег кабинета Владе. Дакле, ужи кабинет, премијер Мило Ђукановић и његови најближи сарадници су могли да користе 20 милиона евра за куповину гласова, а да се ова парламентарна група није одредила према томе како да се то санкционише“, навео је Мараш.
Данашњој сједници Радне групе нијесу присуствовали представници Социјалистичке народне партије.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

