ИН4С

ИН4С портал

Раднике закидају, имовину продају испод цијене

1 min read
Вукчевић је нагласио да сама продаја није у складу са законом, јер је спроведена по члановима Закона о стечају, за које је Уставном суду поднијета иницијатива за оцјену уставности и законитости

Бивши радници нијесу задовољни цијеном коју је Управа за имовину доставила Привредном суду за куповину дијела имовине фабрике Радоје Дакић.

Према ријечима представника радника, Милана Вукчевића у процјени имовине није вођено рачуна о тржишним цијенама, а сама продаја имовине није у складу са Уставом, већ је утицај, како је навео, имао интересни лоби. Управа за имовину једина је доставила понуду и за скоро 40 хиљада квадрата земљишта понудила 3,3 милиона евра.

-Стечајни суд који није уставна категорија, а продаје имовину противуставно, анти социјално и нехумано, не обазирући се на нас као на људе казао је Вукчевић.

Он тврди да је требало утврдити различите цијене за дјелове имовине који ће се користити за различите намјене, односно да је требало цијене извести у складу са тим да ли је на простору планиран стамбени или пословни простор, паркинг или гаража. Додао је да је стављањем комплетног земљишта у исту категорију учињено на штету јавног и радничког интереса, а контра правилима и струке и правде.

Вукчевић је нагласио да сама продаја није у складу са законом, јер је спроведена по члановима Закона о стечају, за које је Уставном суду поднијета иницијатива за оцјену уставности и законитости. Подсјетио је и да је Основни суд у Подгорици бившим радницима раније додијелио дио имовине, од чије продаје су наплатили потраживања која са каматама износе 50 милиона евра. Након што је предузеће ушло у стечај, Привредни суд није признао ту одлуку, па имовином фабрике руководи стечајна управа.

-У комплетном случају догађају се јако чудне ствари, али наглашавам да правоснажна пресуда не може да престане да важи казао је Вукчевић.

Уколико Привредни суд прихвати понуду која је пристигла, дакићевци, који су у првом исплатном реду добиће по 24 лична дохотка у износу од по 509 евра. Вукчевић сматра да тај обрачун није исправан, јер су, како је казао, свима обрачунавали исто, без обзира на образовање, стаж или ризик на радном мјесту. Како је навео, од чистачице до директора, свима је обрачунато исто по 12,2 хиљаде евра.

Он сматра и да је апсурдно то што је продаја извршена на основу закључка Владе од прије недјељу дана, да је иста Влада исплатила више од 200 хиљада евра петорици радника који су добили пресуду Европског суда за људска права у Стразбуру, а да хоће из исте касе да плати имовину од које 34 одсто припада радницима.
-Привредни суд није суд, већ агенција за приватизацију која распродаје туђу имовину. Умјесто да нам исплате зараде, они нам узимају и акције на овакав начин. Довели су нас до тога да је и каматама истекло важење. Човјек који нам је потписао пресуду, предсједник Привредног суда Блажо Јованић, донио је пресуду по којој се камата обрачунава од дана доношења пресуде, па до исплате потраживања. Међутим, када је у фабрику уведен стечај 2016, исти Јованић нам је казао да камате више не важе истакао је Вукчевић.

Он је казао да ће у случају да стечајна управа прихвати понуду дио радника бити дискриминисан јер неће сви добити новац, већ само они који су дали заложно право на имовину која се продаје.

Стечајна управа имовину Радоја Дакића продаје за укупно 60,3 милиона.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy