Радоњић: Омогућити ђацима да добију свједочанство и на ћирилици
1 min read„Одлазећа власт оставља за собом бројне проблеме у готово свим областима. Зато ће једна од првих обавеза нове власти бити да отклања тешке посљедице вишедеценијског дјеловања ДПС-а и партнера и да спроведе принцип равноправности у живот“, рекао је посланик Уједињене Црне Горе Горан Радоњић.
„То је принцип на коме би друштво требало да почива. Нажалост, досадашња пракса је таква да се равноправност често игнорише или чак отворено гази. Бројни су у Подгорици примјери партијског запошљавања, дискриминације на националној или језичкој основи, као и дискриминације особа са инвалидитетом“, рекао је он.
„Нова власт у Подгорици, коју ће чинити и Уједињена Црна Гора, инсистираће на равноправности у свим сегментима. Озбиљан град треба да створи оптималне и равноправне услове за све своје становнике. Укинућемо сваку врсту дискриминације, од оне у запошљавању до потискивања и занемаривања културолошких вриједности. Културе и традиције свих заједница морају се афирмисати и подржавати.
Усвојену дјецу која живе на територији Подгорице град ће стипендирати до краја школовања. Посебну бригу показаћемо према хранитељским породицама“, наводи се.
Додао је и да ће Нова власт у Подгорици учинити да град на отворен и јаван начин учествује у изградњи зграда за потребе социјалног становања.
„Свака јавна зграда имаће приступне рампе, лифтове и тоалете за лица са инвалититетом. Подстицаћемо предузетништво и запошљавање лица са инвалидитетом“, најавио је он.
„Важно је и да Главни град покаже бригу према талентованима, и да конкретним чињењем подстиче изузетност. Град ће зато стипендирати талентоване ученике и студенте“, стоји у саоптењу.
„Равноправност треба да се односи и на опште услове живота. Уједињена Црна Гора гарантује да се убудуће неће усвојити ниједан урбанистички план, а да, с обзиром на број становника, за свако насеље не буду предвиђени вртић, школа и дом здравља“, истакао је посланик УЦГ.
„С обзиром на прокламоване универзалне, а и уставне, принципе равноправности и забране дискриминације, позивамо надлежне да обезбиједе њихову примјену на свим нивоима школовања. Мора се омогућити сваком ђаку да добије свједочанство на писму које жели, дакле и на ћирилици. Тај вјештачки створен проблем власт је обавезна да превазиђе, исто као што га је сама и произвела. У том погледу посебно је забрињавајуће да се професор Благојевић из даниловградске гимназије излаже дисциплинском поступку и терети за ‘тежу повреду радне обавезе’, а заправо је заступао темељна људска права. То је недопустиво, не само зато што се ради о угледном професору, већ и зато што би одбрана права и залагање за слободу мишљења морали да буду најважнији елементи које ђаци треба да науче у школи. Умјесто да професора награди што својим примјером поучава ученике, систем је дотјерао дотле да га излаже прогону“, закључио је Радоњић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: