Радоњић: Виши суд утврдио да је скај комуникација законит доказ
Вијеће Вишег суда у Подгорици потврдило је оптужницу Специјалног државног тужилаштва против 15 лица, међу којима је бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић, чиме је вијеће суда потврдило правно становиште да су докази из Скај комуникације законит доказ, саопштио је Вукас Радоњић, специјални тужилац и портпарол.
Поред Вељовића, терете се А.М., М.Н., А.К., Н.М., С.Б., Н.Б., Ж.Б., Д.Б., П.В., Б.Л., Н.А., Г.Г., Н.Б. и С.Е. за кривична дјела стварање криминалне организације, два кривична дјела кријумчарења, прање новца и злоупотреба службеног положаја.
Како је саопштено, Вијеће је утврдило да не постоје грешке или недостаци у оптужници и да она садржи све елементе које мора да садржи по закону, али и да не постоје разлози за обуставу поступка по основу контроле оптужнице и за одбацивање оптужнице, већ да постоји довољно материјалних и персоналних доказа за основану сумњу да су оптужени извршили кривична дјела стављена им на терет.
Посебно потребно истаћи да је вијеће суда потврдило правно становиште Специјалног државног тужилаштва да садржина декриптоване комуникације преко Скај апликације, прибављена у поступку међународне правне помоћи у кривичним стварима, представља законит доказ и нашло да нема разлога да се доводи у сумњу законитост процедуре пред надлежним иностраним правосудним органом који је тај доказ прикупио, те да се свакако међународна сарадња заснива на међусобном повјерењу, односно претпоставци да је доказ у другој држави прибављен на законит начин.
– Надлежни правосудни орган Републике Француске је доставио транскрипте који су прибављени на основу наредбе надлежног суда те провјеравање да ли је тај доказ од стране правосудног органа Републике Француске прибављен на законит начин представља исказивање неповјерења према законитости поступања замољене државе и тражење нечега што има искључиву сврху провјере законитости њиховог поступања, а не прикупљања доказа у предмету. Свакако да у правним системима не може, нити постоји идентичност, и овај суд, нити може, нити је реално очекивати да су процесна рјешења у Републици Француској идентична као код нас, али је правни стандард да процесне радње морају бити у складу са „начелима домаћег права и општеприхваћеним правилима међународног права – наведено је из Вишег суда, а како је прописано чл.45 Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима.
Суд је даље навео да „сматра да су пресретања комуникација преко Скај апликације извршена другачије у односу на наша рјешења, која траже спецификацију телефонског броја, односно имел броја апарата, али свакако није у супротности са начелима домаћег правног система, ни са општеприхваћеним правилима међународног права. Наиме, пресријетање комуникације на једној посебној апликацији као што је Скај, коју користи изузетно ограничен број корисника, свакако не представља значајно задирање у приватност комуникација, које би могло бити злоупотријебљено, а управо из разлога што се ради о апликацији за коју је утврђено да је и по начину прибављања и по начину кориштења била употребљавана у комуникацији везаној за нелегалне активности“, због чега је закључио да нема основа за издвајање транскрипата комуникације из списа, како је то предлагала стручна одбрана оптужених.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: