Радоњић: Због морала и демократије, Вујановић да поднесе оставку
1 min readНајновија изјава Филипа Вујановића представља прворазредан политички скандал. Обавијестио је, као политичар који се обавезао да заступа све грађане, не само оне који су гласали за њега, да је „промијенио мишљење“ и да неће испунити своје главно обећање које је понављао током кампање, тј. рекао је да неће предложити расписивање референдума о чланству у НАТО. Као разлог што се грађанима суспендује уставно право навео је безбједносни ризик, изјавио је Горан Радоњић, посланик ДЕМОС-а у Скупштини Црне Горе.
„Очекивало би се, узгред буди речено, да не само политичари, па и из владајућих странака, а посебно НВО активисти и аналитичари, дигну глас у одбрану Устава, и самих основа демократије. То се не дешава, и то не само из опортунистичких разлога, него и зато што сви знају да је Вујановић, од почетка бављења политиком, само марионета која и не дјелује по свом мишљењу, него по налозима свог партијског шефа. Вујановић је, да не заборавимо, заклетву, и то за трећи мандат, што је такође куриозитет, положио 2013. године у парламенту који је у правом смислу био крњи, без кворума. То је човјек коме је, приликом полагања заклетве, било мало оно што се у заклетви каже, да гарантује „својом чашћу да ће савјесно и одговорно обављати дужност“, већ је и Бога позвао за свједока те заклетве. Политичар који има имало политичке части и одговорности морао би да поднесе оставку након што се, наводно, предомислио о најважнијем предизборном обећању„, додаје Радоњић.
Он сматра да би било моралније признати да је обећање од почетка било обмањивање грађана. „Овако, објашњење које је дато јавности представља признање о сопственом лошем раду. Када неко ко командује Војском и предсједава Савјетом за одбрану и безбједност јавно каже да би изјашњавање грађана представљало безбједносни ризик, какви су резултати његова три мандата? Ако се прије скоро једанаест година могао одржати референдум о најважнијем питању, у каквом је стању Црна Гора данас? Да ли је она кандидат за ЕУ, лидер и фактор стабилности у региону, сигурно и просперитетно мјесто за живот, како нам се стално понавља, или држава у којој се због безбједносних ризика не смије организовати изјашњавање грађана? У свим државама које предвиђају референдум, то је начин да се, након дебате, одлучи о неком питању, и да се, изнад свега, потврди демократски карактер друштва и очува стабилност. У каквом је стању наше друштво и наша демократија? Најважније, Вујановићево образложење злокобна је најава о могућем суспендовању и других права. Она представља могући увод у отворену диктатуру. Ако се суспендује право на референдум, као једно од најважнијих уставних права, по коме грађанин непосредно остварује своју сувереност, онда је могуће суспендовати и сва друга права. Онда би било могуће и да неко покуша да образложи и да избори нису потребни, јер би, наводно, и они могли донијети безбједносни ризик, нарочито имајући у виду шта се све дешавало на дан избора у октобру прошле године, и до данас. А суспензија изборног права јесте управо то, отворена диктатура.“
„Не ради се, према томе, само о недопустивом понашању неког политичара, ма коју позицију он имао и како год до ње дошао, него о угрожавању самих основа друштва и демократског фукционисања. На испиту је не само наша савјест, као људских бића, него и сувереност грађана, њихова слобода“, поручује Радоњић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Филипов степен развоја веома је низак Он је биће на које се моралне норме не могу примјењивати. Филип је парамецијум.
Jedini problem sa Fijipom imaju oni koji imaju problem sa sobom!
… Svaki onaj koji mu je ikad išta povjerovao!
Čuj, Fijip se obavjezao!??
ti nijesi nimalo drugačiji tip ..mister kritičaru
Да није твој садашњи шеф овом лажном прецједнику олако препустио изборну побједу, не би морао сад да ово причаш. А и апел ти је несувисла идеја, јер си нашао на чији морал и демократију да апелујеш.