ИН4С

ИН4С портал

Радовић: ИРФ ће снизити камате, имамо довољно новца

1 min read

Ирена Радовић

Инвестиционо-развојни фонд (ИРФ) током 2021. године пласирао је на домаће тржиште више од 200 милиона еура, а та институција поднијела је и највећи терет епидемије корона вируса са реализацијом од око 450 милиона од избијања пандемије, саопштила је у интервјуу за Портал РТЦГ извршна директорица ИРФ-а Ирена Радовић.

Црногорској привреди је, како је истакла, омогућено да преживи, а основни мотив био им је очување ликвидности и радних мјеста. Пандемија ј, истиче, утицала на пословање ИРФ-а у многим аспектима.

Радовић за Портал РТЦГ истиче и да ИРФ остаје снажан партнер када су у питању улагања у приоритетне гране привреде, прије свега туризам и пољопривреда, које су препознате као кључне дјелатности развоја црногорске привреде.

Наводећи да је интересовање за инвестиционе пројекте генерално на високом нивоу, Радовић је рекла да ИРФ има довољно новца за све здраве и квалитетне пројекте који испуњавају критеријуме прописане условима кредитне подршке.

ИРФ ће, како је казала, у овој години додатно снизити каматне стопе, прије свега, када су у питању развојни пројекти.

„Тако је план да од ове године за подршку женском предузетништву каматне стопе буду у распону од нула до 2,4 одсто, док и код других кредитних линија, које се односе на инвестиције и развој, а које генеришу отварање нових радних мијеста, планирамо, такође, и додатно снижавање каматних стопа“, рекла је Радовић.

Да ли сте задовољни годином на измаку кад је ријеч о привреди, имајући у виду да је значајно погођена пандемијом корона вируса?

„Пандемија коронавируса је значајно утицала на нашу стварност. Прво, кроз лимитирање кретања и дјеловања, не само у Црној Гори већ и глобално, а затим и посредством смањења тражње за великим бројем производа и услуга, што је унијело неизвјесност у пословање великог броја привредника. Улога ИРФ-а је била изузетно значајна, јер је омогућио финансијску подршку у циљу превазилажења посљедица коронавируса за црногорске привреднике током 2020 и 2021. године.

Уважавајући чињеницу да је година на измаку била у добром дијелу и година опоравка, морамо истаћи да су остварени резултати у другој половини године стимулативни, премда указују на оживљавање наше економије и покретање новог инвестиционог циклуса. Успјешном реализацијом туристичке сезоне током јула и августа је обезбијеђен релативни оправак туристичког, али и повезаних сектора, као што су пољопривреда, производња хране и услуге, који су највише били погођени пандемијом. Свјесни смо да је пандемија указала на неопходност диверсификације црногорске привреде и смањење увозне зависности, те значај зелене и дигиталне транзиције. У циљу промоције климатског финансирања, ИРФ пружа значајну подршку имплементацији одрживих рјешења у производњи електричне енергије, нарочито на бази коришчења соларног потенцијала.

Када сумирамо резултате, реализација од преко 200 милиона еура и преко 60% премашен годишњи план у условима неизвјесности и срамежљивих назнака опоравка представља изузетно остварење. Такође, обезбјеђивање додатних повољних средства у износу 230 милиона еура за финансирање црногорске привреде, уз подршку наших међународних партнера, даје нам добар основ за планирање снажне подршке црногорској привреди у наредном периоду“.

Колико је Инвестиционо-развојни фонд (ИРФ) пласирао кредита у овој години, а колико од почетка пандемије?

„ИРФ је пласирао преко 200 милиона еура у години за нама коју су обиљежили пандемијска неизвјесност, слабији инвестициони циклус с назнакама опоравка тек од средине године. Док је 2019. била година интензивног инвестиционог циклуса са значајном реализацијом, 2020. пандемијска година била најзахтјевнија. Црногорској привреди је кроз наше кредитне линије омогућено преживљавање, укључујући исплате зарада и закупа, у условима када су комерцијалне банке у истом периоду смањиле обим активности управо услијед повећаног ризика и трошка пласирања у пандемијским условима.

У фокусу ће бити подршка раст и развој микро, малих, средњих и средње капитализованих предузећа, са посебном пажњом на оснаживање кључних развојних сектора као што су: енергија и одржива животна средина, одржива пољопривреда и ланац вриједности хране, одрживи и здравствени туризам, затим инклузивни раст и развој кроз подршку предузетништву и посебним циљним групама

У таквим околностима, ИРФ је поднио највећи терет пандемије са реализацијом од око 450 милиона еура од избијања пандемије. Подршка се у претходном периоду највећим дијелом односила на превазилажење негативних посљедица пандемије у дијелу очувања радних мјеста и ликвидности привредних субјеката, те превазилажења кризе изазване смањењем тражње нарочито у сектору туризма и свим повезаним дјелатностима, као што су пољопривреда, услуге, саобраћај и слично“.

Што су били најчешћи захтјеви клијената ИРФ-а?

„У претходном периоду основни мотив је био очување ликвидности и радних мјеста, нарочито у секторима који су били директно погођени епидемиолошким рестрикцијама и смањењем тражње, чиме је био угрожен опстанак предузећа. Управо из тог разлога, кредитна подршка ИРФ-а у претходном периоду се највећим дијелом односила на кредитне линије за очување ликвидности, чиме се обезбиједило елементарно функционисање привреде, а у посљедња два квартала појачани су били и захтјеви за инвестиционим пројектима чију значајнију конкретизацију очекујемо у току прве половине наредне године.

Такође, примјетан је раст интересовања за инвестиције које се односе на зелене пројекте и пројекте енергетске ефикасности, за које је ИРФ већ обезбиједио довољно повољних средстава, па смо и у овом тренутку спремни одговорити свим квалитетним пројектима, у складу са дефинисаном кредитном подршком. ИРФ остаје снажан партнер када су у питању улагања у приоритетне гране привреде, прије свега, туризам и пољопривреда, које су препознате као кључне дјелатности развоја црногорске привреде. Изузетно смо поносни на чињеницу да ћемо и у наредном периоду бити у могућности да подржимо почетнике у бизнису, са посебним акцентом на женско предузетништво за које смо припремили најповољније кредитне услове на тржишту“.

Колико је ИРФ конкретно подржао пројеката у посљедњих годину и на шта су се они односили?

„ИРФ је током 2021. године подржао преко 400 пројеката који су се највећим дијелом односили на подршку за превазилажење ефеката пандемије, очување радних мјеста и ликвидности. Охрабрује чињеница да је, усљед успјешне туристичке сезоне, подршка значајно била усмјерена и у инвестиционе пројекте, као и на оснаживање предузетништва кроз програме намијењене почетницима у бизнису, женама и пољопривредним произвођачима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *