ИН4С

ИН4С портал

Радуловић и Терзић: За годину и два мјесеца у КЦЦГ уложено скоро четири милиона евра

1 min read

Љиљана Радуловић Фото: КЦЦГ

Први пут од отварања Клиничког центра Црне Горе 1974. године, у току су или су у плану тендери за изградњу нове Клинике за адултну и дјечију психијатрију, Клинке за инфективне болести и Клинике за дерматовенерологију које су, скупа, вриједне око 30 милиона еура.

Такође, први пут у посљедњих 48 година, реновира се више одјељења главне црногорске болнице. Само у посљедњих годину, у набавку нове опреме уложено је скоро четири милиона еура, а у КЦЦГ је, за исто вријеме, из приватних и јавних здравствених установа из земље и региона, прешло 11 угледних и доказаних љекара, саопштили су директорица КЦЦГ Љиљана Радуловић и медицински директор Зоран Терзић.

“Осим тога што је, први пут од отварања КЦЦГ, у току тендер за изградњу нове Клинике за адултну и дјечију психијатрију, током наредна два мјесеца очекујемо и тендере за изградњу Клинке за инфективне болести и Клинике за дерматовенерологију. Вриједност све три клинике је 30 милиона еура. То ће бити од историјског значаја не само за Подгорицу, већ за цијелу Црну Гору”, истичу они.

Истичу да је током 2021. године и у прва два мјесеца 2022. године у реконструкцију и набавку опреме, из својих средстава и донација, КЦЦФ уложио око три милиона и седамсто хиљада еура.

“Од тога, изузетно смо поносни што смо одговорним односом према новцу свих грађана, у набавку опреме успјели да уложимо скоро два милиона и седамсто хиљада еура што је импозантна цифра и за рад у редовним околностима. Највреднија инвестиција биће нова ангио сала и ЦТ који коштају милион и двјесто хиљада еура”, казали су Радуловић и Терзић.

Када је ријеч о реконструкцијама, у посљедњих годину успјели су, истичу, да уложе близу милион еура.

Радуловић и Терзић наводе да први пут од отварања Клиничког центра Црне Горе 1974. године, очекују почетак реновирања Центра за физикалну медицину.

“Уз то, приводимо крају реконструкцију Одјељења за Пластичну и реконструктивну хирургију коју би требало да отворимо у наредних мјесец. То је такође да се први пут, од отварања Клиничког центра ово одјељење, реновира. Још једна јединица која ће први пут бити обновљена у посљедњих 48 година је и Центар за припрему и дистрибуцију хране”, наводе они.

Истичу и да су више од по 100 хиљада еура издвојили за нов операциони сто за потребе Ортопедије као и за набавку Full HD видео система са сетом инструмената за ендоскопску хирургију кичме.

“Око 115 хиљада еура уложили смо у медицинску опрему за потребе Центра за кардиохирургију, Центра за патологију и Центра за медицинску генетику и имунологију. Обновили смо и операциони блок ИБД-а, амбуланту за офталмологију ИБД-а и обезбиједили смо све апарате неопходне за нормално функционисање дјечије офталмолошке амбуланте. Реконструисали смо и стару медицинску школу која је била од значајне помоћи током најјачег удара коронавируса. Захваљујући овом потезу, растеретили смо комплетну болницу што нам је омогућило да све вријеме радимо са апсолутно свим пацијентима. Редовном раду у ванредним околностима погодовало је и то што смо чак утростручили кисеонички капацитет КЦЦГ”, саопштили су Радуловић и Терзић.

Отворили су, додаје, ПЦР лабораторију која сада има чак четири ПЦР апарата који ће, након престанка ЦОВИД-а, бити употријебљени за нова генетска испитивања која су се до сада радила у иностранству.

“Не мање важно, први пут смо реконструисали фасаде и кровове на дијелу постојећих објеката. Уштеду за оволики обим реконструкција остварили смо тако што је наша техничка служба значајно учествовала у реновирању свих ових објеката. До сада то није био случај”, истичу они.

Реновиран је, додају, ЦКЛД вриједан преко три и по милиона еура.

“Срећни смо и што смо у мају 2021. године отворили реновирани Центар за клиничко-лабораторијску дијагностику у КЦЦГ, који за наше пацијенте значи да су хитни налази готови за мање од сат. Лабораторију вриједну три и по милиона еура добили смо иницијалним улогом од око пет хиљада еура и реконструкцијом која је коштала око 300 хиљада еура. Напомињемо и да КЦЦГ плански, коначно, иде озелењавању површина око болнице које ће, уз регулацију саобраћаја, у наредних годину драстично измијенити спољашњи и околни визуелни идентитет болнице”, саопштили су Радуловић и Терзић.

Они су даље додали да је за годину у КЦЦГ прешло 11 угледних и доказаних љекара.

“Јасно је да нове или обновљене клинике као и нови апарати добијају смисао тек када знамо ко у њима и са њима ради. Зато наглашавам и један од наших највећих успјеха у посљедњих 14 мјесеци: тиму љекара Клиничког центра Црне Горе придружило се чак једанаест угледних, искусних доктора. Ријеч је о љекарима који су прешли у Клинички центар Црне Горе из других јавних или приватних здравствених установа из Црне Горе и Србије. Уз то, један од одлучујућих фактора у наредном периоду за повратак стручњака јавном здравству, биће и чињеница да се Министарство здравља Црне Горе, само за годину рада, изборило за историјско повећање плата љекарима за око трећину. Вјерујемо да ће овај стратешки потез бити додатни мотивациони фактор у конексту јачања јавног здравственог система. Осим тога, расписали смо и рекордан број специјализација”, саопштили су они.

Друштвено одговорни појединци и компаније били су, кажу, на висини задатка и током 2021. године.

“Захваљујући њима, КЦЦГ је за годину добио, у опреми, материјалу или грађевинским радовима, близу милион и двјесто хиљада еура”, закључују Радуловић и Терзић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *