ИН4С

ИН4С портал

Радуловић: Власништво над Комбинатом алуминијума да преузме Влада, кривично санкционисати Пејовића

1 min read
Он је казао да је укупан износ опроштених дугова од стране државе према КАП-у износи 301 милион евра.

Посланик Покрета за промјена у Скупштини Црне Горе Бранко Радуловић казао је да власништво над Комбинатом алуминијума (КАП) треба да преузме садашња Влада, како би се производња наставила, док би требало кривично санкционисати садашњег власника Веселина Пејовића.

Радуловић је подсјетио да је Покрет за промјене подносио неколико кривичних пријава Врховном државном тужилаштву, али да су оне и даље у извиђају.

„Зато је тужилаштво заточена институција и они под број један треба да одговарају. Године 2014. сам против 32 лица поднио кривичну пријаву за бројна кривична дјела, у првом реду против Мила Ђукановића, Ранке Чарапић, Весне Меденице, Веселина Пејовића… Они су међу најодговорнијима“, казао је Радуловић на данашњој конференцији за новинаре и додао да је и 2017. године поднио кривичну пријаву против 10 лица на челу са тадашњим премијером Душком Марковићем.

Он је казао да је укупан износ опроштених дугова од стране државе према КАП-у износи 301 милион евра.

Радуловић је рекао да би се требала извршити реконструкција алуминијске индустрије, коју треба одржавати на еколошки и високо технолошки начин.

„Треба формирати експертски тим који ће увидјети стварно стање Рудника боксита и КАП-а“, рекао је Радуловић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Радуловић: Власништво над Комбинатом алуминијума да преузме Влада, кривично санкционисати Пејовића

  1. Narode moj imati a nemati je nasa greska. Imati ovakvog COVEKA je privilegija i naravno mi cutimo.Zasto? Svi koji vole i kazu nasa Crna Gora POKAZITE SE. Profesor Branko Radulovic je nasa Crna Gora. Zahtevajmo da ovaj covek pruzme da radi sto god on misli da je u njegovom domenu a mi mu samo trebamo ponuditi nase znanje i iskustvo kao pomoc u svakom momentu. Tesko mi je gledati da nasi GENIJI nebudu podezani od NAS. Idemo : Ustala je Crna gora PROFESOR Branko Radulovic se CUVAT MORA. Cuvajmo svaku fabriku,svakog COVEKA. Ne dozvolimo da kopaju i rovare po zemlji i grobovima NASIH PREDAKA bez odobrenja Profesora Radulovica.

  2. Bravo profesore, ovo se od vas očekuje. Izgurajte do kraja u koliko je sve ovo pravno moguće treba odma djelovati za primjer ostalim tajkunima, preko onog nesojluka koji je zabolio svakog poštenog covijeka ne smijemo preći.

    10
  3. Свако предузеће је државно, јер га држава региструје и рађа.

    Предузећа, као надграђене (проширене) економско – духовне лавре или НЕДЛ, за разлику од појединачне економске – духовне лавре ПЕДЛ (сваки појединац у друштву), могу постојати само као успјешна, пошто неуспјешна нестају и гасе се. Вођени том логиком, свако предузеће може и треба бити успјешно и на његов успјех не треба играти било какву улогу власништво, да ли се оно налази у државном, приватном или мјешовитом власништву. Питање „власништва“ је правно питање (привредно право, право насљедства итд.) и нема никакве везе са економским стањем у предузећу, нити са статусом предузећа у државном законодавном систему и простору…

    Велика приватна предузећа имају управљачку структуру сличној предузећима у државном власништву (тзв. државним предузећима), пошто проблематика управљања таквим предузећима превазилази знања и способности једног човјека, или више њих (власника). Према томе, власништво нема никакав утицај на успјешност предузећа, већ успјешност предузећа зависи искључиво од менаџмента, односно, од оних људи који предузећем управљају…
    Што се тиче КАП-а, потребно је да добар менаџмент направи пројекцију пословања предузећа (биснис план) за период од најмање 10 година, на тај начин да се тај план постави на реалним подацима кретања берзанских цијене алуминијских пролупроизвода и производа, као и пројекцији тих цијена у наредних десет година, јер за тај рачун постоје поуздани и јасни подаци и статистике. Тачно се зна како су те цијене се кретале у прошлости од 30 година и на бази тог податка могуће је урадити пројекцију цијена у наредних 10 година.
    Та рачуница одређује све остале параматре бизнис плана (обим производње, асортиман производње, број запослених, плате запослених, потребне нове технологије или реконструкције постојећих, еколошка улагања, издвајања за акумулациони – кризни фонд за временски перид ниских берзанских цијена, све структуре прихода, сва структура трошкова итд.)…

    Кад се овако дефинише бизнис план предузећа, односно дефинише живот предузећа у наредних десет година, онда се на бази тих података поставља и именује менаџмент, са референсама и знањима са којима могу извршити сваки циљ из бизнис плана.

    Да би се обезбиједила аутоматска њихова контрола, њихово именовање мора бити условљено обавезом да кроз полугодишње и годишње извјештаје остварују бизнис план или га премашују, односно да буду аутоматски смијењени уколико не испуњавају бизнис план у сваком контролном и пролазном времену. Смјењивање није питање нечије воље (партијске или било које друге воље), већ се одвија по аутоматизму, чим није испуњен један или више циљева из бизнис плана.

    Са друге стране, менаџменту се даје бонус-накнада (поред редовне плате) у случају да је испунио све циљеве бизнис плана и тај бонус може имати различите проценте, зависно од величине предузећа, од 1 до 10%, у односу нпр. на остварену чисту добит. Ово је поједностављени приступ, како би се читаоцима овог коментара лакше објаснио смисао бонуса, а у пракси се он утврђује кроз математичку матрицу остварења сваког циља бизнис плана, као нпр: повећање плата радника, социјални положај радника и њихов стандард, повећање броја запослених, повећање производње, повећање квалиетета производа, смањење шкарта, смањење утрошка енергије и јединици производа, смањење трошкова у јединици производа итд. Постоји око 50 оваквих конкретних (духовних-економских-финанцијских-техничких) параметара у сваком предузећу на основу којих се мјери успјешност менаџмента и на бази чега се њима обрачунава бонус или премија, као и обрачун бонуса (премије) за сваког запосленог у предузећу, јер уколико су сви запослени обухваћени бонусом (премијом) предузеће ће имати изгледа да оствари своје зацртане циљеве кроз биснис план…

    И тако, ствари су скроз једноставне, само им је потребно прићи на природан начин и кроз нови друштвени План, који се мора успоставити у држави, а Црна Гора је на том путу, јер јој величина то омогућава. Она може одмах да започне са припремама, етапно и парцијално, у појединим предузећима или гранама друштвеног и државног живота.

    Црна Гора неће постати „трн у око“ великих и она има велике шансе да јој велики прогледају кроз прсте, као што је то урађено нпр. за Исланд, Малту или друге мале државе или кнежевине…

  4. Dragi moj profesore jeste ll dobro i zdravo posto sam se vec bio zabrinuo za vas jer niste odavno bili u javnosti.Tako je postovani profesore i tako treba mafijasima stati u kraj i prozivati ih isto kao sto ste vi isprozivali poglavnika mila u skupstini kada je bio izgubio zivce.Ovome kondukteru treba ispitati svaki euro odakle mu,a da ne govorim o kombinatu i vratiti narodu sto je ukradeno.

    27

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy