Радуновић: Не треба нам НАТО за улазак у ЕУ
1 min readФункционер Демократског фронта и предсједник скупштинског Одбора за европске интеграције Славен Радуновић казао је да улазак НАТО-у није предуслов за приступање Црне Горе Европској унији (ЕУ), додајући да супротне тврдње представљају покушај манипулације грађанима.
„Више пута сам имао прилике, у сусретима са разним европским званичницима, да разговарам на тему НАТО-а и могу да потврдим да никад нико није изговорио да је чланство у Алијанси предуслов за улазак Црне Горе у ЕУ“, рекао је Радуновић.
Како је навео, сваки пут се констатовало да су поједини сегменти пута који мора да се прође у оба случаја врло слични, а понекад идентични, али да приступање НАТО-у није предуслов за улазак у ЕУ.
„Доказ за то је и пријем пет држава у ЕУ, а да прије, па ни послије тога, нијесу постале чланице Сјеверноатлантске војне алијансе. То су, као што се зна, Аустрија, Кипар, Финска, Шведска и Ирска“, прецизирао је Радуновић.
Он је додао да је ЕУ изузетно строга приликом оцјењивања испуњености мјерљивих резултата, док НАТО зна да зажмури на једно око када су владавина права, или борба против организованог криминала и корупције у питању.
„Сусједна Албанија, која је далеко иза Црне Горе у процесу приступања ЕУ, а квалификовала се за чланство у НАТО-у, најбољи је примјер за то“, указао је Радуновић.
Он је навео да грађани Црне Горе доживљавају европске интеграције као пречицу до економских и демократских стандарда који постоје у развијеним државама, као и процес у којем блиједе границе међу земљема и народима који су до скоро живјели у истој држави са нама.
„С друге стране, атлантске интеграције виде као пројекат Владе којим она покушава да обезбиједи наклоност важних међународних адреса. Грађани не доживљавају НАТО интеграције као свој, већ туђи интерес, па се тако према њему и односе“, сматра Радуновић.
Он је мишљења да званичнике увијек треба да брине кад грађани не реагују позитивно на јавно успостављене приоритете Владе јер онда, рекао је, треба да се мијењају или приоритети или сама извршна власт.
„Мада, претпостављам да би наша Влада најрадије замијенила грађане, јер је не слушају“, казао је Радуновић.
Он сматра да грађани Црне Горе треба да буду што боље информисани о предностима и манама, како прикључења Европској Унији, тако и НАТО-у.
„Наравно, то не значи да буду изложени канонади „црно-бијеле“ аргументације власти, већ да добију одговоре на питања која их занимају и у односу на њих се одреде“, поручио је Радуновић.
Он сматра да без обзира на то да ли ћемо добити позив за чланство у НАТО или не, морају се испунити сви захтјеви које пред државу ставља Европска унија.
„Црна Гора мора, рецимо, да откаже билатерарни споразум са САД о неиспоручивању њихових војника Међународном кривичном суду у Хагу прије приступања ЕУ, иако то није препрека, већ препорука за приступање НАТО-у“, казао је он.
Према ријечима Радуновића, за убрзање европских интеграција Црне Горе најважније је да власти покажу јасну политичку вољу за обрачун са организованим криминалом и корупцијом на највишем нивоу, да се изгради повјерење у изборни процес и да престане сваки облик дискриминације.
„Нико нас неће пустити да постанемо пуноправни члан породице европских народа, док се не промијенимо као друштво и не извршимо реформе које су неопходне. За то нам није неопходан НАТО, већ политичка воља“, закључио је Радуновић
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)