ИН4С

ИН4С портал

Радуновић о пројекту „Веље Брдо“: ПУП Подгорице практично је завршен, намјера је да са радовима почнемо до краја следеће године

1 min read

Славен Радуновић

Капитални пројекат Веље Брдо као и други пројекти Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине била је Тема Јутра Прве телевизије гдје је ексклузивно гостовао министар Славен Радуновић.

Радуновић је на почетку говорио о стању које је затекао у Министарству и казао је да је стање било доста тешко.

Није то производ функционисања само претходног менаџмента, већ више њих, макар 4-5 из времена ДПС-а. Иза сваког министра је остао неки реп да се исправи. Тако да сам три мјесеца паралелно са пројектом о ком ћемо причати и који је главна тема ових дана кад је наше Министарство у питању, морали да исправљамо неке ствари, закашњеле ствари да убрзамо, и да се боримо са актуелним проблемима. Постојали су кадровски проблеми, а наше министарство је десетковано по броју запослених. По систематизацији имамо 302 радна мјеста а имамо тренутно 164 запослена. Причам о стално запосленим, и имамо помоћ 50 радника по уговору о дјелу који су нам спас. Колико год да су читавој држави скакале плате, тај посао у министарству просторног планирања није такав да може платом да привуче. Тешко да можете да нађете кадровског инжињера или архитекту који би се бавио послом који је доста непопуларан, а да прима плату до 1.100 евра“, казао је Радуновић.

Лоша је атмосфера била у самом министарству, и на томе је радио претходна три мјесеца, а сада су већ утегли ситуацију и почели да дају резултате.

Радуновић је казао да данас грађевински инжињер код приватних инвеститора може имати 2.500-3.000 евра плате.

„Тешко је задржати кадрове који долазе из министарства. То мора системски да се ријеши. Није то само питање у Министарству урбанизма већ и у многим другим дјеловима, органима Владе и других органа власти“, казао је Радуновић додајући да постоји доста људи који студирају грађевину али не желе да буду инспектори.

То су, додаје, проблеми који се односе на све институције а то се систематски мора рјешавати.

„Интереси инвеститора су превагнули над јавним интересом. Једноставно, јасно је да кад неко хоће да гради зграду, много је исплативије ако добије позицију у самом центру града или некој другој атрактивној локацији, него на неком пољу. Онда су радили, мало корупција, мало преко везе, а планови су се правили да би се изашло у сусрет инвеститорима. Ламела Ц је нелегални објекат а причаћемо о томе“, казао је Радуновић.

Један од разлога за идеју пројекта Вељег Брда да пробају да измјесте градилишта из центра града и да их пребаце на мјесто гдје ће то бити организовано на један савремен начин какав је некад био Блок 5 у некадашње вријеме.

„Имамо прилику после дуго времена да кренемо са зелене гране и да се све испројектује онако како треба, да људи буду задовољни и да живе како заслужују. Што се пројекта Веље Брдо тиче, практично је завршен ПУП Подгорице и оно ће једноставно да заживи. Влада је направила једно координационо тијело које је задужено да прати реализацију овог пројекта гдје су људи из најзначајнијих институција. Ту су директори ЦЕДИС-а, ЦГЕС-а, људи из Путеви, стручњаци са Економског факултета, директор Развојне банке, и сви су они задужени да овај пројекат што прије доведу до фазе коју грађани очекују а то је да виде машине на Вељем брду. Чим се ПУП изгласа, расписаћемо конкурс за идејно рјешење како треба да изгледа читаво насеље Веље Брдо. Наравно да ће се фазно грдити, али желимо да имамо коначну слику како би могли да градимо по реду и да не буде инцидената који би покварили укупну слику. Кад се то заврши у току идуће године почиње градња а ми ћемо чекајући да дођемо до идејног рјешења почети са припремним радовима за тзв. грађевинске прикључке, пут, вода струја. За почетак, то је могућност да машине изађу на Веље Брдо и да се доведе вода и струја да могу да почну да раде паралелно са израдом плана“, казао је Радуновић.

Подсјетио је грађане да тек треба да добију спољни изглед али намјена која је приказана ће остати таква – зеленило, велики број зграда за становање, али ће бити и ексклузивних дјелова насеља које ће бити дипломатско насеље.

Један број компанија би се преселили и купили велике лијепе парцеле на Вељем Брду и помогле плаћањем комуналија а гледају да тај пројекат буде не само одржив, већ и профитабилан за државу.

„Намјера је да са грађевинским машинама почнемо до краја следеће године“, казао је Радуновић.

Додаје да млади људи који су чланови координационог тијела са Економског факултета припремају модел. Чули сте од премијера да је циљ да се направе и државни станови које ће корисници, самим тим што ће плаћати рате до 30 година, живјети у њима и стицати право доживотног коришћења чак и наслеђивања у оквиру породице све док немају на други начин ријешено стамбено питање. У ситуацији када буду жељели да се преселе и напусте тај стан, држава ће им рефундирати сва средства која су уплатили, тако да ће им практично становање бити бесплатно. Имаће уштеђевину а једина разлика у односу на класично власништво стана је да стан не може да се прода никоме осим држави. Под условима који су спектакуларни. Живите и плаћате ниску кирију“, казао је Радуновић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *