ИН4С

ИН4С портал

Радуновић: Синдикати да не дијеле полутке, већ да организују протесте

1 min read

Slaven Radunović 1

Посао синдикалних лидера је да бране права свих радника по сваку цијену, па и организовањем радничких протеста до испуњења циљева, а не да моле Владу да им рјешава ситуацију у синдикатима, рекао је јуче предсједник скупштинског одбора за ЕУ интеграције Славен Радуновић (ДФ).

Он је то рекао на трибини о поглављу 19 (социјална политика и запошљавање), коју су у Подгорици организовали Канцеларија главног преговарача за вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији, Делегација ЕУ у Црној Гори британска амбасада и Британски савјет.

Поједини синдикални лидери искористили су прилику да отворе полемику о репрезентативности синдиката, апелујући на Министарство рада и социјалног старања да ријеши проблеме у синдикалним организацијама,

Предсједница Одбора за родну равноправност у СССЦГ Славица Јауковић рекла је да држава мора да обрати знатно више пажње на дешавања у синдикалним oрганизацијама.

Она је истакла да су синдикати одговорни за социјални мир у Црној Гори.

На то је реаговао Славен Радуновић, уз оцјену да није посао синдиката да чувају социјални мир, већ права радника.

Уколико хоћете да радници које заступате имају статус као у ЕУ, онда вас молим да се борите за своја права као што се боре и радници у западној Европи, који су у много бољој позицији него ви. Уколико нема других начина, излази се на улице, на протесте, блокирате град и државу док се радници не изборе за своја права”, казао је Радуновић.

Protest-radnika-Podgorica

Он је нагласио да синдикални лидери нијесу изабрани да дијеле полутке, него да воде раднике до остваривања њихових права.

Посебно им није посао да чувају социјални мир, него права радника на било који начин, по угледу на људе из ЕУ. У том правцу, организација протестаје добар начин. Срамота је да синдикалне вође траже од министарства да им се мијеша у посао. Не треба очекивати од министарства да вам рјешава проблеме“, поручио је Радуновић.

Он је казао да постоји проблем високе незапослености младих, истичући да је програм стручног оспособљавања обезбиједио прилику за посао многим црногорским високошколцима, али да је у његовом спровођењу било и одређених проблема.

Главни преговарач Црне Горе са ЕУ Александар Андрија Пејовић представио је главне аспекте овог поглавља, наводећи да социјална политика и запошљавање чине окосницу стратегије „Европа 2020”.

„Нарочито бих издвојио повезаност ове области са поглављима 23 и 24 у погледу антидискриминације и борбе против корупције. Она је повезана и са поглављем 26, и то у контексту запошљавања младих и повезивања образовног процеса са тржиштем рада“, рекао је Пејовић.

Британски амбасадор Ијан Витинг пренио је искуства Уједињеног Краљевства у области социјалне политике и предузетништва.

Он је рекао да у његовој држави постоје различити политички ставови о успостављању баланса између сигурносне мреже за раднике и подстицаја за развој бизниса.

„Удио ЕУ у свјетској економији се смањује, а један од узрока те појаве је претјерана регулација“, навео је Витинг.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy