Рај на рубу Русије: Острво Петрова
1 min readПрекривено тисовим шумарком острво Петрова губи се у Јапанском мору. И како кажу мjештани, његове капије никада нису биле отворене за све.
Мање острво, километар дугачко, названо по официру руске флоте из 19. вijека Александру Петрову, налази се на рубу Русије у Јапанском мору.
Острво је открила руска експедиција 1860. године, а крајем прошлог вijека ушло је у састав Лазовског резервата природе у Приморском крају.
Испреда се легенда да су тисово дрвеће приjе хиљаду година овдjе посадили разбојници из Кине којима је острво служило за религиозне обреде.
Ствар је у томе што је тисово дрво било високо вредновано и коришћено као својеврсна валута у трговању.
На острву Петрова нема ни једног правог стабла, тисово дрвеће је услед вjековне изложености јаким вjетровима исавијано и међусобно испреплетано.
Ако се попнете на највишу тачку на острву биће вам јасно зашто је оно вjековима представљало неосвојиву тврђаву. Високе оштре стијене с једне стране и бијесно море с друге, нису давали никакву наду да се туђинци овдје могу пробити.
Иако се чини да се острво налази на дохват руке од копна, то је само илузија. У вријеме непогоде није наимало лако докопати се копна, па мјештани говоре да острво никоме не дозвољава да пређе његов праг.
Преко пута острва, на „копну“ налази се залив „Распјеваног пијеска“. Име је добио по фином бијелом пијеску на плажи који приликом хода производи звуке попут звиждука.
Море је у заливу чудесне плаво-зелене боје, свијетло и прозрачно. Једноставно рај за љубитеље одмора на мору.
Ова мјеста годишње посети само неколико хиљада туриста и до њих је прилично тешко стићи (налазе се 300 километара од Владивостока). Улаз се плаћа, с тим што се у канцеларији резервата мора извадити пропусница за посјету.
Извор: Восток
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: