ИН4С

ИН4С портал

Раковић: Економски и политички ојачана Србија смета региону, зато се удружују против ње

1 min read

Александар Раковић

Историчар Александар Раковић оценио је за Косово онлајн да поједине земље региона праве „нова-стара савезништва“ тражећи казну и санкције за Србију, због догађаја у Бањској, са циљем да је ослабе, јер им је она економски и политички ојачана „трн у оку“.

„Нису то нова савезништва, она датирају још из времена Краљевине СХС и Југославије. Загреб је организациони центар тих савезништава и одатле је све потицало. Тај лук се кретао од Загреба па динарским простором све до Софије. Сада је то мало редефинисано и сада има више центара. То су сада Загреб, политичко Сарајево, сепаратистичко Цетиње, сепаратистичка Приштина и Скопље када је реч о албанском фактору у Македонији. Према томе то су стара савезништва, која се продубљују и обнављају, када они мисле да се за то указује прилика, а сада је Бањска за њих била нека шанса да заједнички крену у напад на Србију“, сматра Раковић.

Раковић међутим додаје да је уверен да ће се Србија и сада изборити сама са факторима из окружења.

„Међутим, много већи проблем су такозвани западни међународни фактори, међународна заједница и политички Брисел, Вашингтон и Лондон који стално врше притисак на Србију и српски народ да се косовско-метохијско питање реши онако како су они замислили, а не како би било правдено да се реши“, наводи Раковић.

По његовој оцени, „то што се говори и тражи у Загребу“, на Србију неће имати никавог ефекта.

„Они гледају да буду на линији што је више могуће и да они дају иницијативу за нека радикалнија решења. Не верујем чак ни да су добили задатак од некога да они гурају то радикално решење и да траже да се уведу санкције Србији. Међутим, мисле да ће, ако оду корак даље, на тај начин задовољили своје спонзоре у Бриселу, а онда и оне у Вашингтону. Решење зависи искључиво од западних фактора, а не од ових овде. Не зависи ни од Загреба, ни од Сарајева, ни од Цетиња, ни од Приштине, ни од Скопља. Ако Запад то буде хтео они ће то урадити. Мени се чини да то није на видику, али не значи да се неће преокренути ситуација“, каже Раковић.

Наводи да би још само један догађај, много мањег интензитета од оног у Бањској, могао да изазове последице, али да када је реч о санкцијама, сматра да би оне пре погодиле истакнуте појединце, него државу.

Према Раковићевим речима, на Србију су се многи окомили зато што је економски и политички ојачала.

„Србија је трн у оку, посебно сада када је економски ојачала и када је почела да враћа самопоуздање. Самопоуздање се вратило у читав српски народ где год он да живи, то видимо и у Републици Српској и у Црној Гори. Сампоуздање је у успону и то нервира све ове друге у региону. Они немају одговор на супериорну политику Србије и такође немају одговор на супериорне идеје које долазе из Србије. Онда посежу за тим немоћним аргументима – уведите им санкције, казните их, али то показује њихову слабост које нису довољно свесни“, истиче Раковић.

Раковић закључује да све те државе које се удружују у савезе да би ослабиле позицију Србије, када би одмаравале снаге са њом у другом геополитичком окружењу и борби политичких идеја „не би имале никакве шансе“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Раковић: Економски и политички ојачана Србија смета региону, зато се удружују против ње

    1. Rаковић: Економски и политички ојачана Србија смета региону, зато се удружују против ње“ Zašto okolišiti? SMETA AMERICI, a „region“ se ljigavo šlihta uz moćnog gazdu. Kad bi kojim čudom sjutra Amerika promijenila mišljenje i Srbe uvrstila u „dobre momke“, sav taj „region“ bi se opet šlihtao uz Amere. Region nema svoj stav, nema svoje mišljenje. Glava služi samo za povremeno podšišavanje.

    2. Dok u Srbiji predsjednik svako malo otvara fabrike i deonice Autoputeva, dotle je naš predsjednik otvarao privatne Panama i Pandora račune po egzotičnim destinacijama!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net