Raković: Formiranje saveza pravoslavnih preduslov budućnosti Balkana
1 min readIstoričar Aleksandar Raković smatra da se pravoslavni hrišćani na ovom prostoru mogu odbraniti i održati ako budu u perspektivi formirali savez unutar koga će biti Srbija, Republika Srpska, Crna Gora i Makedonija.
On je u izjavi za Srnu ocijenio je da je Zapad zbog svojih političkih, finansijskih, vojnih i geopolitičkih interesa iskonstruisao sve sukobe na Balkanu, ali i na Bliskom istoku.
Nakon odluke Crne Gore da uđe u NATO, bez obzira na protivljenje većine njenih građana koji pripadaju pravoslavnom korpusu, Raković je rekao da je propao plan ruske politike i diplomatije u formatu B4, koji znači savez neutralnih država, i nema svrhe sada ga svoditi na B3 /Makedonija, Srbija, Republika Srpska/ ili B2 /Srbija i Republika Srpska/.
To ne znači, rekao je on, da ove države i njihovi narodi ne treba i dalje da teže savezu država koji bi se prostirao na pola teritorije bivše Jugoslavije.
Raković kaže da je jasno da savez država ne može da nastane preko noći, jer je predsjednik SAD Donald Tramp potpuno iznevjerio obećanja koja je davao, posebno ona o intervencionizmu i zato što Rusija nije uspjela da pomogne koliko je mogla, jer je Balkan ipak tek peti prsten njenog interesovanja iza Ukrajine, Arktika, Kavkaza i Sirije.
„Okupimo svoje snage uz svest da će Rusija biti uz nas uvek kada zatreba, ali sami moramo da se saberemo i krenemo dalje i vidimo kakvim snagama raspolažemo“, rekao je Raković.
On je naglasio da nas istorija uči da su veliki preokreti mogući.
„Vidite, 1908. godine je aneksirana BiH, a 1915. godine je okupirana Srbija. Već 1918. godine nije bilo Austrougarske, a srpska vojska je bila na 200 kilometara od Beča. Nikada se ne zna šta će se dogoditi u nekom istorijskom kontekstu“, rekao je on.
Raković je ukazao da je Balkan najmanji prostor gdje se dodiruju pravoslavna, rimokatolička i islamska civilizacija i da je Zapad taj koji kreira balkansku stvarnost, dok Rusija treba da izvuče pouku na greškama koje je učinila u Crnoj Gori.
„Mislila je /Rusija/ da ogromnim investicijama privoli režim Mila Đukanovića da bude na njenoj strani. To znači da u Moskvi nisu dovoljno proučili njegov karakter i dozvolili su da ih nasamari čovjek koji je nasamario svakog koga je mogao“, rekao je Raković.
On je ponovio da se ne smije odustati od saveza većinski pravoslavnih zemalja, bez obzira što je plan B4 propao, jer Crna Gora u narednih 20 godina čak iako suspenduje učešće u NATO neće biti neutralna od Alijanse.
„Ima šanse. Potrebno je utvrditi ciljeve i ne dozvoliti da nas vodi stihija i vašingtonske i briselske birokrate. Ima šanse ako budemo radili na tome. Od 1804. do 1918. godine, dakle više od 100 godina stvarali smo državu. Neka nam to bude na nauk. Potrebno je ići korak po korak, pa ako ova generacija u tom ne uspe, preneće ideju sledećoj generaciji“, uvjeren je Raković.
U osvrtu na aktualna dešavanja u Makedoniji on procjenjuje da će biti nastavljena previranja i burni događaji i upozorio da VMRO-DPMNE ne smije da pristane na puč vlasti i da Albanci i Zoran Zaev /SDSM/ formiraju vlast po „Tiranskoj platformi“ jer bi to značilo raspad Makedonije i korak bliže „Velikoj Albaniji“.
„Sa obzirom na to da su vašingtonske i briselske birokrate priznale Talat Džaferija kao predsednika Sobranja, VMRO-DPMNE mora da se bori, a na nama Srbima je da ih podržimo u očuvanju države“, poručio je Raković.
La Linea
https://www.youtube.com/watch?v=skb2gKR7rOk
Linija
https://www.youtube.com/watch?v=P-JUAte6c60
Odsjecen od realnosti.
Lako je ovo reći. Ipak se vi gosn Rakoviću bavite istorijom.
Naravno, samo raskorak između želja i realnosti je suviše veliki.
Pored Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i Makedonije u kojoj su na vlasti kripto-komunisti i DB-instalanti, tu su još i Rumunija, Grčka, Bugarska… svaka sa svojim marionetskim vladama.
Veoma veliki jaz između kolektivnog nesvesnog tih naroda i društvene vertikale postoji. Nikad veći u istoriji pravoslavnih naroda, zapravo.
Kad bi postojao takav savez i odnos prema Rusiji bi bio prirodniji i više uravnotežen.