ИН4С

ИН4С портал

Раковић: Република Српска, Србија и Црна Гора треба да створе заједничку државу!

1 min read

Др Александар Раковић

Српска православна црква данас обиљежава Сретење Господње, које се слави на 40. дан од Божића. Као Дан државности Србије слави се од 2002. године.

На Сретење 1804. године одржан је Збор у Орашцу којим је почео Први српски устанак, па је слављен и као Дан државности Србије. Године 1835. у Крагујевцу је донијет Сретењски устав, први демократски устав Србије, па је слављен и као Дан уставности. У Скопљу је 1909. одржана прва скупштина Срба у Османском царству, а на Сретење 2014. године одржан је референдум на сјеверу Косова.

Историчар Александар Раковић за „Борбу“ је коментарисао шта овај празник значи за српски народ и за државу Србију и казао да Срби на овај начин показују континуитет са Карађорђевим устаницима који су на Сретење 1804. подигли Први српски устанак.

„Преко Првог српског устанка, показујемо да имамо континуитет и да потврђујемо континуитет модерне српске државности који је успостављен тада а који од 1835. године оличава и Сретењски Устав. Врло је важно, када је ријеч о Дану државности Републике Србије да имамо утемељење у овако важним догађајима какви су били и 1804. и 1835. године. Како обнова српске државе тако и утврђивање уставности српске државе“, казао је Раковић.

Када је ријеч о обије фазе српске револуције, Раковић за наш портал наводи да њих краси то што су упркос тешким односима између Карађорђа и Милоша Обреновића Срби и тада упркос томе показивали свијест да треба ићи ка истом циљу.

„Да обнове државу коју су изгубили у средњем вијеку, да створе институције, да напишу Устав, да утврде модерну државу која је тим Сретењским уставом била испред свог времена и због тога је он свега 55 дана био у употреби управо због тога што је био превише прогресиван за веће земље, који нису могли да прихвате да је Србија у том смислу демократије испред њих. Зато је битно успоставити везу и обнављати је са Милошевом и Карађорђевом Србијом“, казао је Раковић.

Када је ријеч о догађајима из 19. вијека, ми у то вријеме видимо да се Први српски устанак проширио све до босанске Крајине, и на Брда у данашњој Црној Гори, тврди историчар и додаје да су Срби из онога што ће касније бити Војводина, прелазили у устаничку Србију и ратовали заједно са Карађорђевим устаницима.

„То потврђује свијест о јединству српског народа гдје год он да живи, као што га имамо данас. Тако су га наши преци имали и почетком XIX вијека“, истиче Раковић.

На питање нашег новинара гдје је Србија данас у овим историјским прекретницама, и како коментарише чињеницу да Србија данас сједи на својој столици, а не ни на источној ни на западној, али и на питање како предвиђа будућност српског народа у актуелним геополитичким дешавањима Раковић одговара:

„Србија је одабрала једини могући пут. Околности у свијету креирале су једину могућност а то је да Србија буде неутрална. Да се не придружи санкцијама Русији али и да не одустане од својих веза са Западном Европом и Сједињеним америчким државама. И вријеме а и политика државног руководства дефинисали су политику Србије да буде неутрална“, казао је он за Борбу.

Историчар Србију и српски народ у будућности види, ако на томе буду пажљиво радили, уједињене у једну државу.

„Ја сматрам да Република Србија, Република Српска и Црна Гора треба да створе јединствену државу. Свако друго рјешење није праведно. Ово је најдемократскије рјешење“ – закључио је Раковић за „Борбу“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Раковић: Република Српска, Србија и Црна Гора треба да створе заједничку државу!

  1. Раковић тачно. Мене чуде национални Црногорци, православни, наравно, који би своје име једино могли да сачувају у оквиру шире заједнице, српског народа и уједињене српске државе. Овако, на малом простору, у брзим демографско-економским промјенама осуђени су на нестајање. Да то није парадокс погледајте резултате пописа. Откад је Црна Гора „независна и самостална“ држава број Црногораца се смањује. И то значајно!!!

  2. Оно што ваља расно, духовно и физички у Србији и у Републици Српској су Срби ( Црногорци) поријеклом из Црне Горе, остало су Цинцари, Власи, Роми ( Цигани), Бугари, Румуни, Грци и остали. То важи и за подручје које се погрешно назива Хрватска и Босна. То је ИСТИНА.

    4
    5
  3. Tako treba jer je montešupak očigledno nesposoban da bude ozbiljna već država u vlasništvu lopova, narko klanova, kripto mešetara i ostale bande.
    Zemlja koju je Gospod Bog sa svim živim nagradio da šaka naroda živi kako dolikuje ali ovi gore nenajedeni stvorovi koje pomenuh očigledno ne daju

    5
    1
  4. Кад год је мука и невоља на српство и Србију јави се овај „српски интегрист“ да помогне анти Србима и антиправославцима да саберу и приберу своје оптужбе против православних Срба.

    7
    7
  5. Da bi se Srbi ujedinili moraju da postoje uslovi za ujedinjenje каже:

    U ovim okolnostima ujedinjenje je daleko svetlostnim godinama.

    Ko ce da odobri ujedinjenje zar isti oni koji su nas podelili na antiSrbe prvo, na Hrvate. Bosnjake, Crnogorce, pa onda i u razlicite drzave, znaci nije im dovoljno bilo jednostruko nego dvostruko.

    Gospodin Rakovic ima dobar pedigre, otac mu je bio profesor elektrotehnickog fakulteta u Beogradu ,https://www.dejanrakovic.com/, ali mora da zna da bi se zelje ispunile mora se ici ka tom pravcu, pravcu ujedinjenja, a ne u pravcu onih koji su nas razjedinili.
    Ovako su to puste zelje.

    5
    2
  6. Da li je Izrael neutralna drzava ili ima zastitnika iza sebe, a od Jevreja mozemo mnogo da naucimo каже:

    Albanija i Srbija biće zajednički domaćini Evropskog prvenstva u fudbalu 2027. godine, vezali su nas uz Albaniju, mocnu drzavu u Evropi.
    Nisu nas spojili sa Madjarskom, ni sa Bugarskom, ni sa BiH, ni sa Hrvatskom, nego sa Albanijom.
    Srbi su napravili veliku Hrvatsku, pa sada Srbi treba da naprave veliku Albaniju.
    Kako stvari stoje Zapad je podelio Srbe u razne drzave, da ne budu remetilacki faktor, a iz Hrvatske ih je i proterao Zapad, Hrvati su mali i nista se ne pitaju , takodje Srbi u Sloveniji nemaju status nacionalne manjine, a pola Slovenaca nose Srpska imena u znak secanja koliko su im Srbi pomogli.
    Sve dok se Zapad pita u Srbiji, ujedinjenje Srba je utopija, da bi Srbi mogli da se ujedine mora da se promeni politika.
    Hrvati lepo kazu, u Srbiji je Britanska maticna ploca i sve dok u Srbiji ne bude Ruska pravoslavna maticna ploca ujedinjenje ce biti pusti snovi, moramo Ruse ubediti da se prema nama ponasaju kao prema Belorusiji, jer je ocigledno da i u Rusiji postoji lobi koji ne zeli Rusiju na Balkanu, jer bi tada Rusija dominirala Evropom.

  7. REPUBLIKA SRBSKA KRAJNA IMSLA ZASTITU UJEDINJENIH NACIJA A I MAKEDONIJA SEVERNA BI VECINSKI DRZAVU ZELELA ZAJEDNICKU PLUS SAV JUG ALBANIJE I SREDINA JER EDI RAMU GLASAJU ONI KOJI NISU ZA OVE STO SRBE MUCE JER I NJIH MUCE …TAKO DA RSK BIH CG S.MAKEDONIJA BAR POLA ALBANIJE SRBIJA A SU SAVEZU S GRCIMA BUGARIMA RUMJNIMA SLOVACIMA I CVRSTOM PRIJATELJSTVU S POLJSKOM CESKOM MOZDA I SLOVENIJOM PONEKAD …VEROVATNO TURSKOM PALESTINOM IZRAELOM IRAKOM LIBIJOM AFRIKOM TRAMPOVOM USA MELONIJEVOM ITALIJOM AFD NJEMACKOM LE PEN FRANCUSKOM …INDIJA KINA INDONEZIJA …RUSIJA …

    1. Закључак који је потпуно на мјесту. И историјски, десило се и десиће се. Мене чуде национални Црногорци, православни, наравно, који би своје име једино могли да сачувају у оквиру шире заједнице, српског народа и уједињене српске државе. Овако, н малом простору, у брзим демографско-економским дешавањима, осуђени су на нестајање. Да то није парадокс погледајте резултате пописа. Откад је Црна Гора, „независна и самостална“ држава број Црногораца се смањује. И то значајно!!!

      5
      1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy