IN4S

IN4S portal

Raković: Za Srbe isto važne državna nezavisnost i crkvena autokefalnost

1 min read

Aleksandar Raković

Istoričar dr Aleksandar Raković gostovao je na Savindan na televizijskom programu Radio-televizije Srbije i govorio je o značaju Svetog Save u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Raković je rekao da je Sveti Sava jedina osoba u srpskom narodu za koju se istovremeno može vezati utemeljenje srpske državnosti, srpske crkvene autokefalnosti, srpske književnosti i srpske prosvete.

Dalje, Raković je kazao da je Sveti Sava bio vizionar koji je, u teško vreme latinske okupacije Carigrada, iskoristio kratak vremenski okvir da za srpsku crkvu dobije autokefalnost od carigradskog patrijarha koji je tada stolovao u Nikeji.

To je, kaže Raković, istorijski događaj koji je utvrdio put srpskog naroda kao najzapadnijeg pravoslavnog naroda, jer su Grci u poznom srednjem veku trajno izgubili svoje zapadne pravoslavne zemlje Siciliju i južnu Italiju.

Raković je podsetio da je hrvatski ideolog Ivo Pilar rekao da je Sveti Sava stvorio narodu pravoslavnu veru kao vezivno tkivo srpskog naroda i da je britanski istoričar Erik Hobsbaum napisao da su Srbi jedna od evropskih protonacija (prvostvorenih nacija) upravo zahvaljujući jasnoj sponi savremenog identiteta s Nemanjićima i Kosovskim zavetom.

S tim u vezi Raković je naglasio da je srpski srednji vek bio naše zlatno doba, vreme kada su Nemci (Saksonci) bili gastarbajteri u Srbiji, rudari i garda koja je čuvala srpske kraljeve i careve.

Raković je posebno naglasio da su srpska državna nezavisnost i srpska crkvena autokefalnost isto važne za srpski narod i da je reč o temeljima našeg identiteta, koje još čine srpski jezik, srpska ćirilica i narodno sećanje srpskog naroda.

Stoga je Raković podvukao da srpski narod treba da bude ponosan na to što ima nezavisnu državu Srbiju i autokefalnu Srpsku pravoslavnu crkvu, koje smo kroz istoriju stvarali, branili i odbranili.

Raković je zaključio da – kada govorimo o srpskoj državi, srpskoj crkvi i srpskom narodu – ne postoji podela na „nas“ i „njih“ ili da su neki „mi“, a neki „oni“, jer svi smo mi Srbija, Srpska pravoslavna crkva i jedinstven i nedeljiv srpski narod.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *