Раковић: Запад кршио међународне споразуме да би релативизовао и умањивао елементе српске државности у Србији
1 min read„Западна империјална политика, посебно Сједињене Америчке Државе, нису желели да се на миран начин разреше међуетничке прилике на Косову и Метохији. Стога је Слободану Милошевићу и у Дејтону 1995. скренута пажња да ће се питање Косова и Метохије решавати наредних година“, почиње разговор за портал ИН4С историчар Александар Раковић, одговарајући на наше питање шта је претходило 24. марту, 1999. године, када је НАТО агресор ударио на тадашњу СФРЈ.
Он је истакао да је уследила дестабилизација СР Југославије 1996. и 1997. унутрашњим политичким протестима у Србији и од 1997. сепаратистичким намерама руководства у Црној Гори.
Заплет косовско-метохијског питања 1998. године
„У стању такве кризе, Србији је 1998. наметнут рат са терористичком УЧК на Косову и Метохији, где су се Војска Југославије и МУП Србије херојски борили и потукли су албанске терористе. Пошто су Сједињене Америчке Државе и политички Запад закључили да ће српске снаге до краја поразити албански тероризам, у јесен 1998. упутили су претње и намере да се бомбардује СР Југославија“, наводи Раковић и додаје да притом, југословенска и српска делегација није прихватила амерички ултиматум у Рамбујеу, у фебруару и марту 1999, да се наше оружане снаге повуку с Косова и Метохије, да НАТО запоседне читаву СР Југославију, а албански сепаратисти добију право на референдум о сецесији у року од три године.
Због тога је, како каже, након западне политичке фабрикације догађаја у Рачку, НАТО пакт 24. марта 1999. покренуо агресију против СР Југославије, како би окупирао Косово и Метохију, растурио СР Југославију и разбио Републику Србију.
Запад кршио међународне споразуме
У том рату СР Југославија није поражена, истиче Раковић, већ су се југословенска војска и српска полиција повукли с Косова и Метохије, уз гаранције НАТО и УН да ће бити очуван територијални интегритет наше земље.
Међутим, како сматра, Запад је – као и у Босни и Херцеговини – кршио међународне споразуме да би релативизовао и умањивао елементе српске државности у Републици Српској и Републици Србији.
„Дакле, Западу се уопште не може веровати. Запад и даље има велики проблем да разбије српску државност на Косову и Метохији, јер већина држава у свету признаје суверенитет Републике Србије у нашој јужној покрајини“, закључује за наш портал др Александар Раковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: