ИН4С

ИН4С портал

Рампа у Савјету безбједности: Минирају расправу о тзв. војсци Косова

Гутерес је, у извештају који је припремио за август, навео да је општа ситуација на КиМ била стабилна, али да су неки инциденти показали потенцијал за обнову тензија.
pravo veta, SB UN

Сједница Савјета безбједности, архива

Велика Британија, Америка, Француска и Шведска настоје да сваку причу о Косову и Метохији, па и о корацима Приштине ка формирању  тзв.“војске Косова“, предузетим противно Резолуцији 1244 – држе даље од СБ Уједињених нација.

Како „Новости“ сазнају, ове четири државе покушавају да спријече да се на дневни ред наредне сједнице Савјета безбједности, заказане за 8. новембар, уврсти дискусија о стању у јужној српској покрајини.

Претходно, извјештај генералног секретара Антонија Гутереса о ситуацији на КиМ требало да је да се, у редовном тромјесечном термину, нађе на дневном реду у августу, али је Велика Британија, која је у то вријеме председавала СБ, одбила да се о њему расправља. Њихово игнорисање слиједио је и Вашингтон, па је та тема – ситуација на Косову и Метохији – прескочена и у септембру током председавања Америке.

У међувремену, ротирајућа позиција предсједавајућег Савјету безбједности припала је Кини, која намјерава да на дневни ред следеће сједнице стави два извештаја о покрајини које је Гутерес у протеклом периоду написао. Ипак, дневни ред још није усвојен, а Британија, Америка, Француска и Шведска сада покушавају да још једном прескоче расправу о проблемима на КиМ.

Због тога је Србија на сталној вези са Кином, будући да је утврђивање дневног реда техничко, а не политичко питање, на њега се не може уложити вето и он се усваја простом већином. То значи да руски или кинески глас имају исту тежину као и остали, а од 15 чланица које тренутно чине свјетску владу, Косово је као државу признало њих девет.

Склањање теме КиМ са стола СБ УН посебно је проблематично због чињенице да је парламент у Приштини усвојио нацрте три спорна закона, чиме је практично покренуо процедуру трансформације косовских* безбједносних снага у војну формацију, кршећи тако не само међународне споразуме и Резолуцију 1244, већ и сопствени Устав. Према косовском уставу*, оснивање војске немогуће је без сагласности српских представника у приштинском парламенту.

Гутерес је, у извештају који је припремио за август, навео да је општа ситуација на КиМ била стабилна, али да су неки инциденти показали потенцијал за обнову тензија. Констатовао је „са растућом забринутошћу“ да убиство Оливера Ивановића и даље није ријешено. У међувремену, догодило се неколико нових инцидената у јужној покрајини, а истрага о Ивановићевом убиству није се помјерила с мртве тачке.

Иначе, Приштина је јуче наставила активности на формирању војске*. Комисија за унутрашње послове приштинског парламента основала је радну групу чији је задатак да јавно презентује нацрте закона о трансформацији косовских* безбедносних снага.

Палмер: Снажна подршка независности*

Сједињене Америчке Државе ће и даље пружати снажну подршку косовској независности*, саопштио је јуче у Приштини, замјеник америчког државног секретара Метју Палмер. Он је то рекао након састанка са представницима привремених институција у Приштини, Хашимом Тачијем и Рамушем Харадинајем.

Како су пренијели приштински медији, Палмер је позитивно оцијенио досадашња достигнућа Приштине и додао да ће САД подржати евроатлантске интеграције Косова. Харадинај је рекао да „САД имају кључну улогу у свим процесима на Косову“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Рампа у Савјету безбједности: Минирају расправу о тзв. војсци Косова

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy