Расписан тендер за израду Идејног рјешења Јадранско – јонског аутопута дионица Бар – Улцињ – Сукобин
Монтепут је расписао тендер за израду Идејног рјешења Јадранско – јонског аутопута, дионица Бар – Улцињ – Сукобин.
Пројекат, дужине 42 км, како је саопштено из Монтепута, има кључну улогу у унапређењу саобраћајне инфраструктуре и повезивању јужног дијела Црне Горе са Албанијом, чиме ће се допринијети економском и туристичком развоју региона.
„Сврха израде ове техничке документације је детаљно испитивање варијантних рјешења и дефинисање оптималног коридора трасе Јадранско – Јонског аутопута на потезу од јужног портала тунела Созина, према Бару и Улцињу до границе са Албанијом у реону граничног прелаза Сукобин. Идејним рјешењем ће се дефинисати оптимална траса, створити услови за израду сљедећих фаза пројектне документације и у коначном, дефинисати услови за изградњу ове саобраћајнице. Овај пројекат има за циљ, не само побољшање саобраћајне повезаности, већ и валоризацију туристичких потенцијала и унапређење регионалне сарадње“, пише у саопштењу.
Почетна тачка дионице је јужни портал тунела Созина, док је завршна тачка гранични прелаз Сукобин.
Планирано је шест петљи дуж трасе – код јужног портала тунела Созина, у зонама Бара, Старог Бара, насеља Печурице, Владимира и граничног прелаза Сукобин. Рачунска брзина на главној траси је 100км/х, а садржаће и четири саобраћајне траке од по 3,50 метара, док ће имати двије зауставне траке од по 2,5 метара.
„Приликом израде идејног рјешења пројектант треба да уради најмање два варијантна рјешења трасе, уз анализу положаја тунела, мостова, петљи и других пратећих објеката, као и процјену трошкова изградње и одржавања. Посебан фокус ће бити стављен на очување еколошких и културних ресурса, заштиту урбаних и руралних цјелина, вјерских и археолошких локалитета, те заштиту природних ресурса као што су изворишта воде и виногради. У изради идејног рјешења неопходно је придржавати се законске регулативе, техничких прописа и стандарда који се односе на предмет пројектовања и који су важећи у Црној Гори. Такође, као основни пропис за пројектовање саобраћајнице сматрају се ТЕМ стандарди и препоручена пракса“, саопштено је из Монтепура.
Додају да је у току израда новог Просторног плана Црне Горе до 2040. године, чија је намјера да, поред осталог, дефинише усаглашене коридоре примарних саобраћајних праваца, односно аутопутева и брзих саобраћајница.
„Ово Идејно рјешење, послужиће као основ за опредјељење и дефинисање прецизнијег положаја трасе испитиваног коридора Јадранско – Јонског аутопута на овом потезу, као и доношење коначне одлуке везано за ранг и профил ове саобраћајнице, у Предлогу Просторног плана Црне Горе до 2040. године“, закључује се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: