ИН4С

ИН4С портал

Расте потрошња љекова против ковида

1 min read

Илустрација (Фото: Д. Јевремовић, Политика)

Потрошња оралних и ампулираних љекова за ковид позитивне пацијенте превазишла је до неколико пута планиране количине, што је изискивало потрошњу новца и изнад буџета “Монтефарма”.

То су казали из ове установе, не прецизирајући да ли и који љекови фале апотекама и болницама, од када и када се очекује испорука.Ипак, нагласили су да је у овом тренутку динамика испоруке појединих љекова количински на просјечном нивоу.

”Расположиве залихе се распоређују на најрационалнији начин и ускоро очекујемо потпуну стабилизацију”, пише у одговору.

Подсјетили су да “Монтефарм” уредно снабдијева 55 апотека које послују у њиховом саставу и да грађани скоро увијек имају на располагању лијек од другог произвођача или такозвану паралелу.

”А у крајњем случају, имају могућност реализације рецепта у некој од 79 приватних апотека или рефундацију трошкова од ФЗО, уколико су били принуђени да плаћају лијек или медицинско средство, а налази се на позитивној листи “, истакли су из “Монтефарма”.

Од 1. октобра лијек на рецепт могуће је, осим у 55 државних, подићи и у 79 приватних апотека, док је раније уговор са ФЗО имало њих 189. Из “Монтефарма” су казали да корекције уговора са приватницима нису значајније утицале на обим посла у њиховим апотекама.

”Грађани су и до сада искључиво у нашим апотекама могли реализовати своје рецепте за поједине љекове и медицинска средства. Тако су апотеке Монтефарма на рецепт издавале завојне материјале, пелене за непокретну и слабо покретну дјецу и одрасле, наркотике, магистралне препарате, терапије за ријетка обољења по одобрењу, имуносупресиве, апарате, тракице, ланцете за дијебетичаре…”, наводи се у одговору за Вијести.

Говорећи о доступности љекова на новој позитивној листи, усвојеној прије три мјесеца, из Министарства здравља су одговорили “Вијестима” да је уврштен 31 нови медикамент, од којих 13 под заштићеним називом фармацеутске компаније која их производи, а 18 по незаштићеном имену.

Рекли су и да су са важеће Листе љекова скинута укупно 22 медикамента, у складу са Уредбом. Из Министарства су појаснили да су ови љекови скинути са листе на захтјев произвођача, јер не испуњавају критеријуме дефинисане Уредбом због престанка производње, као и због тога што је истекла дозвола за промет, а није приложен доказ о обнови регистрације лијека.

”Због свих наведених разлога скидање ових љекова неће угрозити лијечење осигураних лица, самим тим што на Листи љекова остају они који су истог или сличног фармакотерапијског дејства, али у складу са свим принципима и условима, који морају бити испуњени како би лијечење осигураних лица било безбједно и ефиксано”, казали су и појаснили да је, на примјер, скинут лијек азитромицин у облику сирупа произвођача Плива, на захтјев произвођача, али је на Листи остао исти лијек азитромицин у облику сирупа-произвођача Хемофарм.

Замјеница предсједника Комисије за ревизију листе љекова, Олгица Кнежевић, казала је за Вијести, да је посљедњом измјеном листе унапријеђена терапија за третман малигних обољења, дијабетеса, хроничне тешке хемофилије А, есенцијалне хипертензије. Појаснила је да је уведена нова терапија за лијечење генито-уринарног система, аутоимуних обољења (посебно из области реуматологије), лијечење умјереног до тешког облика псоријазе, одређених патолошких промјена централног нервног система (депресије, генерализованих анксиозних поремећаја..).

Кнежевић је рекла да су на новој листи и два лијека за ријетка обољења, унапријеђена терапија за симптоматско лијечење акутних напада насљедног (хередитарног) ангиоедема код одраслих особа, као и Ходгкин лимфома.

Закључила је да је по захтјеву Клиника Клиничког центра и посебно Дјечје болнице на Листу уврштени љекови који се користе у кардиологији, неурологији (за третман епилепсије), ендокринологији, хематологији, неонатологији…

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Расте потрошња љекова против ковида

  1. Sve je laž. Lijekova nema. Morate ih kupiti. Ništa vi više stabilizovati ne možete. Crnogorsko tržište je puno nekvalitetnlh lijekova sumnjive proizvodnje. Nije ovo vezano samo za kovid. Nema ni drugih osnivnih… koliko lažete to nije normalno. Dakle,vakcinisani koji dobije koronu,taj kao lakši oblik potrebno mu je oko 900 e da završi liječenje. Ako neko ne vjeruje da mu pošaljem dokaz. U zadnje vrijeme ni patronaže ne dolaze bez para. Definitivno smo u k.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *