Растодер: Ибрахимовићу, шта је било с парама за кампању?
1 min readПредсједник Бошњачког савеза Црне Горе рекао да ће у недјељу објавити колико је новца у питању и ко је све донирао Из БС саопштено да неће да коментаришу“небулозе и неистине разних душебрижника”.
Један од лидера Бошњака из Црне Горе у дијаспори Есад Растодер питао је јавно предсједника Бошњачке странке (БС) шта се десило са новцем који је Ервин Ибрахимовић наводно добио од земљака у Њујорку за кампању у прошлогодишњим парламентарним изборима и позвао га да то обзнани или ће те податке он објавити.
Предсједник Бошњачког савеза Црне Горе у Сједињеним Америчким Државама је “Вијестима” рекао да је он направио снимак који кружи друштвеним мрежама, и поручио да ће у недјељу у 20 часова објавити други у коме ће појаснити детаље о томе колико је новца у питању и ко је све донирао.
На видео снимку он критикује Бошњачку странку због уласка у Владу са партијама некадашњег Демократског фронта (ДФ) и позива Ибрахимовића да саопшти гдје је новац који је сакупљен за кампању.
“Кад су били избори прије годину дана, да каже народу и чланству колико се скупило пара у Њујорку у Бошњачком центру, а те су паре које су се скупиле за финансирање кампање БС-а. Колико пара је однио у Црну Гору и како их је пренио”, саопштио је Растодер и додао да ће, ако Ибрахимовић то не каже, позвати Агенцију за спречавање корупције (АСК) да утврди гдје је новац завршио као и да ли је дошао у благајну БС.
Он је лидеру најјаче мањинске странке у Црној Гори поручио да је “доста лажи и преваре”.
“Има још неко фамилију, оца, мајку. Има још неко ко би запослио своју родбину или неког свог, не само ти своје. Ово што си сад урадио, ниси испред бошњачког народа, већ само испред твојих полтрона и улизица”, поручио је Растодер.
Из Бошњачке странке нису одговорили на питања да ли је Бошњачки савез Црне Горе из Њујорка донирао новац за кампању за парламентарне изборе прошле године, нити да ли су примали донације из иностранства.
“Небулозе и неистине разних душебрижника, који се сваки дан, по задатку, јављају да блате БС и предсједника Ибрахимовића, не желимо ни коментарисати. Чека нас пуно посла, да помогнемо бошњачком народу, због чега смо и постали дио 44. Владе. Овакве и сличне глупости су скретање пажње јавности са суштинских тема”, поручили су у одговорима које су доставили листу.
У Извјештају о трошковима изборне кампање за парламентарне изборе у јуну 2023. године који је БС поднијела АСК-у нису пријављене донације из приватних извора, док су из јавних потрошили нешто више од 40.000 евра, док су из сопствених средстава пренијели 6.000 евра. Ибрахимовићева партија је извјештај поднијела 7. јула претходне године.
Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања забрањује учесницима на изборима да примају материјалну, финансијску помоћ и неновчаних прилога од других држава, привредних друштава и правних лица ван територије Црне Горе, физичких лица и предузетника која немају бирачко право у Црној Гори, анонимних дародаваца…
Према подацима са сајта странке, њихови представници су били у посјети дијаспори у највећем америчком граду, у априлу прошле године, као покровитељи ифтара у Бошњачком Исламском културном центру Плав-Гусиње. Присутнима су том приликом у име БС обратили потпредсједник Дамир Гутић и портпарол Адел Омерагић.
Ово није први пут да представници те странке иду у посјете дијаспори уочи избора.
Ибрахимовић је био у посјети Завичајном клубу “Бихор” из Луксембурга 1. маја прошле године, нешто више од мјесец дана прије парламентарних избора, док је у исту државу ишао и 13. јула 2020, такође уочи избора за државни парламент.
У предсједничкој кампањи 2023. године Мило Ђукановић и лидер БС су се састали са црногорским исељеницима у Хановеру.
Такође, крајем септембра 2022. године, уочи локалних избора у више општина, лидер БС и тадашњи министар капиталних инвестиција, као и државни секретар у том ресору Адмир Шахмановић, састали су се са представницима удружења дијаспоре у Њујорку, док је у посјету исељеницима у Франкфурту Ибрахимовић путовао у тандему са предсједником рожајског одбора странке Мирсадом Нурковићем.
Уочи предсједничких избора 2018. године, на којим је БС подржала кандидата Демократске партије социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића, политичка конкуренција их је оптуживала да добија новац од исељеника и да “на нечастан начин наговарају дијаспору да дође на гласање”. Тада је ове тврдње изнио члан рожајског одбора Грађанског покрета УРА Хајруш Калач, али ни тада “Вијестима” није одговорено ли се у иностранству скупљао новац за кампању.
Ибрахимовић је неколико пута и позивао да се грађанима Црне Горе који живе у иностранству омогући да гласају у дипломатско-конзуларним представништвима, а дијаспору је називао “највећим инвеститором” и “развојним ресурсом”.
Неколико пута је лидер БС говорио у име црногорских исељеника, па је тако прије двије године казао да је “дијаспора забринута због статуса припадника националних мањина”, а 2020. године у њихово име говорио како желе да реконструишу Дом здравља у Рожајама и у парламенту питао тадашњег министра здравља Кенана Храповића да ли тај ресор прихвата донирање средстава.
БС је до средине октобра важио за извјесног конституента будућег кабинета, али је мандатар за састав владе и предсједник Покрета Европа сад (ПЕС) Милојко Спајић тада изненада одустао од аранжмана с њима и договорио се с Демократама, Социјалистичком народном партијом (СНП), Албанским форумом и Албанском алијансом, уз парламентарну подршку савеза За будућност Црне Горе (ЗБЦГ) који чине партије некадашнејг ДФ-а.
Из ПЕС-а су тада “Вијестима” рекли да је БС одбио да буде у власти са ЗБЦГ и да је тражио да се у њу убаце Социјалдемократе (СД), док су из БС-а навели да нису ни стигли да се изјасне о Спајићевој понуди о мањинској влади са ЗБЦГ, а неки извори из БС су тврдили да нису ни добили формалну понуду.
Током преговора се спекулисало да би БС-у могла да припадну четири ресора и једно потпредсједничко мјесто у влади.
БС: Пројекти преломили улазак у Владу
Бошњачка странка јуче је саопштила да је споразумом о уласку у реконструисану Владу премијера Милојка Спајића предвиђено да капитални пројекти у мјестима гдје живе Бошњаци буду приоритет у наредном периоду, као и да је Ибрахимовић у споразуму са премијером Спајићем дефинисао о којим се пројектима ради.
У саопштењу које потписује најјача мањинска странка у Црној Гори се као стратешки циљеви њиховог уласка у извршну власт наводе: обезбјеђивање финансија за завршетак скијалишта Штедим, актуелизација отварања тунела Рожаје-Пећ, отварање пута Плав-Дечани, обезбјеђивање средстава за ревитализацију Плавског језера, реконструкцију пута Гусиње-Гребаје, завршетак пута Плав-Гусиње преко Крушева, пут Петњица-Биоче, валоризација Ђаловића пећине, скијалиште Цмиљача, пут Свети Иван-Мркојевићи-Сукобин, булевар кроз насеља Челуга и Заљево у Бару.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Pojela đul hanuma.
kako ces lopova pitati za pare
Rado Ibro u četnike ide.