Рат око војно-обавјештајног сектора прелази у Скупштину: Мило јача ингеренције
1 min readВлада Црне Горе утврдила је Предлог измјена Закона о одбрани, којима се предсједнику државе Милу Ђукановићу повећавају ингеренције, прије свега када је у питању војно-обавјештајни сектор.
Предложено је проширење надлежности војно-обавјештајеног сектора. До сада је било прописано да војни обавјештајци могу да прикупљају податке од грађана, али само уз њихову изричиту сагласност.
Међутим, сад се тај дио око сагласности брише у новом закону што практично значи да војни обавјештајци могу да пропитују грађане без њихове сагласности, што је скандалозно.
У члану 41д став 1 ријеч „Одјељење“ замјењује се ријечима: „Обавјештајно безбједносни директорат”. У ставу 2 ријеч „одјељење“ замјењује се ријечима: „Обавјештајно безбједносни директорат”, послије ријечи „грађана“ зарез се замјењује тачком, а ријечи: „уз њихову изричиту сагласност“ бришу се.
Досадашње законско рјешење је гласило: „Ради вршења послова из члана 41 овог закона, одјељење може прикупљати податке и тражити помоћ у вези са прикупљањем података од грађана, уз њихову изричиту сагласност“.
У питању је, дакле, очигледно пребацивање дијела надлежности са АНБ на војну обавјештајну службу, што се може тумачити тиме да Ђукановић нема контролу над службама безбједности, а треба му.
За разлику од АНБ, Ђукановић вјерује да у Скупштини Црне Горе има довољан број гласова да изгура нови закон и направи паралелни систем плус додатне ингеренције које му се дају као предсједнику државе.
Ово посебно, јер су годинама инсистирали да су надлежности обавјештајног сектора у Министарству одбране строго ограничене на Војску Црне Горе.
Индикативно је и да ће војни обавјештајци, по први пут, моћи да користе лажне исправе. Такође, имаће право да имају легитимне шпијуне, односно лица са којима је успостављена тајна сарадња.
Предложени закон уводи нове чланове: „У примјени средстава и метода из става 1 овог члана могу се користити исправе за прикривање идентитета овлашћеног службеног лица, као и идентитета лица са којим је успостављена тајна сарадња.
Исправе из става 4 овог члана издаје орган државне управе надлежан за унутрашње послове, на захтјев овлашћеног службеног лица из става 4 овог члана, уз сагласност министра.
О исправама из става 4 овог члана орган државне управе надлежан за унутрашње послове води посебну евиденцију. По престанку разлога због којих је одобрено коришћење исправа из става 4 овог члана, орган државне управе надлежан за унутрашње послове их поништава и доставља на чување Обавјештајно безбједносном директорату“.
Поред свега овога, Ђукановићу се проширују надлежности када је у питању сарадња са НАТО.
У члану 38б став 1 ријечи: „сарадњи са чланицама“ замјењују се ријечју „оквиру“. Послије става 2 додаје се нови став који гласи:
„Предсједник Црне Горе, на предлог министра, доноси одлуку о употреби војних ваздухоплова и противваздухопловних средстава чланица Сјеверноатлантског савеза у ваздушном простору Црне Горе против цивилних ваздухоплова који се користе као оружје за извршење терористичког напада и војних ваздухоплова који представљају пријетњу по
безбједност Црне Горе.“
Ова област би, међутим, морала да буде ингеренција Владе Црне Горе или макар Савјета за безбједност, а не предсједника државе да одобрава борбена дејства.
Прочитајте још:
Црна Гора живи од кредита: Влада се лани задужила 1,1 милијарду евра
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Рат око војно-обавјештајног сектора прелази у Скупштину: Мило јача ингеренције.
Bolji je naslov rat u DPS klanu ili kalnovima.Smjenom Milice Pejanovic Djurisic sa mjesta na koje je doveden Beli orao Boskovic je pokazalo stanje u DPS nazovi stranci,koja je podijeljena vise od Narodne stranke iz doba Novaka Kilibarde.Drze se jos zajedno od strah zajednicke propasti,i od straha ludaka koji njome vladaju.Bitak u policiji i obavestajnim sektoreima nema nikakve veu sa drzavaom kao takvom ili zbog neke prijetnje od nekoga sa strane, kao se po obicaju naucilo govorit,sve jeto unutar partisku rat izmedju Predsjednika i Premijera.
Vojska i policija su savim razlicite moci i to je svima poznato,jacina Vojske je minorna i minimalna ,ako se i to uopste smije reci,do skora se vjerovalo da nije krimainalna,medjutim od dolaska starog i novg Predsjednika stanje se promijenilo i u njoj,tako da je savko koristio ono sto mu je na raspolaganju,greska koja se desila na Jadrnu nesmije se vise ponoviti,ili ponovo zaplijeniti nesto sto nije za plenidbu,u tom odnosu je i ovaj nazovi
sukob ili mali rat sluzbi.Vojna Obaestanja sluzba treba da radi vojne spijunaze ,sto mozda i radi u Srbiji ,ali se pozabavila i svojim ljudima koje treba kontrolisati,e to je bila greska,sada se to nesmije ponoviti,u tome je citav problem ,ili bolje reci da se problemi nesmiju iznositi van sitema kontrole ,ili kojim slucajem u Skupstini na Odboru za sigurnost ili odbranu.
Mozda vojska kao takva dobije i vece povlastice i primanja sve zavisi kakve su procjene onih koji njome vladaju,da li ce se staviti na stranu ovga ili onaoga klana ,na strni drzave koja ih placa sigurno nece.
Пут у Европу довео је Црну Гору до трећеразредне азијско-афричке диктатуре и регионалне интеграције мафије која злоупотребљава државу и државе!
Баш ме брига и за њих и за њихове ингеренције.Нека се тиме баве њихове слуге и улизице.