ИН4С

ИН4С портал

Ратни лоби: Роботи убице на врху ЕУ агенде

1 min read

Илустрација

Интерна документа показују како је ратни лоби сматрао да је остао кратких рукава

Званичници Европске уније желе да уведу у употребу најфасцинантније роботе убице, објављује ирски новинар Дејвид Кронин (David Cronin) са сталном адресом у Бриселу, а своје тезе поткрепљује и званичним документима ЕУ.

У тексту који се бави документом, тачније бијелом књигом Европске уније о јачању војне индустрије, запитао се да је ли извјештај написан од стране „мушкараца који осјећају сексуално узбуђење док гледају видео-снимке о технологији рата?“

„Војни роботи погоњени вјештачком интелигенцијом још су у раној фази развоја, а ту је и повољна прилика да се Европа истакне у производњи роботизованог оружја и софтвера неопходног за његов рад.“

Ова реченица, која се налази на страни 15. документа ЕУ, руши мит о томе чему тежи бриселска бирократија. Нестала је посвећеност миру и заштити људских права. Сада је званични циљ увођење најмоћнијих робота убица.

Бијела књига је настала након бројних разговора у којима су произвођачи оружја настојали да уђу у вољу руководству Европске Уније.

Асоцијација европске ваздухопловне и одбрамбене индустрије (ASD) – кровна организација ратне индустрије – показала се нарочито вјештом у измамљивању помоћи.

У марту 2023. године, из ASD-а је високом бриселском званичнику Тимо Песонену саопштено да се „укупне тешкоће одбрамбене индустрије у приступу финансијама повећавају.“ Банке се „плаше“ да одобравају кредите јер су под лупом неименованих организација које их „оптужују“ да профитирају на рату.

Према интерном извјештају са састанка у који је имао увид, није било ријечи само о тим „злобним“ банкама које су индустрију оружја третирале као презрену, пише ирски новинар.

Док у огромним фирмама није било већих проблема, мањи произвођачи у „ланцу снабдијевања“ наилазили су на безброј потешкоћа. Власници некретнина одбијали су да им изнајмљују пословне просторе, осигуравајуће куће су повећавале трошкове, а чак су и енергетске компаније ускраћивале гориво тим несрећним војним предузетницима.

Песоненов корисни савјет

Још један документ, који је Кронин такође прибавио, показује да је Песонен лобију произвођача оружја давао корисне савјете о томе какви аргументи треба да се користе. Препоручио им је, на примјер, да „охрабре“ владе држава ЕУ да „осигурају да се одбрамбени сектор третира једнако као и други сектори.“

А један од проблема који је овај лоби изнио јесте да Европска инвестициона банка (EIB) не жели да даје кредите произвођачима оружја. Притисци да се та политика промијени очигледно су уродили плодом, јер се сада Европска инвестициона банка позиционирала као банкомат за војну индустрију.

Андријус Кубилијус, комесар ЕУ за одбрану и свемир, очигледно види угађање индустрији оружја као главни разлог да свако јутро устане из кревета.

Када је Кубилијус прошлог мјесеца посјетио Берлин, њемачка војна индустрија представила му је листу захтјева. Један од њих био је да произвођачи оружја подлијежу мање строгим регулацијама и да буду изузети од закона ЕУ о хемикалијама и заштити животне средине.

Иако се много говори о томе да Европа мора одговорити на ратоборност Доналда Трампа тиме што ће оснажити своју аутономију, Кубилијус се досљедно удварао америчким корпорацијама. Недавно је разговарао са лобистима Амазона, који су нагласили да је њихова компанија „активна у домену националне безбједности“ већ читаву деценију.

Током тог разговора, Амазон је указао на то да свака земља ЕУ има „јединствене захтјеве за јавне набавке.“ Ако би постојала већа хармонизација, „компаније попут Амазона би имале користи,“ наводи се у врло кратком извјештају са састанка који је објавио Кубилијусов тим.

Јадиковање како немају новца показало се као исплатива стратегија за лоби индустрије оружја. Ако Кубилијус и његова крвожедна шефица Урсула фон дер Лајен остваре своје планове, та „гладна уста“ биће пуна субвенција још дуги низ година.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy