ИН4С

ИН4С портал

Разбијање заједничког предузећа Црне Горе и Србије: Коме и зашто смета СМАТСА?

1 min read

Фото: СМАТСА

Иако су Црна Гора и Србија 2006. године кренуле свака својим путем, једно предузеће је остало заједничко. У питању је Контрола летјења Србије и Црне Горе (СМАТСА), која надзире небо ових држава. Међутим, према сазнањима портала АДРИА, Министарство капиталних инвестиција је на једној од сједница Владе предлагало издвајање Црне Горе из заједничке компаније, али та иницијатива није добила зелено свијетло.

Неадекватним залагањем црногорских представника у СМАТСА, Црна Гора је умало остала без инвестиција у 2023. години, сазнаје портал АДРИА. Ипак, на иницијативу дијела чланова Скупштине СМАТСА договорени су пројекти вриједни више од 2,5 милиона евра, али је изостао један о којем се причало већ годинама.

У питању је радарска станица на Врсути код Бара и она неће бити постављена. Иако пројекат од немјерљивог значаја, у финасијском плану за 2023. годину га нема, а црногорски пердставници у СМАТСА и даље нуде дјелимичне одговоре.

Авиопортал је објавио недавно информацију да се мијења локација са Врсута због немогућности регулисања имовинско-правних питања, а као алтернативна локација наводи се Кошевац у Републици Србији.

Представник наше државе у Контроли летјења, који је и замјеник директора СМАТСА Лазо Максимовић, за портал АДРИА каже да је текст Авиопортала дјелимично тачан.

„Тачно је да у плановима СМАТСА јесте постављање радара на локацији Врсута и изградња радарске станице. Оно што у тексту није речено је да ће се то десити када се стекну услови, што значи када буде обезбијеђено адекватно енергетско повезивање локације. С обзиром да то још није учињено, морали смо већ набављени радар преусмјерити на другу (постојећу) локацију и замијенити стари радарски систем“, каже Максимовић.

Када су у питању инвестиције, Максимовић је кратко одговорио:

„Ове године у плановима СМАТСА су инвестиције у Црној Гори предвиђене на нивоу од преко три милиона евра, од тога око 2,5 за раконструкцију зграде ТКЛ Подгорица и изградњу електроенергетске мрезе око писте на аеродрому. То свакако чини висе од 10 одсто инвестиција за 2023 год“, рекао је Максимовић, који је иначе и брат од ујака председника Црне Горе Мила Ђукановића

Максимовић, према ранијем писању медија, има плату од око 7.500 евра.

Поред Максимовића питања око радара на Врсути, али и издвајању СМАТСА, послата су и предсједнику Скупштине СМАТСА Жарку Копривици, који још увијек није одговорио.

Према незваничним сазнањима портала АДРИА, план је био да се Црна Гора издвоји из овог предузећа, те да се због техничких и технолошких недостатка припоји Контроли летјења у Загребу или Тирани. Како сазнајемо, Тирана је била избор заговорника ове идеје.

Да је ова информација тачна свједочи и сједница Владе на којој је тадашњи минстар вањских послова Ранко Кривокапић захтијевао да Црна Гора изађе из СМАТСА и формира сопствену контролу летјења. Ипак, таква одлука није добила већину у Влади, па ова иницијатива није прошла, али је, како сазнајемо, и даље актуелна јер Министарство капиталних инвестиција, на челу са министром Ервином Ибрахимовићем, и даље не одустаје од ње.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Разбијање заједничког предузећа Црне Горе и Србије: Коме и зашто смета СМАТСА?

  1. Koliko bi tada bilo bezbjedno nebi nad Crnom Gorom? Sva oprema stigla iz Bgd, a tek nasi strucnjaci, bolje da i ne pomislimo na voznju avionom. Eto samo primjer je kakav je aerodrom u Tivtu, pa i u Africi su bolji.

  2. Имам утисак да ће, ускоро, Монтепркно затражити од Албаније и Косове* стварање федерације…

    Онда ће житељи ЦТ ићи на студије у Тирану, а претходно ће се изјашњавати као Албанци (ионако многи тврде да уопште нису Словени, а ни генетски слични са Србима)

    4
    1
  3. Та штеточиња од Ибрахимовића је подгузна мува јадопрдсједника,све је подредио сопственим интересима.
    Нова влада која се буде формирала треба ту багру лупешку да пошаље тамо ђе им је мјесто.
    Лопуже бјелосвјетске.

    11
    1
  4. Nikakve štete da se priopije Tirani,inače je SMATSA LEGLO SRBOMRZACA(MIREŠEVACA)!!!!
    To bi im došlo prirodno okruženje!!!
    Sve kadroviSDPA i SDA!!
    Istražite koliko se tamo zaposlenih izjašnjava kao SRBI????????

    15
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *